Jump to content

Caraie planetarele


AdiF
 Share

Postare recomandată

(...) In concluzie odata ce a inceput sa faca fitze capul de planetara slabe sanse sa-si mai revina doar cu un burduf nou.

Acum cap planetara nou. Corectati-ma daca gresesc.

Nu gresesti. Odata inceputa troncaneala, nu se mai poate face nimic. Cap nou sau planetara 9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 703
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    107

  • Executron

    22

  • valioglu

    20

  • FanBarcelona

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am schimbat ambele burdufe si au trecut mii de km de atunci, fara sa am vreun zgomot!am scapat fara sa schimb capetele, desi burdufele erau varza cand le-am depistat!

nu am idee cat mersesem cu ele asa, ce stiu sigur e ca nu iesisem din oras!dar a doua zi dupa ce le-am vazut, le-am inlocuit.nu e obligatoriu sa schimbi si capul, mai ales daca nu te doare:)):251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica tie iti troncanea planetara, si ai schimbat doar burduful, si a disparut cloncaneala? Asta sa i-o spui lui Chivu (ca la Mutu i-am spus eu). Probabil tu ai depistat burdufurile-warza inainte de a incepe cloncaneala. Caz in care vorbim despre lucruri diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
si daca tot a inviat topicul ......

nu am schimbat nici acum capatul de planetara deoarece nu am avut timpul si dispozitia necesara (rusine sa-mi fie :P )

ce vreau sa va mai intreb ?

daca schimb capatul de planetara , am inteles ca trebuie demontata suspensia ?! ... dupa aceea iar trebuie sa fac unghiul de fuga sau nu ?! Va intreb fiindca am schimbat capetii de bara sapt trecuta si inca nu am facut unghiul ... oricum o sa incerc cu vaselina sa vad daca mai bate !

multumiri anticipate !

ce treaba are capul de planetra cu suspensia?

faci unghiurile de fuga doar daca ai dat vre-un brat jos doar atunci.aaaaa daca romanii de la service au folosit ciocanul in loc de presa asta este alta treaba.

vezi ca au mai fost cazuri cand nu au fost cum trebuie stranse colierele de pe burdufuri si din cazuza fortei centrifuge a aruncat toata vaselina din burduf.vezi daca ai vaselina in burduf.

si inca ceva.. capetele astea din cate stiu eu au 4.......sau 6 bile :P ele nu se rup ca la dacia veche care au 3 ci se blocheaza.

capetele se pot uza si daca mai faci si multe plecari in forta de pe loc,da de alea de rupi cauciucurile, dar nu cred ca este cazul aici.

ia vezi si burduful dinspre cutie. el cum este?

Bine,bine dar cum se scoate capul planetarei din planetara? trebuie sa dau planetara afara?

cu ce desfac capacul de la fuzeta? are o gaura in care intra inbus de 17 dar se indoaie inbusul si nu se desface

are filet normal pe dreapta sau este pe stanga? ca sa nu strang ca berbecul in loc sa desfac

se mai poate face dintr-un tarod.dar nu as recomanda sa strici bunatate de tarod (ca sunt cam scumpisoare).mai bine te duci repede la un service ii dai lu ala o bere si carnetul de sofer=garantie si-ti da el un imbus tare. :rolleyes: numai sa nu fi asa berbec sa tragi pana chiar se rupe ca atunci oxiacetilena te ajuta :P

La mine imi cloncanea doar un capat si trebuia schimbat doar unul, dar eu le-am schimbat pe amadoua preventiv. laugh.gif

le am pe amandoua in garaj sunt in cutiile celor doua pe care le am pe masina acum, deci unul este bun si unul bate, ti le donez tie daca esti de prin apropiere ca eu nu am ce face cu ele

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doctore, cam cum zice SHARANEL.... poate in cel mai fericit caz daca nu aveai vaselina, pentru ca in mod CERT daca sunt sparte burdufurile scuipa toata vaselina si "joaca" liber de tot. Cu mare noroc daca nu au apucat sa se uzeze deja si sa "sune" :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Adica capetele de planetara.

