Jump to content

Caraie planetarele


AdiF
 Share

Postare recomandată

Sa stiti ca m-am gandit si eu ca logic asa ar fi, sa bata cea din exteriorul virajului, dar in realitate nu-i asa.

La mine iti spun sigur ca bate cea in care parte iau virajul. Doar am ascultat-o, ca bate tare. Si pe vremea cand aveam plin de Dacii pe drumurile Patriei, tata, mecanic de meserie, le rectifica si le schimba la greu, deci nu mi-e strain subiectul. :)

Dar cred ca ne vor confirma colegii care vor schimba respectivul cap de planetara, cum e cu dreapta sau stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 703
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    107

  • Executron

    22

  • valioglu

    20

  • FanBarcelona

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din experienta va spun ca intotdeauna bate cea din interiorul virajului daca uzura este la articulatia dinspre roata. Daca vreti sa vedeti care bate luati viraj stanga la maxim si accelerati sau invers. Planetara nu bate daca nu accelerati in curba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine bate planetara de pe partea drepta, o aud cum bate doar cand iar viraj maxim dreapta in timp ce accelerezi m-am dus si m-am interesat de preturi 185ron GKN Cum vi se pare pretul? Am inteles ca GKN echipeaza pe original (scuzati expresia) - sa inteleg ca sunt cele mai bune?

Modificat de Florin M.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cunosc marca, dar pretul e super ok. Eu am gasit in Zalau pe la 300 ron un cap de planetara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Prin septembrie anul trecut am schimbat capul planetarei din dreapta. Acum vreo 2 luni din cauza unor scartaieli, mi-au fost schimbate tot pe partea dreapta amortizorul si bratul in care sprijina amortizorul. De cand s-a facut aceasta operatie imi caraie ceva la roata dreapta cand virez stanga, dar nu cand este virata roata la maxim, ci numai undeva pe la jumatate. Caraiala se aude chiar daca iau curba si nu accelerez. Am mai constatat ca, cu cat sunt mai multi pasageri in spate, cu atat se aude mai putin. Initial am crezut ca freaca roata de aparatoarea aceea din interiorul aripii, insa mai de curand am schimbat cauciucurile si m-am uitat mai atent acolo si nu se vede absolut nici un loc in care sa frece. Aveti idee care ar fi cauza? E posibil sa fie capul de planetara (dupa numai 3-4 luni)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planetara nu se aude daca nu e in sarcina, si cu cat sant mai multi in masina, caraie mai tare, fiind fortata mai tare. Deci planetara e exclusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru s-a intamplat si unui cunoscut. Mi se pare foarte ciudat ca la un Passat din 2004, cu 100.000 km si revizii la zi sa se rupa planetara din senin fara cea mai mica bataie. Si apropo o planetara costa intre 15-20 mil, depinde daca o dai pe cea veche la schimb. Si apropo capul de planetara nu se schimba o data la 300.000 km cum zicea cineva. La alt Passat tot din 2004, am schimbat capul de planetara la 150.000 km, care avea reviziile la zi si era condus de o persoana in varsta care nu face derapaje controlate pe zapada si nici vtm.

Exista vreo explicatie pentru ruperea din senin a capului de planetara si deteriorarea tijei acesteia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca derapajele controlate pe zapada pot duce la ruperea planetarei sau chiar la uzura ei deoarece tensiunile sunt foarte mici datorita cuplului redus transmis la roata, dar se poate intampla sa sara siguranta de la cuplajul dinspre cutie si sa se desfaca axul de acesta.

Dragos Ene: Ca sa ne dam seama trebuie sa stim ce anume s-a rupt la capul de planetara: a cedat axul (de exemplu, la modelul meu de passat, axul este gol in zona canelurilor si de aceea eu nu pot depresa capul de planetara cu surubul care vine in set cu burduful nou si trebuie sa dau jos toata planetara ca sa fac asta), s-au spart bile, s-a blocat vreo colivie si a frant bila, s-a spart carcasa.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te supara dar explicatia cu saritul sigurantei de la cuplajul dinspre cutie si sa se desfaca axul de acesta mi se pare o prostie. Din cate masini ma avut si pe cati cunosc nu le-a sarit acea siguranta. La Passatul respectiv pur si simplu masina nu a mai plecat de pe loc, a fost tractata la service iar l-a service au constatat planetara stanga rupta de la capatul dinspre roata. De alt cap de planetara nici nu s-a mai pus problema, pentru ca nu mai putea fi montat pe ghinturile de la planetara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu am avut probleme cu capul de planetara. Dar la mine, se manifesta groaznic, inainte sa se sparga colivia. practic, la mai mult de 50 km parcursi (drumuri mai lungi), cand scoteam "pe liber" incepea sa imi traga dreapta volanul (in mod sacadat) de nu'l puteam stapani. inutil sa mai spun ca in 300km parcursi asa s'a stricat capul de planetara.

@Dragos Ene - ai dreptate, acelasi lucru s'a intamplat si unui prieten de'al meu, pentru care acu ii caut planetara. i s'a rupt obucatica de aprox 2 cm (cam atat e de la siguranta pana in capat) si nu mai are ce sa faca. e nevoit sa o schimbe

BR

BogyM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si mie mi s-a rupt capul de planetara de la roata din stanga. Schimbasem capul de planetara cu doua saptamani inainte, asa ca nu aveam decat vreo 500 de km facuti. Cei de la service au spus ca a fost de vina piesa... Am montat un cap nou de planetara si am avut surpriza sa constat ca aud un zgomot la roata din stanga. Atunci cand s-a rupt capul de planetara a stricat si rulmentul. Asa ca acef fasait pe care il auzi poate fi rulmentul. Pe mine m-a costat 100 eur un rulment nou si 100 ron schimbatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Galati saptamana trecuta, la service-ul Zetec.

