Jump to content

Portiera / usa spate blocata


unq
 Share

Postare recomandată

Asa am patit si eu. Pana nu am distrus complet broasca , nu am putut sa o deschid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa desfaci 2-3 surubele de la brosca cu torx 15 parca, apoi bagi surubelnita intreplaticele broastei si mesteresti pe acolo. Eu am tras de ea cu forta. Am mai bagat mana pe la acele parghii si am tras de ele... Dar m-am chiunuit si eu cam 30 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Usa dreapta spate am avut-o si eu blocata. Lasa-mi pm cu nr tau de tel si te sun in 10 min

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, golf4champ said:

Salutare .am o problema cu usa dreapta spate golf 4 in sensul ca este blocata pe inchis. Am desfacut fata de usa ,demontat panoul ,eliberat geamul ,din interior sau exterior nu se deblocheaza .Inchiderea electrica tind sa cred ca functioneaza pentru ca tija se misca sus jos .Am eliberat si cablu care tine maneru exterior si am incercat din interior sa misc parghia nu vrea deloc .una peste alta am tras de manerul exterior prea tare si l-am scos afara  ,imi vine sa tai usa ,vreau sa stiu cum scot broasca afara  cu orice pret ,am alta  broasca

alimenteaza yala pe direct, dupa care ciocaneste un pic in ea - ai mari sanse sa se descuie - acum, depinde si de ce ai stricat tu deja, pe acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit,azi am reusit sa deschid usa, am spart broasca bucata cu bucata ,problema era mecanica  partea electrica era ok,si parca nu era de ajuns cand am deschis usa surpriza cineva a stricat capetele de la suruburile care prind broasca de usa ( probabil ex proprietar )acum totul e ok am inlocuit broasca cu una de la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Asa am facut si eu de acum trebuie sa te tina inca 10 ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Confirm metoda din video.

Am avut usa stânga spate blocata în felul urmator: siguranță pt copii era blocata și asta iarna ușa s-a lipit. Am forțat mânerul exterior, pentru a o deschide și a scăpat capătul cablului care acționează mecanismul de deschidere. Astfel ca nu o puteam deschide nici prin interior, nici prin exterior.

Am folosit un electrod pe care l am curățat și i am îndoit varful.

Nu cred ca a durat un minut și am deschis portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este valabil - doar daca aceasta nu este blocata in safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut colegi. 

Am si eu aceeasi problema la portiera - stanga spate-. Mentionez ca e un g4 combi. 

Am dat absolut tot jos cu grija, capitonaj, fata metalica, si tot ce e nevoie si totusi nu am reusit sa deschid usa. Am incercat inclusiv metoda din video-ul pus de colegul de mai sus(chiar vreo 2 video-uri), si fara succes. Inclusiv batut usor in locul yalei si tras simultan. Am bruscato, impinso, tras, lovit, nimic! 

Ce credeti, singura solutie e sa "distrug" yala de pe interior? Sa mai incerc cu rabdare aceleasi metode iar si iar?

Am ajuns la capatul rabdarii cu treaba asta, ca imi vine sa tai usa din exterior cu flexul..:banghead:

 

 O zi faina va doresc si multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia alta iala de la dezmembrari. Pune switch nou, curata motorul si da cu vaselina unde ai angrenaje mecanice + refacere lipituri. Baga bormasina in aceasta de acum pentru a deschide portiera. O inlocuiesti si iti tace capul 10 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa alimentezi motorasul direct de la baterie si poate poate ai noroc. Din pacate la g4 variant este destul de delicat sa o deblochezi intrucat nu prea ai loc sa bati in ea. Recent m-am luptat cu un variant cu ambele portiere spate blocate. pe stanga am distrus complet yala si pe dreapta am distrus-o partial. Incearca sa bati cu ceva bont in broasca prin gaura incercuita cu rosu concomitent cu actionarea inchiderii centralizate

maxresdefault.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 
Mersi fain de raspunsuri.

Am sa incerc intai metoda zisa de @kelu .Chiar ma gandeam la ce serveste gaura aceea. La mine are un dop de cauciuc si vad un imbus micut pe acolo. In ultima instanta, am sa alimentez direct la baterie.. Ce-i drept am auzit un scurt bazait in zona respectiva.. dar nu am mai putut sa reproduc.
Am sa las sa treaca vremea asta ca sa ma pot ocupa o zi intreaga de ea . Va voi tine la curent 

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, vezi un surub care vine in partea electrica a yalei - un torx, de fapt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vorbim de aceeasi gaura daca spui ca ai dop.Nu ai niciun dop la acea gaura intrucat acolo intra unul din clipsurile capitonajului interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vede imbus/torx mic, aia este - cred ca are clema rupta si bucata din ea - a ramas ca un dop, pe usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca nu iti mai functioneaza inchiderea pt copii, atunci demontezi fata de usa si scoti sufa de la manerul interior.

