Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

Salut.Cred ca ai variant ca si mine:

-6j /14 ET:45

-6j /15 ET:45

-sunt datele tehnice ale producatorului,(aceleasi dimensiuni am si eu) :icon_thumright:

LA MULTI ANI si fara evenimente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

am o galma pe un cauciuc de pe roata din spate, aproximativ 3 cm de lunga si vreo juma de cm de lata, nu este pe partea de rulare oare mai pot sa circul cu el?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o galma pe un cauciuc de pe roata din spate, aproximativ 3 cm de lunga si vreo juma de cm de lata, nu este pe partea de rulare oare mai pot sa circul cu el?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pui de multe ori aceiasi intrebare? Daca nu ti s-a raspuns, trebuie sa astepti.

On topic: Teoretic trebuie schimbat, dar daca nu iti bate, sau nu se simte cand mergi, il mai poti lasa.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am golf 3 syncro variant si fiind 4x4 imi doresc sa stea mai inalt.

am pus deocamdata 195.65.14 si se comporta normal. a incercat careva ceva mai mare? mentionez ca are 4 planetare si n-as risca sa le rup.

ca idee, pt la primavara am pregatite 195.55.15 sau 195.60.15. astept pareri. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai poti jongla din suspensii daca vrei sa o faci mai inalta :Parcuri si mai exista niste distantiere care vin undeva sub arcuri :blink:Nu prea stiu eu deastea :Dsper sa te ajute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare , am cumparat si eu o pereche de jante de aliaj 195/50/15 , inainte aveam 185/60/14 de tabla , intrebarea este ca nu imi este trecut doar 185/60/14 si nici in cartea masinii, am documentatia masinii cu instructiuni doar acolo este trecut cel de 195/50/15 si pe capacul rezervorului , daca ma opreste politia o sa am probleme cu ei sau scap daca arat manualu masinii ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie omologate in carte sau talon. Dar nu te opreste nimeni pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe certificatul in noul format nu sunt trecute dimensiunile anvelopelor deci in concluzie nimeni nu-ti va cere socoteala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu umblu cu jante de `15 de 1 an, si nici un gabor nu mi-a cerut talonul inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Mare grija cu janti neomologate, in caz de accident e foarte urata treaba. Sfatul meu este sa legalizati totul, spun asta din proprie experianta, spre norocul meu dimensiunea jentilor si anvelopelor era ok. Nu merge-ti pe ideea "nu imi cere talonul" sau "nu este scris", daca vrea cu adevarat, verifica prin statie si nu iese bine treaba.

Toate cele bune si fara incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare am un prieten care poate trece in cartea masinii dimensiunea anvelopeloc pe care leam descris mai sus , cu stampila semnatura , totul ok , intrebarea este : e de ajuns daca fac o xerocopie dupa carte si daca ma opreste politia arr-ul este de ajuns daca arat copia respectiva? mentionez ca in talon va ramane trecut dimensiunea veche , si in strainatate voi avea probleme daca arat copia dupa carte ? , multumesc , salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cam cat m-ar costa o reconditionare a jantelor originale si unde in Bucuresti imi recomandati sa merg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin_popoviciu80

Notarile in Cartea de Identitate a Autovehiculului pot fi facute doar de Registrul Auto Roman (RAR). Unele din aceste modificari necesita a fi notate si in Certificatul de Inmatriculare dar altele nu. Dimensiunile anvelopelor nu sunt si nu trebuie notate in certificatul de inmatriculare modelul nou (aparut de vreo 2-3 ani) decat in cazul omologarilor individuale, implicit pentru caracteristici tehnice diferite fata de omologarile de serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce inseamna j in notatia latimii jantei? Eu am masurat janta in latime si am 20 cm.Am aflat pe google ca j inseamna inch sau tzoli,dar nu sunt sigur.Pe un convertor mi-a dat 20 cm = 7,5 tzoli sau inch.Inseamna ca eu am 7,5J?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se masoara din mijloc, unde se culca janta, dar la una pe 15 de obicei e pe undeva la 7j :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: Cum pot face si eu jantele astea sa arate mai bine ? Sa le vopsesc ce sa le fac ? Deci tot invelisul lor este dintr-un plastic putin mai rigid care se rupe bucatele daca tragi putin de el,dupa cum se observa la cateva lovituri..daca se ia acel invelis janta devine naspa(ca si sparta).Din cauza acestui invelis nu stiu cum ar merge vopsite.Asa am luat-o cu ele atinse,poate le-am mai atins si eu putin dar in mare parte au fost asa. Sper ca am postat unde trebuie.

post-79816-0-41866300-1304443055_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corsicanu71

sal

merg cumva jantele de opel corsa pe vw meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam ca merg jantele de opel in 4 prezoane pe vw, asta nu din auzite chiar vazut pe viu cand a facut proba de la un opel caravan..mai bine incearca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca jantele sunt originale de opel ,gaura centrala e mai mica ,dar se pot freza usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Asa le-am facut eu pt ca sunt tot de opel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A vazut careva jante de tabla pe 15 4x100 pe golf 3? Merg cele de pe golan sau nu sunt 4x100?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,cele de logan sunt 4x100 sau de opel in 4 prezoane dar astea e posibil sa trebuiasca sa majorezi putin gaura de centrare,nu stiu sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De Logan merg sigur. Am facut eu o proba. Cele de Opel cum am mai spus...trebuie frezata un pic gaura care intra pe butuc. Prezoanele sunt la fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!