Jump to content

1.4 Tsi ?


Radu N
 Share

Postare recomandată

ai super ok consumul. nu stiu de ce la mine nu scade sub 15l/100 km, cu toate ca inca nu o frig. DSG-ul o tine mult subturata (schimba la 2000 si un pic, o tine in 1500) in mersul normal. eu merg din Militari pana in Victoriei, 6 km in aproape o ora :(( nu prind liber decat aproape de gara.

insa in WE prin Bucuresti am scos si eu aproape 10l/100 km. sper sa se mai lase motorul si sa scada consumul, nu vreau sa ma abonez o data pe saptamana la pompa.

tot OMV pun si eu, carrera 100 dar ma bate gandul sa incerc si 98 - e mai ieftina si se pare cu aceleasi performante.

mersi de sfaturi,

Radu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in mare ai dreptate dar totusi nu se compara cu Bucuresti-ul. Traseul pe care-l parcurg aproape zilnic nu-mi pune probleme chiar asa mari.Cea mai mare e ca se circula o zi da una ba in functie de numar (par sau impar) in zona centrala.

Da noi sa fim sanatosi ! :D

(raspuns pentru GtSport)

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

1,4 TSI este un motor excelent, dar pe mine ma scoate din minti. Mult timp am condus linistit si chiar nu-mi placeau cei care faceau acte de bravura pe drumurile publice. Acum fac si eu acelasi lucru. Motorul asta e asa de placut, chiar si zgomotos cum e, cu un zgomot placut si o acceleratie impresionanta la turatii de peste 2000 rot/min. Azi tocmai am cotizat 150 RON la politie. M-am dus cu ea in 90 km/h cu viteza a 2-a si tare mi-a placut. Saracul politist a sarit din masina disperat ca daca nu se misca repede treceam de nu mai mai putea opri.

Nu ma mai recunosc. TSI-ul asta e bun si rau in acelasi timp.

O sa-i bag cativa saci de nisip in portbagaj ca sa nu mai fuga asa tare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-i bag cativa saci de nisip in portbagaj ca sa nu mai fuga asa tare :)

O sa creasca consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
O sa-i bag cativa saci de nisip in portbagaj ca sa nu mai fuga asa tare :cool:

Incercat eu cu saci de ciment. Tot asa se misca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

IMPRESII DUPA 1,5 ani:

Cross Touran ridicat de la dealer in Ianuarie 2008, motor 1,4 TSI 140 CP, in iulie 2009 are 17500 km.

Masina a fost dusa doar pe drumuri super bune, autostrazi, masina de week-end, nu a vzut drumuri de munte, nu a vazut drumuri de tara.

Fiabilitate = 0

4 interventii tehnice la 5 defecte:

1. Desprins teava ESP ce a rezultat zgomot in zona cutiei de viteze

2. Desprin placa suport sigurnate => zgomot in borf

3. Stricat de 2 ori macara geam stanga spate

4. Stricat pedala de ambreiaj = inlcouit nu mai stiu ce inel

Alte defecte:

1. Slabit mescanism de fixare scaun sofer = nereclamat inca

2. Deformat plastic capac triunghi reflectorizant = reparat prin introducerea unei lavete

In acest moment:

1. Stricat buton deschidere protbagaz

2. Nu se mai aprind ceasuri bord si ecran casetofon RCdD 300 parca, si nu mai bipaie senzorii si semnalizarea

Concluzie:

1. O noua vizita in service.

2. Uzinele VW sunt niste diarei de uzine iar produsele lor sutn niste jeguri si niste gunoaie

3. Nu ma intereseaza parerea celor care nu au avut nici o problema tehnica; exista gramezi de posesori de Renault, Fiat, Logan (am 2 Logane cu peste 90000 Km, Unul 1,6 MPI si altul 1,5 DCI si nici un defect pana acum, deci stiu ce vorbesc), Fiat, Peugeot, Kia, Hyundai, Mezda, Honda, Mitsubischi, Toyota, etc, care nu au avut nici o problema tehnica si deci nu se justifica achizitionarea unui autoturims VW si nici lauda unora care afirma ca automobilele germane sunt Dumnezeul masinilor; a se vedea pe acest forum multitudinea de defecte de tot felul la VW.

Cine crede foarte bine, cine nu, nare decat. Atat spun: sa nu vina ziua aia in care sa-mi dea dreptate.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics

"Uzinele VW sunt niste diarei de uzine iar produsele lor sutn niste jeguri si niste gunoaie"............. da' frumos stii sa te exprimi, daca nu-ti convine ia-ti Bentley sau Mercedes sa vezi acolo probleme dupa ce ai dat 200.000 euro pe masina :D

Oricum vad ca lauzi piesele turcesti de pe Renault, renunta la WV si lasa-ne, muta-te pe forum de reno' ciudatule :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar eu nu inteleg de ce nu vinde masina, baiatu' suparat de mai sus.oricum fiecare are dreptul la opinie, dar mi se pare ca a cam sarit calu'.are o exprimare de maidan....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bernard the polar bear

@amdo - nu mai fi asa suparat ca VW nu e chiar asa rau cum spui tu. poate pur si simplu nu esti genul care sa aibe grija de micile "chestii" sau ai avut ghinion. O masina mai ales sh indiferent de unde este adusa are nevoie de mici reparatii. Oricum, VW este cu multe clase la orice capitol peste marcile enumerate de tine. Totusi ce remarc si iti dau putin dreptate este ca nu se mai fac masini asa fiabile deoarece nu e rentabil pentru producatori, dar asta e valabil la toti producatorii.