Eu am patit-o. M-am dus la un service si ca sa-l scoata au bagat surubul de planetara dupa ce au scos axul din fuzeta. Din cauza ca surubul nu a fost suficient de lung (axul planetarei avand un orificiu axial pe toata lungimea canelurilor) au mai adaugat in capatul lui un burghiu (de fapt capatul ramas de la un burghiu rupt) care a ramas intepenit in gaura din axul planetarei. Asa ca m-am facut de un drum la un alt service care are strung pt a-l scoate sau macar pentru a sertiza gaura cu un dop (alta manopera). Daca observati ca nu stiu ce fac plecati de la service ca va fac praf masina toti ratatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am un passat 2001 variant si de cateva zile cand virez dreapta si accelerez se aude un tacanic foarte rapid. Se pare ca am si un pic de joc in volan si imi si scartaie si volanul cand virez stanga dreapta. Ce poate fi oare?

M-am uitat un pic eu pe la roata din dreapta si se vede la bratul superior (cred) bacata aceea de cauciuc este un pic crepata, sa fi de acolo sau mai e ceva.

In linie dreapta nu bate nimic nu se aude nici un zgomot doar cand trag dreapta de volan si accelerez, volanul fiind mai mult de jumatate rotit, daca nu este mai mult de jumate rotit nu suna.

Si am mai observat ceva daca plec de pe loc cu volanul spre dreapta masina trepideaza destul de puternic, dar daca plec de pe loc cu rotile drepte nu trepideaza de loc.

Ce crededti ca este? Va rog sa ma ajutati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ridici masina cu cricul pe partea cu bataia si vezi de roata are joc,verifici prin miscari sus-jos si stanga-dreapta,se poate sa fie dusa bucsa de la directie,asa scapi ieftin.de nu,joc la bratele de directie-unul sau amandoua superioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot pe capul de planetara as merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa am patit eu si de la burduf care s-a spart si a intrat nisip etc.. s-a stricat planetara.....

sfat cat mai repede dute si da roata jos si verifica tot si vezi ce e stricat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cam cat ar costa capul de planetara, sau planetara intreaga?

Jocul si scartaitul tot de acolo sa fie oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi nu ai ridicat masina sau macar sa vezi de are planetara joc?degeaba intrebi...e ca in reclama aia"alo,masina mea face un zgomot ciudat"--ce?---"pac pac pacpac...." ei vezi...doar daca te uiti tu ai sa vezi ~ ce e si apoi recomandarile noastre o sa aiba rost...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planetara dreapta (cred eu), sau mai bine spus capul de planetara de la roata. Costa de la 3 mil in sus (doar capul, planetara cu totul e o caruta de bani) dar ia si tu ceva de firma sau original ca sa te tina. Ar mai putea fi si altele, dar daca face doar in viraj la acceleratie e cam clar. Pune mana pe ax si vezi daca are joc. Poti sa mai mergi o vreme asa si vei constata ca se amplifica zgomotul. Probabil ca la constatare vei vedea ca burduful e spart sau taiat (boala lor).

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost cu masina la service si capul de la planetara este de vina pt acele pacaneli, dar oare jocul in volan de la ce sa fie, nici o roata nu are joc.

Modificat de Extreme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jocul in volan poate fi si de la caseta de directie...nu trebuie neaparat ca rotile sa aiba joc pentru asta. De asemenea, la unele masini (nu stiu daca la tine este asa), pe axul volanului era o articulatie "cardanica"...si de acolo poate aparea joc daca s-a uzat ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi si scartaie volanul cand este mai cald afara.

Si la caseta se pot schimba chestii din ea sau trebuie schimbata toata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jocul in volan poate fi si de la caseta de directie...nu trebuie neaparat ca rotile sa aiba joc pentru asta. De asemenea, la unele masini (nu stiu daca la tine este asa), pe axul volanului era o articulatie "cardanica"...si de acolo poate aparea joc daca s-a uzat ceva

la mine simt un astfel de joc, foarte usor dar se simte in special cand merg pe drumuri pietruite. la directie sunt toate in regula ca numai de doua zile am iesit de la service. are passat-ul o astfel de articulatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca da, altfel nu vad cum. Ar mult prea rigid. O articulatie cardanica trebuie sa fie pe undeva, sau ceva care sa absoarba socurile. M-am intrebat daca mecanismul de ajustare al inaltimii volanului nu poate vreodata produce ceva asemanator....:blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci inseamna ca si scartaitul la cald al volanului se trage tot de la o articulatie dintr-asta cardanica.

