Jump to content

Becuri Cu Led Pe Soclu


Auras
 Share

Postare recomandată

Numai daca folositi un aparat de masura si masurati si tensiunea care spuneti ca apare, precum si curentul ce trece prin LED-uri, v-ati putea face o idee despre ce se intampla p-acolo. Curentul nu as crede sa fie mare, si daca este cazul unei tensiuni cu care se testeaza prezenta unui bec ars, poate fi facut un montaj care sa rezolve problema.

@hremus: Pt comanda elemente de putere sunt si alte drivere (ex. MOS-FET de putere), nu numai relee, deci s-ar putea f usor rezolva problema fara utilizarea unui releu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WNS

    7

  • Ice_2k

    5

  • Mihai.Nechifor

    5

  • SORAN

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

o sa pun in curand poze cu ledurile mele.am apelat la b_76_jaf si sunt mai mult decat multumit.ce m-a incantat este ca mi s-a oferit garantie 1 an de zile si arata superb.mi-am pus la pozitii,plafoniere fata spate,luminile de la parasolare,lampi nr spate,si o bagheta cu 20 leduri in portbagaj care lumineaza demential.lumina este un alb albastrui rece.ce vreau sa va spun este ca sunt facute cu simt de raspundere,cu rezistente si un fel de chip-uri si nu cred sa se arda,pentru ca altfel nu mi se oferea garantie un an :Driver:

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am pus si eu LED-uri pe spate la semnalizare (Fabia 1) si imi apare eroarea de bec ars = semnalizarea in bord clipeste mai des desi pe spate becurile clipesc in ritm normal.

Referitor la acea rezistenta: este prea mare, prea scumpa si trebuie umblat la fire cand se monteaza. Ca alternativa caut pe Internet un releu de semnalizare care sa lucreze la putere mai mica, adica sa simta consumul LED-urilor de pe spate. Am gasit ceva in State dar nu stiu daca functioneaza si pe masinile VAG.

Daca aflati voi altceva dati de stire!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca schimb becurile care lumineaza numarul cu becuri cu led pe soclu imi va spune ca am bec ars la masina din semnatura? :)

Multumesc anticipat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am gasit un site care cica ar avea becuri cu led stabilizate eu ma gandesc ca nu ar mai trebui sa faca probleme voi ce ziceti http://www.xenonauto.ro eu as dori pentru pozitii si pentru lumina din oglinzi si din lampile de la numarul de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

De parca le era greu sa scrie asta pe un site, nu exista leduri de pozitie stabilizate, sau mai bine zis stabilizate la ce ?

Toate ledurile au rezistente, acum depinde cit de hraparet este chinezul care le produce, aia mai fomisti le alimenteaza mai tare si durata de viata scade dar dau lumina mai multa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Led-uri stabilizate...yeah right! Or avea vreo sursa in soclurile alea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am gasit de cumparat astfel de becuri cu led. As fi tentat sa-mi iau ptr pozitii si semnal(sa le fac rosii) spate. As fii curios cum lumineaza aceste leduri in stopurile stock de Golf sau orice alta masina.

post-28590-1225303615_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Din experienta mea , si cred ca asta vrea cineva sa auda (citeasca) , pot spune :

Dupa ce mi'am montat un kit xenon 6000 k , a trebuit sa inlocuiesc si becurile pozitie fata , se vedea dizgratios . :huh: . Initial am pus in locul lor , doua becuri-led albastre ,cele tip concav. Se vedea binisor sa spunem, f. putin strident. Prin oras am mers asa , am avut de facut drumuri lungi prin tara , si sigur vreun nene "un politist" va avea un motiv in plus sa ma opreasca.

Am schimbat cele albastre , cu led alb-xenon acelasi tip , concave , culorii becurilor xenon 6000k, luate din bazar ambele perechi , 10 ron o pereche, totul e ok si acum , nu am eroare in bord ,nimik . Masina e golf4 2002, nici nu stiu daca are optiunea asta.