Referitor la mai bine renault/logan decat VW ...poate ai vrut sa spui pret-utilitate practica pentru tine e mai bine renault/logan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amdo ai perfecta dreptate. Masina ta e cea mai proasta din gama vw. Vinde-o. Ti-o cumpar eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aoleo.. ce limbaj ai prietene! vrei sa-ti arat golfu meu din 93 cata rugina are in el fata de un logan de 2004 - 2005? te cred, ai nimerit o masina cu defecte sau nu ai avut grija de ea..

e imposibil sa nu fie si probleme pe la anumite masini dar tu prea te vaiti..

"Masina a fost dusa doar pe drumuri super bune, autostrazi, masina de week-end, nu a vzut drumuri de munte, nu a vazut drumuri de tara."

drumurile partiei si drumurile de pe stradutele de Bucuresti sunt egale cu drumurile de munte saaau... poate masina deaia plange, vrea la munte, vrea la tzara la soacra, la bunici... pai, doar in fata blocului si prin hartoapele de bucuresti?!?

eu cred ca are personalitate! :)

LE. 1.4 TSI sau 1.8 T sunt motoarele pe care a-si vrea sa le am pe golfu meu!!!

Modificat de Mihaitza83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eeee... gata si voi cu morala.

Cred ca stimabilul nostru coleg a inteles cam cum stau lucrurile.

Asta se intampla cand postezi la nervi... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Cand se rodeaza motorul osa scada si consumul.Eu am 1.4 tsi 140 CP,CV 6 trepte si are 100.000km.In momentul de fata nu sare de 9 in regim urban

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

mai avem ceva posesori de touran 1.4 TSI de 140 cp ?

 

ma tenteaza un astfel de model, mai ales ca gasesti destule prin germania la sub 150.000km si sub 7000 euro,

 

probleme uzuale ? a avut cineva probleme cu supra-alimentarea ? dar cu distributia ?

 

modelul de 140cp e double charged ? adica si si supercharged si turbocharged ?

distributia e pe lant ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Și eu eram interesat de motorul asta, dar am citit pe forumuri că au probleme cu distribuția, care e pe lanț și sare... Așa că mi-am luat unul pe motorină, de 2 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Detin si eu un touran 1.4 tsi, 140cp cod bmy .la 194000 km am facut distributia dupa ce sarise lantul doi dinti ,dupa totul ok acum am 226000kmsi de vreo cateva ori mi s-a aprinscheck engine intermitent,singura diferenta este ca dimineata can este rece are un mers mai neregulat la relanti cam 1-2 min.in rest trage normal, am facut un test cu vagcomul si zice asaLog-DB20AMT-WVGZZZ1TZ7W062933-226210km-2.txt. va rog frumos daca cineva a mai patit asa ceva si ma poate ajuta cu vreo informatie ce ar putea avea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru erori de scanare avem topic dedicat in Tehnic, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Mircione Mircea

Salutare stimați colegi...după atâția ani ce concluzii îmi puteți spune despre touranul cu motor de 1.4 tsi 140 cp ...am văzut că sunt o grămadă prin românia "noi aduse" mentionez ca am un 1.9 tdi din 2007 și ma gandesc sa il înlocuiesc cu un benzinar...am vreo două posibilități momentan...un 2.0 l benzină +cng si multe 1.4 tsi.  

Pe tsi se poate pune gpl? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista topic complet in Tehnic despre 1.4 tsi. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 3/1/2008 at 9:07 PM, amdo said:

1,4 TSI este un motor excelent, dar pe mine ma scoate din minti. Mult timp am condus linistit si chiar nu-mi placeau cei care faceau acte de bravura pe drumurile publice. Acum fac si eu acelasi lucru. Motorul asta e asa de placut, chiar si zgomotos cum e, cu un zgomot placut si o acceleratie impresionanta la turatii de peste 2000 rot/min. Azi tocmai am cotizat 150 RON la politie. M-am dus cu ea in 90 km/h cu viteza a 2-a si tare mi-a placut. Saracul politist a sarit din masina disperat ca daca nu se misca repede treceam de nu mai mai putea opri.

Nu ma mai recunosc. TSI-ul asta e bun si rau in acelasi timp.

O sa-i bag cativa saci de nisip in portbagaj ca sa nu mai fuga asa tare :D

Bună. Au trecut ani de zile de când aveți acest touran de 1.4 tsi. Îl mai aveți? Cum s a comportat pana acum, sau cât l ați avut dvs. Va mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!