Jump to content

Produsul De Curatare Cel Mai Indicat Pt Bordul De O2


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Am deshis acest topic deoarece deja am bordul murdar. Si ma gandesc sa-l curat din prima cu un produs bun, eficient, sa nu-l schimb de nu stiu cate ori si care bineinteles sa lase un aspect mat, fara luciu, sa nu aiba silicon, sa nu schimbe culoare, daca se poate si cu putin efect antistatic. Am studiat topicul de curatenie auto. Sunt f multe pareri. Multe contradictorii de la produse dedicate pana la banalele servetele umede sau apa cu putin sapun.

Eu as vrea sa-i intreb pe posesorii de O2 care folosesc de mult timp produse dedicate care dau cu adevarat cel mai bun rezultate pe bordul de O2. Eu din ce am citit se pare ca urmatoarele ar merita banii. Dar sincer nu stiu care din ele, daca sunt diferente majore si mai ales nu prea stiu de unde sa le iau.Aceste produse ar fi in ordine:

- Sonax Spary Extreme Efect Mat

- Elf Cockip Cleaner

- Nigrin (vandut de Augsburg cred)

- Mafra (Pulimax cred)

Proprietarii de O2 ce folositi cu rezultate f multumitoare din cele de mai sus ? Altceva?

Stiu ca mai e un topic pe general de acest gen dar as vrea sa "sintetizam" produsele "testate" ca fiind OK pe Octavia 2. Nu stiu daca plasticele (textura, nuanta) sunt la fel pe un Bora sau Passat mai vechi cu un A6 sau Octavia 2. S-ar putea sa fei putin diferite si de aici anumite produse pot fi mai mult sau mai puti nimerite pt O2 :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apitsa cu foaaaarte putin sapun pentru plasticul din bord (totul pe o carpitsa moale si fara scame :vaidecapulmeu:)

urasc cu patima "siliconul"... pute oribil si totul ramane unsuros.

crema de maini in cantitati infinitezimale pentru pielea de pe volan - truc pe care il stiu de mic, valabil pentru toate obiectele de piele. cand eram licean si roacar suparat, imi ingrijeam bocancii cu seu de oaie :D

priceless....

(vezi ca incepi sa dezvolti un fetis :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista ceva set original skoda? ar trebui sa existe ceva spray-uri si solutii de curata bord, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, carpa (gen piele caprioara de la carefour) cu apa si foaaarte putin sapun.

Atat, carpa si apa! Asta fac de cand am masina de un am si jumatate si arata impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No way nigrin e uleios rau si nu e bun de bord, apa si pur eu asta folosesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei din ce produse ai descris tu am folosit doar Elf si e bun, nu o sa ai bordul cu luciu' de taximetrist :P

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...silicon spray cu o carpa care sa nu lase scame!! oricum bordul de O2 e anti-siliconare :P !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu ... apa si ceva sapun ... eu am fol detergent cat sa faca un pic spuma si o carpa moale .

Ptr piele folosesc o crema din comert Leather cleaner premium de la clean clean un tub portocaliu rezultate uimitoare dar .... dupa ce cureti intai pielea tot cu o carpa cu apa si sapun sau detergent .

Asta e apa face minuni. Restul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am facut primul test cu un produs pe care am dat aproape 20 ron in Carrefour. Total nu stiu cum pt bord cu efect satinat. E OK pt partile din acel plastic "cauciucat" curata OK. Pe plasticile de la Stream sau din zona butoantelor de geamrui de pe usa seforului lasa mici "pete" care nu ies prin frecare. Au iesit insa dupa ce am dat cu apa rece fara nimic in ea si am sters cu o carpa moale din bumbac. Dupa ce am vazut si raspunsurile de pana acum (multumesc by the way;)

am ajuns clar la concluzia : cel mai bine (si chiar avantajos dpdv costuri) cred ca e retea : apa rece (eventual cu ceva in ea in concentratie mica un detergent ceva universal de curatat, eventual din acela pe care sa scrie ca nu necesita clatire) + carpa moale din bumbac.