Problema e alta , mi'am luat leduri , pentru soclul iluminat numarul de inamtriculare ,alb-xenon , tot 10 ron , tot bazar , cele tip cu 4 leduri mici in interior. Se vede :) . Dupa un timp scurt , unul din el a inceput sa sclipeasac ca un " licurici" , dupa sa stins . Nu stiu daca e ars. Am sa al masor. Am luat alt set ,am inlocuit la fel .Le'am dat jos , si astept sa ma lamuresc ca si voi , ce trebuie sa fac sa le pot folosi. Sau sa astept pana scot leduri intradevar .stabilizate .

Pe viitor vreau sa pun in toate soclurile :semnalizare , frana, pozitiie spate etc... Parerea mea e ,ca da in plus o personalitate masinii .Merita! Vorbesc de alb -xenon , nu de albastrul ala grosolan.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa multe incercari si multe leduri prajite am ajuns la o concluzie:Orice led se arde relativ repede daca prin el trece un curent mai mare de 20 ma.Chiar daca sunt 4 leduri inseriate tot 20 miliamperi trebuie se fie curentul consumat,deci singura solutie viabila este Rezistenta inseriata cu ledurile.Aceasta trebuie ,,gasita'' esentialul e sa se respecte cele spuse mai sus.Si inca ceva cand cumparati leduri luati mai multe sau pe cat posibil tot ce aveti nevoie odata. Asa vor fi mai usor de calibrat rezistentele pentru ca ledurile difera de la lot la lot.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de led-uri care licare, Chinezi calculeaza grupul de 6 led-uri la 12v iar masinile astea au 14.4v. Se observa ceva diferenta. Eu am cumparat alte led-uri de 3mm si 2 rezistente de 270 ohmi, le-am inlocuit si merg foarte bine. Le-am legat cite 3 in serie si 2 grupuri (de cite 3) in paralel + cite o rezistenta pe fiecare capat de circuit. Pentru un bec cu soclu w5w m-a costat 9 ron materialul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Deci pana la urma, ca sa montez led-urile in soclul de bec pe semnalizare, si sa nu imi clipeasca repede (ca si cum ar fi un bec ars), trebuie sa pun in PARALEL o rezistenta ceramica de 100 Ω si 10 W (eu am gasit de 17 W)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare intrebatoare... imi luasem niste becuri de pozitie cu leduri si angel eyes pe margine...(o multime de modele de becuri cu led in piata rusilor) problema era ca sunt prea albastre asa ca le`am pus sus in plafoniera si pe pozitie mi`am luat altele mai deschise... la cele din plafoniera, cand se stinge lumina ledurile raman aprinse dar bat ffff incet... am leduri si in mijloc in plafoniera dar acela nu ramane aprins dupa ce se sting celelalte 2 mici raman aprinse si abia mai bat, care e faza? nu am nici o erroare nu tiuie nimic... e vreo problema daca le las asa? ma refer daca am sanse sa ma trezesc cu bateria supta intr`o dimineata din cauza lor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile raman aprinse din cauza unei tensiuni foarte mici.Din punctul de vedere al consumului stai linistit ca e neglijabil,nici cand merg la capacitate ledurile nu consuma mult asa ca nici o sansa sa ramai fara curent in baterie din acest motiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mirceateodor

@rudolf.s poti folosi linistit rezistenta ceramica de 17W gasita de tine dar cu o conditie : Sa nu fie de 100ohmi ci de 10 ohmi.

Se recomanda o rezistenta ceramica de wataj mare ( prin magazine 17W sau 25W) si rezistemta mica - 10 ohmi.

Toate aceste lucruri ti le spun din experienta. Pe masina am semnalizarea facuta cu leduri iar pentru a pacali computerul am folosti astfel de rezistenta. Singura problema este ca se incalzesc destul de tare. Pentru a rezolva incalzirea rezistentelor am folosit pasta termoconductoare si radiator de aluminiu.

http://vwforum.ro/index.php?act=at...t&id=126132

post-20276-1242796299_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru info. Ai undeva prezentate triplele cu led-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut

am luat 2 becuri pentru semnalizare cu 18SMD dar clicaie mult prea rapid pe semnalizare, astfel că nu le-am lasat pe masina, devine enervant.

Cam nemultumit de modul in care se comercializează unele chestii dar asta e.