Stie cineva pe unde se afla si daca se poate face ceva astfel incat sa dispara jocul si scartaitul in volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat ambele capete de planetara am luat ceva nemtesc (spran sau ceva de genul)

Total spend: 2 x 350 ron (capuri planetara)+ 120 ron (manopera) + 10 ron (mecanicului)=830 ron

Aaaaaaa si am o intrebare de ce pe partea dreapta a fost nevoie sa se desfaca unele elemente ale directiei( si au dat aia cu ciocanele de imi venea sa plang acolo langa masina - ca na a fost prima interventie si erau ruginite toate) pt a se scoate planetara, iar pe stanga nu a fost nevoie?

Ce parere aveti a fost scump sau acceptabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Uite un nr de tel de la service-ul unde mi-am sch eu ambele capete de planetara (plus 2xburdufuri inainte de ele): Service Conduris 0722292174. E in Aviatiei, pe str Horia Macelariu parca, perpendiculara pe Bd. Ficusului. Nu vreau sa para a reclama, insa e cel mai curat service in care am fost eu. Lucreaza efectiv chirurgical, nu o sa vezi mizerie pe jos sau faze de astea. Nu or fi insa cei mai eftini. Parca au o manopera de 20eur/ora de lucru, nu umbla cu faze de genul "las-o moshule la noi ca o facem" si sa zica pe urma ca au lucrat 16 ore. In ceea ce proveste planetara, din experienta pot sa te sfatuiesc urmatoarele:

1. daca te streseaza in general problemele masinii, si ai dubii in ceea ce priveste un zgomot pe care planetara il scoate, schimba capul. Te costa in jur de 3-400 ron cu piesele cele mai bune (iti recomand Spidan). Poti sa iei si piesele de la Porsche daca chiar esti maniac. Nu costa imposibil de scump.

2. daca nu esti disperat, te anuntz ca poti sa mergi zeci de mii de km cu o planetara care bate in viraje. Ai grija doar ca burduful sa fie intreg, sa nu pierzi vaselina, sau mai important, sa nu intre mizerii.

Personal te sfatuiesc sa schimbi din fasha tot ce "pute", vei dormi mai linistit, dar si mai sarac. Depinde ce planuri de exploatare a masinii ai, de cati km are, cat vrei s-o mai tzii, etc. Personal am investit MULTI bani in a mea, si am realizat ca nu merita, intretinerea ei cu 1/2 din cat am bagat eu ma aducea tot aici, fara nici un fel de problema.

Sper ca te-am ajutat,d aca e ceva da-mi pm sau scrie aici. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat pe amndoua la interval de o saptamana. Manopera la service a fost de 50 de ron/bucata iar burduful a costat 45 ron (cu tot cu imbus nou si doua pungute de vaselina). Prima data a durat mai putin, insa am a doua oara nu am mai fost la acelasi service si a durat aproape 1 ora si 1/2. Eu te sfatuiesc sa mergi la service pentru ca o sa te chinui destul de mult pana scoti capul planetarei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi spui si mie service-ul la care ai fost cu 50 ron, asta era defapt problema mea. Este o diferenta enorma intre 95 ron si 300 ron cat mi s-a cerut. Pana acum cea mai buna oferta este cea a service-ului recomandat de derBedeu (am sunat si mi-a zis in jur de 60 ron fara tva), unde probabil o sa si merg. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manopera este cam aceeasi cu cea pentru schimbat burduful pentru ca oricum scoate capul din tripoda.

Piesa costa intre 250 si 450 lei . Daca vrei de producator (facute in italia sau spania )cumperi pe cele mai ieftine. Eu am 40 000 cu un set de capete facute in spania si nu am probleme . Au costat 270 lei + 50 lei montat/ bucata. Atentie la numarul de zimti pe ABS ca sunt mai multe tipuri si daca pui ce nu tebuie sistemul ABS poate raporta date eronate catre calculator .

Pentru un pret bun tipa si tu aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9910 ca vei primi un raspuns.

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!