Cap planetara InterBrakes Italia - 200 RON.

Inlocuire - 40 RON.

Tibi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am patit si eu un necaz: incepand de cam acum 2 saptamani, la iesirea din parcare (viraj aproape total stanga sau dreapta) se aude un cloncanit metalic ca de dr

Modificat de Wolfu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce cloncane, capul are uzura, chiar daca ii bagi vaselina si schimbi burduful. Dar este intr-o faza incipienta. Teoretic mai poti merge mult cu ea, daca nu te deranjeaza si n-o fortezi. Eu am una care bate de cand am adus-o in tara, de aproape 50.000 de km, respectiv 1 an jumate, si bate tot la fel, fara surprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine caraie pe stanga. Oare mai rezista? Trebuie sa fac un drum la Cluj si nu as vrea sa raman pe drumuri. Problema e ca am schimbat in Decembrie capul de planetara tot pe stanga. Cum naiba s-a dus deja? Mecanicul mi-a spus atunci ca trebuie sa schimb bucsele, dar nu am mai apucat sa le schimb. E posibil sa se fi dus capul din cauza bucsilor?

In Oradea costa 250 RON cu manopera cu tot capul de planetara. Piesele sunt aduse de la D&C (dealerul VW de aici).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca rezista, dar nu forta foarte tare mai ales in viraje.

Bucsele (probabil de la brate, dar si de la alte piese din zona) nu strica capul de planetara. Daca a fost schimbat recent si bate atunci e un defect de fabricatie sau este produsa de un iresponsabil de prin Turcia, China sau alta tara recunoscuta pentru calitate. Oricum nu cred ca e cazul sa mai pui de aceeasi firma.

Daca s-a paradit asa de repede ma gandesc ca totusi s-ar putea sa nu te mai tina de loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva timp a inceput si la mine sa se auda un tacanit (carait cum au mai spus si altii inainte) in viraje, dar nu se aude mereu... Mi se pare mie ca se aude cand iau viraj dreapta. Banuiesc eu ca exista 2 capete de planetara, nu? Unul pe dreapa si unul pe stanga. Sau ma insel?

Cum imi dau seama care e de vina, si daca planetara e de vina?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat in topic-ul asta. La mine de exemplu bate planetara stanga, cand iau viraje la stanga, dar bate tare, deja de vreo 50.000 de km. Dar bate si cand virez la dreapta, dar mai putin, si culmea, bate aceeasi planetara, cea de pe stanga.

In cazul tau sigur e planetara, dar unele se aud doar la un anumit unghi de virare, si doar daca le fortezi mai tare. Asa face si la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si nu ai de gand sa o schimbi? Adica se poate intampla ceva daca mergi cu ea asa?

Io auzisem ca atunci cand iei viraj, zgomotul ar trebui sa se auda in partea opusa virajului :icon_bounce:

Acum nu stiu care ar putea fi dusa...O sa apelez la cineva care se pricepe mai bine decat mine si o sa il iau in masina cu mine sa auda si el acele zgomote.

Merci pt raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poate sa se intample... sa-ti sara afara :icon_thumright: Dar... daca stii sa mergi cu ea... uite exemplu viu. Dupa 50.000 de km, bate tot la fel. N-o s-o las tot asa, doar ca am tot avut de cheltuit in alte parti si n-am ajuns la ea. Dar acu, daca tot vine primavara, e pe lista de prioritati.

Iar cu zgomotul, e discutabil de unde vine. Ideea e ca daca e uzata tare, bate cea pe care parte bate cel mai tare (ca si in cazul meu), si bate mai putin in celalalt viraj. Cel mai bine iti poti da seama daca ai un loc unde sa te invarti mai mult pe loc, si in dreapta si in stanga, si pui pe cineva sa stea langa masina, sa asculte care bate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fiu eu tocmai acel norocos caruia sa`i sara afara :icon_thumright: La mine zgomotul nu se aude tot timpul, ceea ce cred ca ar insemna ca nu e intr`o stare atat de grava. Si despre invartitul pe loc o sa gasesc eu pe undeva un loc`sor mai larg. Dar vorba ta sunt alte cheltuieli care sunt prioritare(trebuie s`o vopsesc toata:(), dar cu siguranta o sa ii vina randul si planetarei.

Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima faza cand se rupe burduful si mergi ceva timp asa si te mai alegi si cu un mic tacanit sa nu mai astepti ca dupa schimbare burdufului sa faca minuni. Au partea lor de vina si mecanici dar m am lovit de problema asta si trebuie skimbat pana nu o sa te lase in drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit in Ploiesti la un dealer unic (zic ei) set cap planetara Gletz (germania) cu 150RON bucata. Set insemnand capul de planetara, burduf, vaselina, coliere. Aduc insa abia saptamana viitoare. Am mai primit sfaturi de la cativa cunoscatori cum ca intr-adevar daca abia e la inceput, teoretic se mai pot merge cateva mii bune de km fara a forta. Eu insa am sa le schimb cat de curand imi permite buzunarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este numele dealerului din ploiesti si adresa lui? Multumesc. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A auzit cineva de capete de planetara Ruville?

Am gasit la 230 lei kit-ul (cap, burduf, surub, vaselina).

Mai aveau si Glentzer, dar era 300 de lei acelasi kit.

Inca nu m-am decis de care sa iau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!