Jump to content

Lumini / lampi usa / portiera


DanutzU
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste luminile care ar trebui sa fie pe interiorul usilor la Golf V Comfortline.

Posed o astfel de masina de cateva luni si inca nu am aflat daca luminile astea trebuie setate de pe undeva ca sa se aprinda cand se deschid usile sau pur si simplu sunt puse acolo de decor, fara sa aiba becuri.

Aveti idee daca sunt sau nu si becuri si daca da, cum se seteaza ca sa se aprinda?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Pe modelul meu(2007) sunt doar niste reflectorizante, nu au si becuri, deci nu le poti seta. Ce poti seta din computerul de bord (daca il ai plus) sunt luminile de la picioare din fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ce a spus Cosmo17, modelul 2007 are niste chestii reflectorizante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, intr-adevar e 2007.

din pacate nu am computer plus, deci ies din calcul si luminile de la picioare.

Mersi pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce, nici lumini la picioare nu ai? nu mai stiu daca au venit standard sau in pachetul de lumini si vizibilitate... Anyway, hai maine la intalnire daca esti din bucuresti....poti afla chestii noi legate de masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

BC plus nu are nici o legatura cu luminile la picioare... este optiune separata intr-un pachet de Lumini si Vizibilitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elementele de pe usi sunt doar reflectorizante, nu lumineaza. Au rolul de a semnaliza usa deschisa in cazul in care e intuneric si o masina vine din spate si nu observa usa deschisa.

Luminile la picioare vin intr-un pachet de Lumini si Vizibilitate impreuna cu oglinzile rabatabile si sistemul antiorbire automat la oglinda retrovizoare + sistemul Coming Home/Leaving Home

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce, nici lumini la picioare nu ai? nu mai stiu daca au venit standard sau in pachetul de lumini si vizibilitate... Anyway, hai maine la intalnire daca esti din bucuresti....poti afla chestii noi legate de masina
Nu am lumini la picioare pentru ca nu mi-am luat pachetul de lumini. Am vazut pe site la configurator ca sunt vreo 3 feluri de pachete lumini si vizibilitate in care apar si luminile la picioare, dar la momentul respectiv cand am luat masina, nu mi s-au parut prea folositoare :D.Sunt din Bucuresti, dar din pacate saptamana asta am foarte multa treaba si nu pot veni la intalniri, dar sper sa ajung cat de curand. :)
BC plus nu are nici o legatura cu luminile la picioare... este optiune separata intr-un pachet de Lumini si Vizibilitate
Totusi am inteles ca din computerul de bord plus poti sa setezi daca sa se aprinda sau nu. asa e?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o luam pe rand...

1. Luminile la picioare cred ca vin cu orice varianta de pachet de lumini (nu neaparat cu ala cu oglinzi rabatabile, ca eu am doar coming/leaving home, senzor de ploaie si antiorbire automata la oglinda interioara)

2. Se poate regla din BC+ intensitatea luminii de la 0%(cred) pana la 100%(sigur). Adica poti face o lumina puternica/slaba/intuneric la deschiderea unei usi sau la scoaterea cheii din contact...(nu se compara cu ce e la audi, unde se aprinde lumina la picioare pentru orice usa ai deschide, doar pe partea respectiva, fata/spate :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare... cu scuzele de rigoare si rog moderatorii sa mute/stearga acest topic dar la mine nu stiu de ce nu merge SEARCH-ul , am si eu o intrebare...

Pe portiere la masina din semnatura am niste martori care nu se aprind cand deschid portierele....Am avut o bora si la ea se aprindeau acei martori daca pot sa le spun asa. Saptamana asta am vazut un Pasat model nou si acei martori functionau. Oare sa fie din cauza ca am avarianta TRENDLAINE?

Va multumesc.

Atasez si o poza ca sa va dati seama despre ce vorbesc daca nu m-am exprimat pre corect.

post-7906-1201683136_thumb.jpg

Modificat de Popa Iulian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt "martori" sunt niste semnale luminoase (lampi) pentru a fi vizibila portiera atunci cand e deschisa. La unele modele nu exista acele becuri ci este doar un "ochi de pisica" (cum este si la tine). Totusi, stiam ca exista spatiu acolo pentru a monta si becurile. Trebuie sa desfaci capacul si sa vezi ce este inauntru. Daca sunt goale, va trebui sa montezi soclul si sa tragi firele respective de alimentare, eventual comanzi toata lampa dupa cod. La reprezentanta poti gasi daca Jetta are o astfel de posibilitate (cand cauta in ETKA ii da mai multe coduri in functie de ce e acolo: "ochi de pisica", "lampa", etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt interesat si eu de montajul unor becuri in ochiul de pisica... eu cred ca am sa montez cate 2 leduri albe in ochii aceia daca este posibil. ma duc mai tarziu la masina sa verific daca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc frumos...Am sa ma interesez ..Chiar sunt curios daca desfaci sa vedem ce gasesti acolo.

post-7906-1201684382_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fabrica, cel putin la anii 2007-2008 vin fara becuri acolo, ci doar ochi de pisica.

Am vazut si eu in schimb anumite Golfuri / Jetta cu bec acolo, cred ca sunt variantele americane, dar nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Audi e la fel...si nu cred ca are legatura doar cu anul de fabricatie sau dotarile. Exemplu, masina mea din 2004 si cu dotari destule, are "ochi de pisica". In comparatie, masina lui Baracuda, din 2002 si cu dotari mai putine, are becuri acolo.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Jetta Trendline a unei cunostinte adusa din DE are acele becuri acolo..adica se aprind....ciudat :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la a mea masina(comfortline) am doar ochi de pisica deci........

Modificat de ivd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu cu "ochi de pisica" la dotare comfortline, productie august 2007. Se pot pune doar becuri sau trebuie si cablaj cu soclu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O concluzie e sigura. Germanul o masina face pentru el si una face pentru noi...calitatea materialelor difera de la o categorie la alta (ma refer la masinile care sunt pentru Germania si cele care le fac pentru Romania) si asta o spun din propria experienta pentru ca inainte de masina din semnatura am avut o Bora din Germania adusa, si comparativ cu cele de prin reprezentantele noastre sau care le stiu ca sunt luate din Romania de la reprezentante e diferenta mare.

Nu vreau sa supar pe nimeni..... asta este parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf V din 2004 are doar ochi de pisica....si ca veni vorba diferentele fata de cele facute pentru germania inteleg ca pot fi in dotari, anvelopele cu care vin echoipate standard, dar in rest mi greu sa inteleg ca pentru masinile care ajung in Romania se schimba textura din plasticurile bordului....sau cine stie ce!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fabrica, cel putin la anii 2007-2008 vin fara becuri acolo, ci doar ochi de pisica.

Am vazut si eu in schimb anumite Golfuri / Jetta cu bec acolo, cred ca sunt variantele americane, dar nu sunt sigur.

nici a ta nu are becuri acolo???

citind topicul asta, desi initial era vorba despre jetta, intreb si eu... si la golf e la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Golf 5, 08.2005, are doar ochi de pisica. Masina este facuta in Belgia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu mi-am putut da seama in functie de ce se pun respectivele lampi de semnalizare a portierelor. A mea a fost adusa din Germania si are lampile functionale la toate portierele spre deosebire de Touranul nou-nout al unui prieten care si-a comandat o varianta foarte bine dotata la reprezentanta locala.

Modificat de Boeing
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ochi de pisica... GT, 2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci ca optional exista?

la pachetele de lumini si vizibilitate nu vad nimic de genul... doar "-lumini la picioare fata" dar care am inteles ca nu e acelasi lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!