Jump to content

Caraie planetarele


AdiF
 Share

Postare recomandată

e vb de masina din profil?daca da se poate rezolva problema.Un mester bun iti poare reface filetul cu o filiera.Piulita de planetara se gaseste separat,nu e scumpa.Astfel de probleme apar des la bmw la schimbarea rulmentilor de pe puntea spate..Deci nu trebuie schimbat capul planetara.Totusi de ce draq sa stricat filetul????

post-64586-0-11631100-1321108304_thumb.j

post-64586-0-07001600-1321108372_thumb.j

post-64586-0-33016800-1321108387_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 703
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    107

  • Executron

    22

  • valioglu

    20

  • lupo_bv

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, cea din semnatura. Am incercat refacerea filetului. Insa partea de final a filetului era incalecata si latita. Cand filiera a ajuns acolo, a rupt filetul din fata si la revedere. In plus sa stangi cu piulita pe un filet refacut si subtiat si rectificat nu mai confera siguranta.

Piuite erau noi destule ca eram la reprezentanta.

Problema cred ca a fost de la o strnagere mai veche cand piulita cred ca nu a luat-o pe filet cum trebuie sau poate ca nu a fost stransa cum trebuie sa in timp a lucrat.

Ciudat e ca piulitei anterioare, care ar fi stricat filetul axului, nu avea nici o aripioara rupta.

Acum asta e, cap nou si pana la urma nu imi pare rau daca ma gandesc la evitarea altor costuri daca s-ar desprinde planetara in mers, sau chiar la siguranta.

Concluzia pentru mine e una simpla. Atentie la strangerea piulitei. Poate a mers stransa mai greu dar a doua oara nu va mai merge deloc.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
FlorentinPavel

Stie cineva ce capete dintate trebuie pentru desfacerea planetarelor la partea dinspre cutie ?

Capetele se cheama popular "dinti de soricel", dar denumirea strict tehnica eu nu o cunosc.

Vanzatorul de chei vrea denumirea tehnica si marimea, 12, 14 su 16.

Am inteles ca nu sunt torx, deoarece torx are 6 dinti, iar acestea au mai multi dinti.

Am auzit ca s-ar chema capete stea cu 12 dinti.

E adevarat ?

Cum si de unde procur si eu cateva capete, vreau 2- bucati ca se rup cand le prelungesti cu ranga.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai de ce sa le rupi.... cel putin, cand am umblat la mine, nu am avut astfel de probleme.

Iti trebuie M-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut!

Masina din semnatura prezenta de 2 saptamani urmatoarele probleme:-se aude o bataie fier/fier la plecarea de pe loc in partea stanga fata

-zgomotele se repeta la calcarea pedalei de acceleratie

-zgomote prelungite in momentul cand iau curba sub forma de uruitura continua si de intensitate medie

-bataie fiere/fier la bracarea volanului

-astazi:bataie fier/fier destul de puternica la trecerea peste cea mai mica gropa sau denivelare.zgomotul e constant si destul de puternic

Banuiesc ca ar fi planetara.intrebarea mea este: ma tine aproape 100 km pana la service sau ma trezesc cu roata in sant?

si daca ar fi planetara ar cineva o idee despre pretul acesteia.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

N-o forta si o sa te tina zeci de mii de km.

Pretul variaza intre 150-350 lei + manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.am o problema-la viraj stanga se aude un zgomot in partea dreapta-un cloncanit mi se pare ca este de la planetara.un sfat va rog.burdufurile sunt schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Daca se aude in mers, da, e planetara.

Degeaba e bun burduful, daca planetara a apucat sa se uzeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

La mine se aude cand virez si in stanga si in dreapta...la drum drept nimic!deci mai mult ca sigur sa fie planetarele??daca da care ar costul de inlocuire!Multumesc!

salutare.am o problema-la viraj stanga se aude un zgomot in partea dreapta-un cloncanit mi se pare ca este de la planetara.un sfat va rog.burdufurile sunt schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, planetara.

Inlocuieste doar unul din capete. E posibil sa caraie in ambele directii, dar sa fie doar unul din ele.

In principiu inlocuieste partea care caraie mai tare. Apoi vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data caraia doar cand viram la stanga...Acuma caraie si cand virez la dreapta!

