Jump to content

Consultare alegere masina


rotnick
 Share

Postare recomandată

...MAi exact cel de la rar, pe care normal ca il cunoaste, spunea ca masina iesind 2005 trebuie sa iasa euro 4...
.

EXACT la asta ma gandeam... Ca ei vor vedea ca masina se inscrie pe 2005 si o sa zica: 2005...CLAR este EURO 4, nu s-au fabricat EURO 3 in 2005... :D Tocmai asta e, ca nu e clar de loc...norma trebuie sa o dea dupa ce zice fabrica nu dupa cum cred ei, in functie de anul care iese la inmatricularea in RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a terminat rar-ul: EURO 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a terminat rar-ul: EURO 3.

Nu stiu de ce te bucuri ca e EURO 3...taxa de inmatriculare e mai mare cu vreo 800 de EUR...mie motorul de 74 KW mi-a iesit EURO 4 (an fabricatie:12.12.2002,in certificat 2003) iar taxa am platit doar 1000 de EUR...cat despre ITP fii sigur ca se fac la duzina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce te bucuri ca e EURO 3...taxa de inmatriculare e mai mare cu vreo 800 de EUR...mie motorul de 74 KW mi-a iesit EURO 4 (an fabricatie:12.12.2002,in certificat 2003) iar taxa am platit doar 1000 de EUR...cat despre ITP fii sigur ca se fac la duzina....

De ce crezi ca ma bucur? Din contra, ma enerveaza. Taxa va fi 6300 roni, asta stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e vorba de "bucurie" ca este EURO 3 nu 4. E vorba de "bucurie" ca a iesit corect si nu va avea probleme pe viitor. Referitor la norma de poluare, sunt convins ca rotnic, va discuta acum cu vanzatorul despre pret...una e sa iei o masina EURO4 si alta sa iei una EURO3. Dupa cum ziceai si tu, cateva sute de EUR in plus sunt numai la taxa.

rotnic, sa ne spui ce ai mai facut dupa ce ai discutat cu omul ce o vinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El m-a sunat sa-mi dea vestea, era destul de nervos, cu siguranta ca realizeaza ca pretul va fi altul, ne intalnim mai tarziu. Masina mi-a placut, are optionale destule dupa parerea mea, daca cititi fisierul pdf astept comentarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina era fabricata dupa 02.2005 puteai sa ai pretentii de euro 4 altfel nu. Daca masina avea motor de 1.9TDI 115CP BKE doar atunci era 100% ca este euro 4. Oricum superba masina, sa te bucuri de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce "bucurie" poti avea la ITP?

Care-i problema ca a iesit E4?Nu inteleg: e posibil sa nu trec te inspectia tehnica de peste 2 ani pentru ca mie mi-a iesit masina ca E4 cand in talon e E3 und D$?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. masina a iesit Euro 3

2. daca ar fi "iesit" la omologare (acum e adusa de afara) Euro4, asta se trecea si in talon, adica Euro4. Problema se punea sa nu o scoata pe relatii Euro4, ea fiind Euro3.

3. daca ar fi iesit pe relatii Euro4, peste 2 ani, la urmatorul ITP, cei care ar fi facut ITP-ul nu ar fi trecut masina, pt ca ar fi verificat sa fie Euro4, cum ar fi stat scris in talon, cand ea de fapt ar fi fost Euro3... asta era problema :blink:

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. masina a iesit Euro 3

2. daca ar fi "iesit" la omologare (acum e adusa de afara) Euro4, asta se trecea si in talon, adica Euro4. Problema se punea sa nu o scoata pe relatii Euro4, ea fiind Euro3.

