Jump to content

Becuri Cu Led Pe Soclu


Auras
 Share

Postare recomandată

@ Mihai LED-uri se produc in Germania(anume repere Osram si Optogan), SUA(Cree, Lumileds aka Philips etc), Japonia (vezi Nichia) si Rusia (Optogan). Pot sa iti confirm aceste lucruri prin natura meseriei mele care m-a dus in cateva astfel de centre de productie.

In China se fabrica de asemenea LED-uri foarte calitative, implementarea lor in diverse solutii construite in fabrici cu multi chinezi care asambleaza manual lucruri de care nu au habar la ce folosesc lasa de dorit. In general aceste produse vin pe piata cumparate prin alibaba la preturi mici pentru cantitati nu foarte mari (50-100 buc) si ajung la clientul final care isi asuma riscul sa le incerce la cat de ieftine sunt. Cand se ard spune LED-urile din China sunt proaste, nu imi mai trebuie si ramane cu aceasta impresie.

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WNS

    7

  • Ice_2k

    5

  • Mihai.Nechifor

    5

  • SORAN

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

pt proiectoare sa pun h3 cu 13leduri smd sau h3 cu halogen ? halogenul este mai puternic decat led-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Din experienta mea, din pacate marea majoritate a becurilor auto cu smd-uri bat mai slab ca cele cu halogen, deoarece si smd-urile sunt pe dimensiuni. Becurile cu smd auto vin cu smd de dimensiune mica (cel putin ce se vinde la noi in RO), ledurile de putere (cele puse in lanterne sunt leduri mari, high power, de 1, 3, 5 w) le gasesti doar la farurile cu pozitie cu led (cel mai bun exemplu fiind la audi).

Ce poti tu face: te duci si iei pe incercate, daca se poate, la un magazin care se ocupa si cu montat si atunci stii o treaba!

Numai bine.

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt stop frana, recomanzi bec alb sau tot cu tenta rosie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa gusturile fiecaruia, daca este "sticla" de la stop rosie (cu specificatia ca daca pui bec cu smd alb nu are sa mai bata rosu, rosu ci un rosu mai deschis) -> experimenteaza si vezi cum iti place. Daca e "sticla" clara, atunci poti pune doar rosu, daca nu vrei sa ai probleme cu politia si rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am pus pe pozitii led w5w de la philips. Din pacate nu stau aprinse mai mult de 5 sec. si nu sunt CAN-BUS dand eroare de bec ars. In rest sunt foarte multumit de ele in cele 5 sec. cat stau aprinse :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dilivio si eu tot caut leduri care sa nu-mi dea eroare..si la mine chit ca sunt cu can-bus tot imi dau eroare datorita diferentei de 1w sau cat..

Cine stie de unde pot luat leduri rosii (tot de pozitie) cu can bus ? Le vreau pentru stopuri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

As vrea si eu niste LEDuri la semnalizari.

Am cumparat de pe eBay ceva, cu vreo 40 de LEDuri, dar lumina e slaba.

As vrea sa cumpar ceva care da lumina mai multa, ca la masinile care vin din fabrica cu semnalizari LED.

Unde gasesc asa ceva?

Cum pot stii inainte sa le cumpar daca au lumina puternica sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista cu 68 de leduri si astea abia daca sunt suficiente. In concluzie pe spate in stopuri recomand becurile, sau leduri de mare putere (6-7W) care sunt mult mai scumpe (100-120 de lei setul)

Modificat de forceturbo
Atentie la reclama!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, recomanda niste LEDuri de mare putere.

Daca depaseste consumul de 5W, mai trebuie pacalici pentru CanBus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie can bus la orice led cred. Uite cam asa ceva ar fi bunicel

http://www.okazii.ro/catalog/65470889/bec-led-auto-6w-marsarier-pozitie-frana-ba15s-led-auto-leduri-auto.html

Dar din ce am citit nici asta nu se compara cu becul, e mai slab putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul normal de semnalizare are 21W.

Becul cu LED din anunt zice ca are 40W (echivalent), deci ar trebui sa fie mai luminos ca cel normal.

Merci Mihai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!