Da, planetara.

Inlocuieste doar unul din capete. E posibil sa caraie in ambele directii, dar sa fie doar unul din ele.

In principiu inlocuieste partea care caraie mai tare. Apoi vezi.

Care ar fi pretul asa aproximativ..ca sa stiu din timp !Ms
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci inlocuieste-o cea stanga prima data. Si mie imi caraia in ambele parti si era vinovata doar cea stanga.

in jur de 300 ron GKN. Alte latinisme nu recomand.

Manopera incepand cu 50 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AirrideCustomRomania

Am inlocuit si eu capatul de planetara drept si acum va urma si cel stang ( se aude un cloncanit cand am rotile virate spre stanga si plec de pe loc). Pe cel drept am dat aprox 150 ron si kitul contine si burduful nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No name...

Am inlocuit si eu la o masina. Au tinut 10.000 de km... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

airride pune amice si marca sa stim si noi astia mai saraci sa nu investim aiurea....

multa lume zice ai' mai scumpa e cea mai buna, insa dupa ce ajungi la un magazin de piese si cel de acolo zice: am eu una buna si ca pret si calitativ...parca ti se inmoaie robinetul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu te obliga el sa cumperi de-aia. ;)

Si pe mine ma combina multi, dar eu merg cu lectia invatata si stiu exact ce vreau sa cumpar.

Asa ca isi racesc gura degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin, trebuie sa fie cateva marci care se respecta si care ca pret variaza intre ele...poate calitativ diferenta este foarte mica...

vreau sa stiu si eu minumul necesar...din ce ai zis u GKN...sunt indicate...insa 350 lei, zic eu cand tre sa schimb toate bratele fata, amortizoare arcuri, astea sunt destul de scumpe..caut ceva mai accesibil ...

sper ca ai inteles unde bat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, te-am inteles.

Eu din experienta mea iti spun ca altele calitativ apropiate de astea si la pret semnificativ mai mic, n-am gasit.

Am montat italiene, no name-uri... toate o apa si-un pamant. Dupa putin timp au inceput sa bata... mai mult sau mai putin.

Deci in locul tau, daca nu ai bani de toate deodata... mai mergi cu capetele asa, ca nu crapa. Eu am umblat cu un cap uzat (dar cu burduf bun) cam 50.000 de km si nu batea mai tare, ci doar m-am saturat eu de zgomot si l-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles...ms, chiar ma ajutat raspunsul tau ...nici la mn nu bate prea tare decat atunci cand virez..in tr 1 si R..cand plec de pe loc...atat, in mers se simte la gropi...

gata, multam....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AirrideCustomRomania

Eu am folosit capul de planetara marca GLO .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe modelul din semnatura merg planetare de b5.5 variant highline cu di rosu?...cam tot ce stiu despre masina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut deosebita placere sa imi schimb un cap de planetara care sa dus tot din cauza burdufului, boala lor. eu am pus marca Mettelli la 250 + 20 lei manopera la servisu unde imi fac toate la masina. nu mi sa parut extrem de scump si imi zicea mecanicu ca is destul de bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cerceja_gheorghe

Buna ziua

Am o bataie ciudata cand rulez in viteza 1, atunci cand accelerez brusc pana in 2500 rpm si iau piciorul la fel de brusc de pe acceleratie. Aceeasi bataie se aude daca rulez cu 30-40km pe ora si virez tare stanga si pe urma revin cu dreapta. Am inlocuit capete de bara, bratele curbate, cele de sus nu sunt uzate (am verificat la mecanic)iar pe drum accidentat masina nu are nici o bataie, nimic.

Si totusi bate in situatiille de mai sus.

Ma duc iarasi la mecanic sa verific planetarele. Poate e de acolo(anul trecut mi s-a spart turbo si am oprit-o in viteza a patra si poate atunci s-au fortat).

In rest masina la drum bun nu trepideaza, nu bate.

Ce sa fie?

Idei?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,cam acelasi simptome aveam si eu,problema la mine a fost din capul planetarei cel dinspre cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planetara.

 

 atunci cand accelerez brusc pana in 2500 rpm si iau piciorul la fel de brusc de pe acceleratie.

Evita sa mai faci asta ! Fortezi toate elementele transimisiei. Nu e Dacie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!