3. daca ar fi iesit pe relatii Euro4, peste 2 ani, la urmatorul ITP, cei care ar fi facut ITP-ul nu ar fi trecut masina, pt ca ar fi verificat sa fie Euro4, cum ar fi stat scris in talon, cand ea de fapt ar fi fost Euro3... asta era problema :blink:

Aha,inteleg...sa ma astept oare la probleme la ITP dat fiind ca masina mea (E3 und D4) a iesit in talon E4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, e greu si cu ITP-ul, trebuie sa faca poze, rar-ul are o baza de date cu toate cartile de inmatriculare, online. Am un prieten sef de sevice cu statie ITP, ffff bun prieten si n-au putut sa-mi dea ITP-ul pentru ca aveam geamul crapat. Frima serioasa, :blink:, dealer de Hyundai. Am fost in alta parte, un service mult mai mic, si s-a putut, dar pentru noxe mi-a spus omul ca nu se poate sub nicio forma. Masina mergea la relanti (DSN) iar calculatorul lor citea 1200 turatii in loc de 800-850. A facut o smecherie, in sensul ca m-a pus sa franez masina pe loc la vit. I-a, dar la noxe am stat cam 20 min pana au reusit sa iasa in limite. Cu totul am stat peste 1 ora, iar cu parbrizul, a facut poza dintr-un unghi mort oentru crapatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha,inteleg...sa ma astept oare la probleme la ITP dat fiind ca masina mea (E3 und D4) a iesit in talon E4?

Nu neaparat... Sunt motoare D4 care chiar sunt si E4, cum, probabil este cazul tau... nu stiu cum e acel motor. Problema se punea aici pt acel motor, AVF, care era sigur E3 (din ce stiu eu)... si despre care vanzatorul sustinea ca ar fi E4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg, Bogdane...Scuze ca m-am bagat si eu in ciorba voastra (eram doar curios dupa ce citisem ca va fi greu cu E4 la ITP)...

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand de ieri e a mea. M-a costat 14200, in acesti bani intra masina si cheltuielile de inmatriculare, fara taxa de prima inmatriculare. Mi-a placut foarte mult, sunt incantat, de obicei nu sunt genul care se aprinde repede. E frumoasa, totul functional, motorul parca e nou, sper sa-i fac poze curand si sa o prezint pe forum. Ca dotari, lipseste senzorul de ploaie, insa am descoperit pe latura dreapta din portbagaj un subwoofer cu amplificator parca hermann. sistemul audio e concert, nu stiu ce inseamna, dar se aude foarte bine.

Va multumesc mult pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-a facut mare reducere pentru faptul ca nu este EURO 4... doar 100 EUR in conditiile in care tu platesti taxa de prima inmatriculare cu 1000 EUR in plus (aprox). Dar per total, pretul ar fi OK. Daca iti place si e OK masina, sa fie intr-un ceas bun si sa te bucuri de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-a facut mare reducere pentru faptul ca nu este EURO 4... doar 100 EUR in conditiile in care tu platesti taxa de prima inmatriculare cu 1000 EUR in plus (aprox). Dar per total, pretul ar fi OK. Daca iti place si e OK masina, sa fie intr-un ceas bun si sa te bucuri de ea.

Merci.

Asa e, dar recunosc ca i-mi place masina, mai ales pachetul de nichel sau crom, ca nu stiu ce o fi, acum asta e, trebuie sa fac rost de bani, dar am vrut AUDI. Iese la 16200 cu totul, nu e nici ieftina, dar parca nici scumpa, prima inmatriculare a fost in 22.11.2004, eu zic ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

harmann si e dotare din fabrica...o sa fi foarte multumit de ea...daca ii mai pui si niste caluti in plus...e super

s-o stapanesti sanatos si fara incidente! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pmrazvan merci, mai am mici chestii de retusat, ceva caluti pe la toamna, trebuie sa-mi revin cu banii, :blush: .

Ieri am schimbat toate consumabilele, am pus-o si pe tester si a iesit perfect. Ma rog, eu nu am fost de fata, dar am incredere in mecanic, a spus ca totul e perfect, fara erori, si fara km modificati. Toata lumea i-mi spune ca e frumoasa, inclusiv sotia (cel mai mare critic), dar sincer acum realizez ca pentru mine e mai avantajos avantul, cu toate ca am vrut berlina la inceput. Aseara am avut petrecere in gasca si a fost vedeta serii, :) mi-au zis ca seamana cu un dric :), dar urla invidia in ei. :huh:

Multumesc tuturor inca odata pentru ajutorul acordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!