Am cumparat din Carrefour 2 lavete din bumbac galebene am dat 6 Ron pe ambele . NU LUATI ASA CEVA DSI MATERIALUL E MOALE SI PLACUT LA ATINGERE SE SCAMOSEAZA. Inclusiv pe marginea scaundeleor cand am sters plasticele de la baza scauneleor cu ele si am atins putin scaunele. Evitati-le scrie ceva cu Danny pe el si par italienesti. O sa le folosesc la sters jantele si pe la exterior, tot o carpa traditionala moale e mai buna de 100 de ori :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, ce ti-am zis eu de Mister Proper cu aroma de mere? Ce ti-am zis eu de o carpa obisnuita cu conditia sa nu lase scame? De ce cauti tu solutii complicate la o problema atat de simpla.

Asadar, pentru toata lumea :P. Luati o galeata mica cu apa de la robinet, puneti in ea un capacel de Mister Proper (nu PUR ca ala face prea multa spuma), amestecati bine, inmuiati carpa in apareala asta, stoarceti, stergeti cu incredere si lasati sa se usuce. O sa vedeti ca nu raman nici urme si ramane si un aspect curat mat. Clatiti carpa cat de des.

Puteti folosi aceeasi solutie si pentru scaunele din piele sau volan ori ce aveti voi prin masina si e din piele :wub: Apoi dati cu putina, dar putina crema de corp (uman :P) si stergeti la sfarsit pielea cu o carpa uscata.

In final, ma bucur ca ai ajuns si tu la aceeasi concluzie ca si mine :P Eu testasem de ani de zile tot felul de chestii si tot aici am ajuns. Am mai folosit un detergent universal de la Amway, si ala cu foarte bune rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Interesant topic si foarte instructiv. Multumesc pentru informatii. Oricum eu foloseam apa, dar fara nimic in ea (si asta dupa ce am dat cu un spray care mi-a lasat niste pete albe, care au iesit ulterior). Se pare ca putina solutie degresanta, in concentratie foarte mica, nu strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordul meu arata impecabil. Solutia, o laveta din piele de caprioara (am dat 12 lei pe ea si e foarte buna) apa si sapun, poate fi si sapun Duru, face bordul ca si... nou :rolleyes: sper ca nu se considera reclama :)

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit Pulimax de la Mafra, cu rezultate bune insa numai cand a fost foarte murdar. In rest carpa cu microfibre si apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servetele umede..de alea pt copii...Impecabil! Si nu luceste, curata mizeria si nici nu necesita galeata, carpe :D

Eu le folosesc pentru toate plasticele din masina :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit Pulimax de la Mafra, cu rezultate bune insa numai cand a fost foarte murdar. In rest carpa cu microfibre si apa.

Pulimax :icon_thumright: :biggrin: :biggrin:

Sry, nu ma pot abtine, suna asa de funny

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

servetele umedepentru copii. 7lei 72 bucati, isi fac minunat treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sterg tot interiorul masinii cu Pronto pamatuf, din real la 11 lei. E f bun si-l folosesc de 1 an fara nici o problema si il dpozitez in spatarul scaunului :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot pulimax folosesc si eu..dar observ ca mai ramane ceva mizerie .........o sa incerc si cu apa si sapun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu folosesc spray Sonax Extreme si o laveta cu microfibre. Curata impecabil si lasa bordul mat, aspect placut. Sterge f bine si rama scaunului care mereu are urme de pantofi + zgarieturi - dupa curatare, zgarieturile abia se mai vad, de la distanta mica. Foarte multumit de gama Sonax Extreme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

f. bun produsul ala de curatat interiorul care vine in pachet cu ceara pt. exteriorul masinii - face reclama la teleshop; bordul ramane mat si se curata toate impuritatile din interiorul striatiilor; costa cca. 1.3 mil lei tot pachetu. eu am luat si sunt f. multumit, va recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica?

nu poti fi mai precis spunand si marca?

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun este si produsul original de SKODA. HBA096040- pt bord - cu efect mat. - 37 lei

pentru piele folosesc produsul tot original - HBA096025 52 lei.

Dar sunt foarte OK amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!