altfel, jos yala si vazut/reparat ce s-a stricat la ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie cineva daca este diferenta de dimensiuni si forma la usa din spate (stanga) intre modelul variant si modelul normal. Trebuie sa cumpar o alta usa in urma unui mic incident rutier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca e diferita usa spate hatchback  fata de variant, se vede clar

cauta de la dezmembrari 150 bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut! am si eu problema cu usa blocata la un break! am desfacut panoul usii, macaraua, dar nu o pot deschide! incuietoarea este moarta, nu scoate niciun sunet partea electrica, restul usilor sunt ok! ce pot sa-i fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, dacă ești sigur ca yala e defecta, atunci cumperi alta sh, o recondiționezi... Și pe asta o distrugi, ca să poți deschide ușa. Asta dacă ai epuizat toate variantele pe care le-am tot repetat noi, de deblocare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare colegi,
Am incercat sa scriu ieri dar din pacate a disparut mesajul meu inainte ca acesta sa fie aprobat de un moderator.... asa ca scriu din nou pe scurt problema cu care ma confrunt.
Mentionez ca am citit acest topic de la cap la coada s nu am gasit solutionare momentan.
Am usa spate blocata la un VW Bora 1,6 FSI din noiembrie 2003.
Usa este blocata si nu o pot deschide sa scot yala pentru inlocuire. Nu as vrea sa ajung in situatia colegului de mai inainte cu Skoda, cel care a taiat pe la aripa/contra aripa locul unde este prinsa gaica de pe stalp pe caroserie pentru a putea deschide usa.
Am incercat sa deschid usa in felul urmator: am demontat fata usii prin interior.
-  demontat panou usa intermediar, cel din tabla cu macaraua geamului electric - actionat butoane cheie telecomanda concomitent cu incercarea de a deschide yala din cablurile si parghiile aferente - nici un rezultat
-  Batai in usa cu cioican de cauciuc in zona yaley concomitent cu actionat telecomanda inchis deschis + cablurile si parghiile yaley ----la fel nici un rezultat
-  Batai usoare in corpul yalei concomitent cu actionare telecomanda inchis/deschis si cabluri + parghii ---- tot fara rezultat
-  Incercat sa bag o surubelnita subtire pentru a bloca ''limba Yalei'' de pe gaica caroseriei pentru a deschide usa, concomitent cu actionare cabluri + parghii.....de asemenea fara rezultat
-  Incercat mutare comutator pentru siguranta copiilor in toate pozitiile si incercat din nou actionarea din cabluri + parghii si nu a avut rezultat
-  Scos mufa de alimentare/comanda a yalei si lovit mai tare in corpul yalei + actionare cabluri si parghii.... nici un rezultat.... la acest pas am produs bdaune yalei  si nu mai poate fi folosita  / reparata.
Am  lucrat sambata 8 ore pentru a rezolva aceasta problema, insa fara nici un rezultat...
Am studiat si principiul de functionare al yalei noi pentru a putea invata sa o deschid pe cea blocata insa nimic nu functioneaza...
Va rog sa ma sfatuiti in ce mod sa distrug corpul yalei din interiorul masinii pentru a putea ulterior sa deblochez usa pentru schimbarea yalei.
Revin asupra faptului ca nu as decupa cu flexul si apoi sa sudez la loc acea bucata din caroserie pe care este fixat suportu in care intra limba yalei...... Sunt disperat deoarece am discutat cu un amic care are service si el zice ca nu s-a mai intalnit cu aceasta situatie si nici nu are vreo yala pe care sa o putem demonta in scopul de a observa ce trebuie distrus in asa fel incat sa putem deschide usa...
Mentionez ca am yala de schimb insa nu pot sa deschid usa pentru a o demonta pe cea existenta, am geamurile electrice...daca are vreo relevanta.
Masina este adusa din germania si cred ca sistemul de inchidere centralizata este cel original, modelul fiind Bora Pacific (limuzina).
Am urmarit tutorialele de pe youtube si sfaturile de aici, insa nu-i dau de cap.
Va rog, daca se poate sa imi explicati pas cu pas ce am de facut pentru a nu produce alte daune masinii cand scot yala.
O sa mai incerc sa iau legatura cu meseriasii din Alba Iulia, poate gasesc pe cineva sa ma ajute.... Daca cunoasteti pe cineva din zona mea va rog dati-mi un numar de contact.
Va multumesc anticipat si va doresc spor in toate! O zi faina sa aveti!
P.S. : Usa este blocata de peste un an de zile deoarece nu am avut timp sa ma ocup de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai scris mult, greu de citit. Nu exista o formula exacta de spargere a yalei. Te chinui, faci bucati partea electrica după care actionezi mecanic pârghia de deschis. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru raspuns. Scuze dar am vrut sa fiu cat mai explicit si sa nu omit ceva...de asta am scris mult si greu de citit. O sa incerc sa o sparg de tot in speranta ca voi reusi sa deschid portiera.
Ma gandeam ca a mai fost cineva de pe forum exact in aceasta situatie si stie sa imi spuna pas cu pas din experienta.

Multumesc pentru raspuns si o zi faina va doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!