Jump to content

Presiune Roti


GRooVe
 Share

Postare recomandată

Nu are legatura. Fa geometria, schimba bucsele fata spre spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 8/10/2007 at 20:12, Guest somebody a scris:

La mine pe capac scrie 2.6/2.8 pe fata si 2.8/3 pe spate. Prima valoare e pentru masina cu 2-3 persoane. Eu le-am umflat la 2.8 toate rotile, dar era bine daca puneam 3 pe spate (in concediu a fost cam incarcata masina). Circul cam 95% din drum numai pe autostrada.

Așa am și eu aceleași valori de presiune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
alex_silva2003

Am citit tot topicul si nu m-am lamurit ce presiune trebuie sa fie in roti! Dar iata ce am inteles: 

- presiunea difera in functie de nivelul de echipare si de autoturism

- nu cred ca stickerele cu presiunea recomandata sunt puse degeaba, deci ar trebui tinut cont de ele - strict parerea mea

- in functie de utilizator, suprafata pe care ruleaza si incarcatura, preaiunea trebuie ajustata cu 0.10 - 0.30 atm

- vulcanizatorii stiu toti doar 2.2 indiferent de masina si dimensiunea pneurilor

- simtitul pietricelelor e chestie subiectiva

 

In concluzie, am 2.7 in anvelope michelin 205/55/16 fata - spate

Noroc si drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 10.08.2007 at 12:59, GRooVe a scris:

Cat va faceti presiunea la roti? In carte scrie 2.7 dar mi se pare cam mult. Si la 2.7 simti fiecare pietricica.

Passat variant pe capacul de la busonul de alimentare combustibil scrie despre presiunea în roti în funcție de greutate, 2 persoane plus bagaj presiunea fața/spate este de 2.6 pentru 5 persoane plus bagaj presiunea este de 2.8 pe față și 3.0 pe spate

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Din experiență la passat b6 berlina (am de vreo 5 ani mașina), fara senzori presiune:

-cu set de cauciucuri vara 235/45/17" pot spune ca am încercat și 2.4, și 2.5 și 2.6 si cel mai comod este cu 2.5 fata spate si sta masina bine. De obicei sunt eu si inca 1 pasager si bagaje. Pe buson imi scrie niste valori foarte mari, de 3 bar la mai multi pasageri, nu am incercat niciodata. Nu am vazut economie de conbustibil sesizabila, consumul mixt tot la 7-8 , 6.3-4 in afara (mereu cu clima) si cam 9-10 in oras.

 -cu set de cauciucuri de iarna 205/55/16" (cele standard, sper ca nu am gresit dimensiunea) pun 2.4 si nu se uzeaza anormal. 

Din experienta mea orice presiune ai pune mult mai confortabila nu devine, este suspensia mai rigida decat la B5.5, desi am schimbat in 5 ani cam tot ce se poate la suspensie. Si drumurile din tara noastra, in Sibiu mai ales, nu este strada fara plombe puse in bataie de joc si guri de canal care s-au pus de oameni orbi.

Am gasit un link de verificare a presiunii, este usor de convertit, poate va ajuta:

https://www.tiresplus.com/tires/tire-pressure/inflation/

si link de convertit dati search pe google PSI to atm  sau  PSI to BAR .

https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk02h--b8ouOTLWP9rPAmlKeMEQ_npQ%3A1582990327358&ei=94NaXtuwFeXyqwH2iYq4Aw&q=psi+to+atm&oq=psi+to+a&gs_l=psy-ab.3.0.0i273j0l2j0i10j0j0i20i263j0l4.54844.54844..56289...0.3..0.92.92.1......0....1..gws-wiz.......0i71.tanmQDvyKvM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!