Jump to content

Vreau Sa-mi Cumpar Un Golf3 Si Nu Stiu De Care


Wizard84
 Share

Postare recomandată

hangyouridols

S-ar parea ca m-am bagat in seama aiurea in ce priveste motorizarile benzina pe golf 3;mi-am aruncat rapid un ochi pu un site englezesc si am vazut ceva de genul:1,4CL 60CP, 1,6CL 72CP, 1,8CL 75CP, 1,8GL 90CP,1,8GTI 115CP.Imi cer scuze ca am postat aiurea,in dorinta de a ajuta,fara sa fiu atent ca motorizarile sunt de pe golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTI_85

    30

  • Wizard84

    14

  • hangyouridols

    13

  • D@ny

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

ceva nu potriveste...... Saptamana trecuta am vazut la o cunostinta un G3 GTI 1.8 / 116 cai (asa mi`a spus). Totusi, acel model nu apare in tabelul pe care l`am gasit .....sau am inteles eu gresit..... Si imi mai amintesc ca am fost cu cineva cu un golf tot din asta, dar zicea ca are vreo 130 sau 136 de cai ....nu mai retin exact..... nici asta nu pare sa existe.

Edit :

Cred ca nu exista decat GTI cu motor de 2000 cc. A se vedea tabelul : http://www.doppel-wobber.de/wbb2/Informati...W-Golf-GTI.html

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

ba pe sait-ul pe care m-am uitat era si 2,0gti si erau trecuti tot 115cp ca si la 1,8gti tot de 115cp.Adevarul.............cine stie care o fi,peste tot unde te uiti vezi tot felul de informatii mai mult sau mai putin adevarate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Nu mai gasesc link-ul,trebuie sa-l caut,dar era tot de la un forumist;ELECTRONIC,ai avut dreptate cu motoarele, AFN 110cp pe golf 3.Se pare ca am zbarcito rau de tot,ma retrag sa nu mai dau cu mucii in fasole :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da un link sa vedem.... :)

gti-ul 2.0 8valve are 115 cai parca , iar 2.0 16 valve are 150 cai :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nutzuXXL, are dreptate. La GTI-uri, sunt 2 motoare de 2l, cel cu 8 valve (cum am eu) care are stock 115cp si cel cu 16 valve care are 150cp. Eu personal nu am vazut gti cu motor de 1.8l.

p.s. Cel care mi-a vandut masina imi spusese intial ca e motor de 1.8 si am mai vazut vanzatori care pretindeau ca gti-urile pe care le aveau de vanzare(cu motoare 2e) au motorizare de 1.8L.

Modificat de delfinasul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa m`am gandit si eu. Deci tabelul pe care l`am dat spune un adevar. Deci GTI nu este decat de 2.0.

Revenind la discutia initiala, care sunt avantajele reale ale unui motor de 1.8 mono-motronic (90 CP/145 Nm) fata de un 1.6 motronic (100 CP / 135 Nm) sau 1.6 simos (100 CP / 145 Nm) ? (sau invers !)

Din cate stiu , motronic este o combinatie intre mono-motronic si jetronic (GTI mk2). Despre simos nu stiu cum e. Per total, m-ar interesa daca stie cineva cum stau motoarele astea cu consumul (condus in varianta economic si apoi in varianta sportiva). Vreau date exacte , bazate pe experienta proprie....nu aproximari. Si demarajul ma intereseaza, de asemenea. Pariez pe 1.6 :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI-ul are doar motoare de 2 litri 8 valve respectiv 16 valve pe Benzina , si mai este o versiune diesel GTI TDI "20 Jahre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am lamurit treaba cu GTI. Nu vreau sa`mi iau cu motor de 2 L. Vreau sa`mi iau 1.6 / 1.8 .....dar care e mai avantajos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am lamurit treaba cu GTI. Nu vreau sa`mi iau cu motor de 2 L. Vreau sa`mi iau 1.6 / 1.8 .....dar care e mai avantajos ?

normal ca mai avantajos e 1.6 . > taxa de mediu e mai mica , impozitul anual mai mic , am auzit ca motorul de 1.6 este destul de fiabil , consum cu ~0,5 litri mai mic decat cel de 1.8 ...

daca vrei ceva putin mai "rapid" decat 1.4 pe care il ai , alege 1.6 ( de preferat cel de 100 cai ) , daca vrei sa fii surprins de masinuta ta , alege GTI-ul de 2.0 16 valve . chiar daca ai un consum cu ~2 litri mai mare , dar ai alta senzatie cand o conduci ;) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful de 1.4 e al familiei ......e pentru mers la munca ..... Eu imi doresc ceva pe masura golfului 2. As vrea o masina mai confortabila (G3) dar care sa nu fie mai prejos ca performantza (aceeasi acceleratie la acelasi consum)....As lua motorul de pe G2 si l`as pune pe un G3 :Driver:

A mea consuma cam 6.4% (masurat) si trage foarte bine...In afara, chiar daca ii "dau", nu ia mai mult de 7.5 (schimbat la minim 4000rpm). Totusi nu am nevoie de cei 150 de cai ai motorului de 2.0 16v..... Imi ajung 100-120maxim.

