Jump to content

Portiera / usa spate blocata


unq
 Share

Postare recomandată

eu am fost, prin prisma activității pe care o desfășor....si nu exista o varianta ușoară sau pas cu pas  în situațiile în care este blocata și nu se deschide deloc. In cazul în care trebuie sparta, te descurci la.fata locului...nu se rupe de doua ori, similar.

Înainte sa o spargi, identifica firele.de comanda de la calc de usa la.yala, care acționează motorașul, da 12 v direct pe ele....inversează sensul...bate în ea...vezi dacă merge. Dacă nu, ciocan, șurubelnița și gata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n Multumesc pentru sfaturi. Sper sa imi ajunga timpul sa o inlocuiesc dupa ce ies de la serviciu. (de obicei ora 17). 

Revin cu feedback dupa ce o rup si inlocuiesc.

O zi faina va doresc la toti!

Cu stima, 
Radu Urs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teuiti la o alta broasca, vezi unde are o umflatura in interiorul careaia este roata mare de pe tija de actionare, dai o gara in lateral si cu un torx invarti de roata pana se deblocheaza broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 22.02.2009 at 21:15, marius1982.11 a scris:

Sincer mie mi-ar fi greu si asa ca stiu ce si cum pe la broasca (le-am desfacut pe amandoua pt lipituri reci) asa fara sa o desfac. Incearca sa dai jos fata de la portiera poate vezi ceva, in al doilea rand dc nu merge din exterior, acel cablu care iti intra pe clanta si iti trage un maner pe broasca este reglabil. El iese afara si il pui inapoi mai intins, dar nu prea intins ca atunci iar sunt probleme(dupa ce inchizi/deschizi din inchidere centralizata trebuie sa tragi de 2 ori de clanta sa se deschida), vezi tu prin incercari.

post-34985-1235329481_thumb.jpg

Cablul, piesa 2 intra in clanta ,piesa 6 si e raglabil cat de intins sa fie in functie de "in care dinte il bagi".

Ca sa ajungi usaor la el ai nevoie de un torx de 20 sa desfaci piesa 7+8. Scoti dopul acela de guma de pe muchia usii si desfaci acel surub ,dar nu de tot,ca iti pica in usa, ci numai pana tragi de clanta si iese piesa 7+8.

Uite si mai explicit,

post-34985-1235329915_thumb.jpg

Asta e cazul in care ai pusa usa pe child lock, nu merge din interior, si exterior nu merge pt ca ai intins/montat necorespunzator cablul acela.

Super explicatia ! Insa la mine este blocata,nu am accesla suruburile de pe cantul usii.Am demontat tot,si fata usii si placa unde este macaraua .Am acces  la tija de  blocare de blocare si la cablul de deschidere,ce se mai poate face?

 

Modificat de geomt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bună ziua!

Am parcurs topicul în legătură cu problema asta ( de câteva zile nici eu nu mai pot deschide nicicum ușa stânga spate la Bora ) și văd că e complicată treaba.

Sunt curios, dacă reușesc cumva să dau jos capitonajul ușii, o să am acces la vreo pârghie care să îmi permită să o trag și să deschid ușa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu...o sa te chinui sa bati in yala, sa o alimentezi pe direct...sau sa o spargi..asta dupa ce demontezi si fata de metal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VolkswagenManagement
On 15.07.2020 at 15:09, ramurel a scris:

Bună ziua!

Am parcurs topicul în legătură cu problema asta ( de câteva zile nici eu nu mai pot deschide nicicum ușa stânga spate la Bora ) și văd că e complicată treaba.

Sunt curios, dacă reușesc cumva să dau jos capitonajul ușii, o să am acces la vreo pârghie care să îmi permită să o trag și să deschid ușa? 

Exista 2 variante pe care le poti incerca tu, verifici daca butonul de la usa nu e pe inchis si daca nu e si tot nu o poti deschide iei capitonajul jos si vezi daca nu a ramas blocat ceva pe acolo actionezi de maner si se vede daca a ramas sau nu blocat.

Si varianta a 2-a e simpla,nu mai deschizi acea usa. 

In niciun caz nu bagi ranga ca distugi masina clar..

Si ce iti recomand eu:da o fuga la un mecanic/electrician auto si sigur o sa stie o cale sa rezolvati fara "ranga".

Salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima varianta, exclus. Yala lui este blocata pe safe, caz des intalnit.

Varianta 2....nu se deschide cu ranga.

Totusi, vb de o masina de 20 ani ...la care gasim toate informațiile pe topicurile existente, trebuie doar sa citim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor :).

Am un golf 4 din 2002. Știe careva pe care dintre cele 6 fire care merg la încuietoarea ușii din spate (dreapta) vine "impulsul" pentru descuierea ușii?

Am desfăcut mufa și am încercat pe toate șase cu un multimetru, dar pe niciunul nu pare să fie curent când descui mașina. Cred că ăsta e motivul (sau unul dintre ele) pentru care ușa nu se mai deschide. Aș vrea să-i dau curent direct, ca.să văd dacă se descuie, dar n-am găsit nici o schemă electrică pe net și nu știu nici dacă e "safe" să dau curent așa, la nimereală, pe firele alea. 

Trebuie să leg vreun altul la masă, sau actuatorul ăla (sau cum s-o numi, dacă nu așa) e legat deja prin ușă?

Mulțam! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare! 

Am ajuns si eu la blocarea portierei spate dreapta, Passat B7. 

Nu se incuia din inchiderea centralizata si am trantit-o putin mai tare. Asa a ramas. Plus ca este actionat si butonul safe,asa ca nu se mai deschide pe nicio parte. Am verificat cablajul/mufa de pe stalp si arata bine. Ciudat este ca, fiind in modul safe, in timp ce ma jucam cu butonul de la geam, s-a deschis 10 cm. Abia am reusit sa-l ridic la loc, cu joaca din butoane vrea ora. 

Sa inteleg ca alimentare are. 

Ce pot sa mai incerc eu, inainte de a merge la service?

Va multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Fa o diagnoza,  sa vedem daca e o problema de yala sau de calculator usa. Daca e de calculator usa, nu prea ai ce sa mai incerci. ...daca e de la yala, geamul trebuie sa funcționeze corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nici geamul nu functioaneaza pe partea dreapta. Aleatoriu este functional, cu toate ca usile spate au ramas blocate "child safe". La o scanare cu o clona Obdeleven nu a gasit nimic. 

Am sa merg la un service specializat sapt aceasta si revin cu rezultate. 

Va multumesc pt raspuns! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Verifica firul de Lin din usa fata, in mansonul de cauciuc. Verifica alimentarea in usa spate si calc de usa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! 

Se pare ca era ceva lipsa de comunicatie a modulului portierei spate. Dupa verificarea firelor de pe stalpul fata si central, care erau in stare buna, cineva priceput in ale VCDS-ului a reusit sa o deblocheze. 

Acum se deschide fara probleme. 

Va multumesc pt sfaturi! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!