Daca stiam ca e nevoie de o modificare din asta cu rezistenta si alte asemenea ma lipseam.ar fi bun un sticky la topicul cu oferte cu atentionari de acest gen.

In fine, acum daca le-am luat sunt interesat daca are cineva o fotografie si o schema de montare a rezistentei pentru a rezolva problema asta pe semnalizare sau pot sa consider ca banii au fost dati in contul Libertatea.

Explicatiile de mai sus le gasesc bune pentru cei care au habar si nu pregeta sa umble pe la cabluri prin bordul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut... aceeasi problema ca si BR 19 MRN o am si eu...am vzt ca raspuns din partea lui vortexo ca n-ar fi nici o problema, insa eu am schimbatbecurile cu leduri in toata masina, si am impresia ca se aud niste zgomote ciudate in bord care dispar pe comutarea becurilor pe pozitia off.. Influenteaza in vreun fel instalatia electrica a masinii?? ca in rest nu m-ar deranja ca raman becurile aprinse...chiar imi plac

Modificat de b_logix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
o sa pun in curand poze cu ledurile mele.am apelat la b_76_jaf si sunt mai mult decat multumit.ce m-a incantat este ca mi s-a oferit garantie 1 an de zile si arata superb.mi-am pus la pozitii,plafoniere fata spate,luminile de la parasolare,lampi nr spate,si o bagheta cu 20 leduri in portbagaj care lumineaza demential.lumina este un alb albastrui rece.ce vreau sa va spun este ca sunt facute cu simt de raspundere,cu rezistente si un fel de chip-uri si nu cred sa se arda,pentru ca altfel nu mi se oferea garantie un an :blink:

salut

numele meu este cosmin si am o skoda octavia 2 si as vrea sa imi pun becuri cu leduri la plafoniera si cei de la skoda mi-au spus ca computerul masinii o sa intrerupa alimentarea catre becurile cu leduri pentru ca au un consul prea mic.

te rog frumos daca se poate sa imi dai niste detalii ca am citit pe forum ca la tine a mers, bine pe passat

multumesc mult si astept mesaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..becurile de la pozitie, au acelasi soclu/dulie ca cele din plafoniera! Pe cele din plafoniera, le am si eu cu bec'led, se pot monta fara rezistenta sau alte cele, si n'or sa-ti licare! In schimb, pe cele de pe pozitie, daca nu le legi in paralel, ledu' + rezistenta, o rezistenta de ceramica 17-25w... o sa ai supriza sa ti se stinga in max. 5 sec.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

a mai intrebat un coleg cu o pagina in urma, dar nu a primit raspuns

si-a pus cineva becuri cu led la pozitie si stop frana pe spate ?

merita ? intensitatea luminoasa e pe masura ?

eu vreau sa reduc consumul, deja am schimbat la pozitie si la numar...

plus ca lampa e de genul smoked, si la soare puternic nu se vede uneori bine pozitia, chiar si semnalizarea

asa ceva:

LED_Ba9s_High_Power_Lamps.summ.jpg

sau asa:

Clip_2_01.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu mi am pus LED la stopuri si se vad perfect :D plus ca da un design mai frumos masinii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ia uitati ce-am mai gasit io:

http://www.okazii.ro/catalog/31668210/Bec-...i-set-2buc.html

Or fi ele acolo 68 de SMD-uri, dar, totusi, vorbim de faza scurta si io unu ma indoiesc ca fac alea atata lumina ca si un bec normal halogen, ca sa nu zic xenon! Are careva tupeu sa se riste cu 115 RON? :D Oricum, un lucru e clar si dovedit: in "lupta" SMD vs. LED, SMD rulez!!! :) Io pe pozitii fata am becurile de mai jos (alea mai mici), iar de alea mai mari mi-as pune pe semnalizari fata/spate si marsarier, dar nu mai gasesc nicaieri :251: Daca stiti pe undeva, dati de stire p-acilea! :salut:

post-11482-1256890225_thumb.jpg

post-11482-1256890312_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se compara cu becurile halogen. Eu din ce am cautat, am vazut ca in principiu sunt folosite la unele masini ce au H7 pe faruri de ceata, si ca DRL la altele. Pentru asa ceva sunt perfecte.

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!