Un motor mai mare se forteaza mai putin cand vine vorba sa mentina o viteza constanta (ex: 140kmph) si va consuma mai putin... Dar daca are mai putini cai (vorbesc despre 1.6 vs 1.8) atunci va consuma mai mult (90 cp/ 1.8 fata de 100cp/1.6)? Care sunt mai fiabile din cele 2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am motorul de 1.6 de 100 CP (cod motor AEK) pe un Golf 3 echiparea GT. eu spun ca este incredibil de potrivit pe Golf 3, adica pentru greutatea masinii este foarte bun. Sprinteaza si te poti baga intr-o depasire linistit si daca esti singur in masina si si daca sunt 4 oameni. cu doar 2 oameni in masina te trage in scaun pana la 150 daca schimbi "bine" (mai turat un pic). despre viteza maxima: eu am ajuns cu el la 195 si cred ca mergea dus la 200 dar l-am lasat. A fost chiar dupa ce l-am luat si vroiam sa vad "cat merge".

acum consumul: - pe iarna: - in oras: am scos undeva intre 10-12 %

- extra: undeva la 7

- vara: - in oras: eu zic ca ia undeva la 8

- inafara: - condus lejer (tinuta in a 5-a la 80-90) am reusit sa scot vara asta 5.3

- condus un pic mai sportiv (tinuta intre 100-130 cu accelerari rapide si franari) nu mi-a aratat niciodata mai mult de 7.2

cam asta e consumul care l-am obtinut eu de un an de cand am masina. toate datele sunt cele afisate de computerul de bord. nu am incercat niciodata sa calculez pe metoda "neortodoxa" deoarece sunt de parere ca sunt destul de reale.

la capitolul fiabilitate nu am avut nici o problema si in ultimul an am facut 25 000 km.

taxa de mediu pentru mine este de 800 de euro. masina este din '96 si banuiesc ca va fi incadrata la EURO 2 dar asta vedem doar pe 11 septembrie cand o sa ajung cu ea la RAR.

daca mai ai intrebari nu ezita.

succes in alegerea masinutzei potrivite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asta vroiam sa aud :) Imi place cum suna ce-mi povestesti tu acolo......mi-ai atras atentia deja :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am facut un drum de bucuresti.. :Driver: sunt de acord cu ce zice flosscu toate ca am motorul de 75 de cai,il am de 1,8-masina nu se chinuie.

consum mediu-6,9 l mixt!!adica:valea prahovei -doar intrantiia-asta vreo 2 ore la intors si o ora la dus :angry:

plus ca m-am ratacit in bucuresti ..si a trebuit sa staaaaaaaaaaaaaaaaaaaau... :icon_thumright: la cooooozi...

dar cam 6 la suta manca afara..poate 5,8..nu stiu sa zic exact

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!...sunt nou pe form si am aceeasi dilema ca cel care a deschis topiculsi anume "ce golf 3 sa-mi iau?"!...dupa vreo 2 saptamani de navigat pe net nu am decis ce model sa fie si daca e mai rentabil sa mergi dupa el decat sa-l cumperi din tara...urmeaza sa ma duc si in targurile din bv si vitan...

La golf 3 am ramas uimit de golf gti tdi,dar fiind editie limitata nu cred c as putea gasi vreunul in tara,iar pe mobile nu e niciunul sub 250000...In fine,ma gandesc sa iau ceva original si de la proprietarmtocmai de asta ma bate gandul sa merg pana in germania,dar nu prea curand...asa ca daca mai sunt forumisti ca minemastept PM si vreau sa discutam pe marginea a ceea ce mai stiti si voi,a ceea ce stiu membrii cu vechime,si poate in viitorul apropriat facem o excursie in germania ca sa ne linistim nebunia...eu ma gandesc sa dau undeva pe la 3-4000 de euro pe masinamcu tot cu taxe,iar ca dotari sa fie 1.9tdi,AC...si un aspect curat si ingrijit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista GIII cu 6 airbag-uri?

Am vazut niste anunturi pe autovit si am ramas uimit.

Eu stiam de 4 maxim ,dar de 6 nu am mai auzit. Vanzatorul nu a stiut sa-mi zica unde este a 3-a pereche de pungi de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost eu in iulie in Germanica sa aduc un Golf trei pentru al micu. Am acum un 2,0l/8valve cu 115 cp. Vreau sa va spun ca pina pe la 3000 euro nu o sa gasiti decit troace !!!!!Cine spune ca a adus un G3 cu clima cu 1000 si ceva inseamna ca a avut mult noroc....Daca ai timp si bani sa stai o luna acolo poate gasesti dar ...dai 1000 pe hotel!!!!! Poate nu este cel mai bun exemplu pentru ca este decapotabila si astea sunt mai scumpe, dar va rog sa ma credeti ca am vazut multe G3 pe la 2500 cu foarte multi KM, aproape toate benzinare....

Incercati sa mergeti pe la cunoscuti si deschideti bine ochii la ce cumparati !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu`i obligatoriu ce spui. Eu am dat 2250 pe al meu (nu are dotari decat trapa electrica, scaun reglabil la sofer si faruri reglabile electric), cumparat din targul auto de la noi. Masina arata tzipla. Motorul e ca nou, tot ce se vede la el arata ca nou (nu e vb de spalat). Suruburile stralucesc, nici o urma de rugina..... Kederele, interiorul ....totul arata impecabil si functioneaza perfect. Masina a fost umblata putin si km par sa fie foarte reali (144k). Merge rotund, fin ....abia se aude. Deci se gasesc si mai ieftine. Ideea e ca cei care au vechime si`au creat anumite filiere in strainatate. Ei merg la sigur cand se duc dupa o masina. Dar unul ca noi nu va putea sa scoata la fel de ieftin o astfel de aventura. Am auzit cazuri in care cutare s-a dus sa`si caute masina X modelul Y .....si a umblat 2 saptamani si n`a gasit una multumitoare. Si in cele din urma a adus alta masina (opel / golf ....care se vand bine), ca sa mai scoata din parleala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e...ma indoiesc ca as gasi la 1000 de euro o super masina,insa pot suplimenta suma de 3000!asta in functie de ce gasesc.ceva la care visez este asa ceva: http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=lykisqinfnab dar nici asa ceva nu m-ar deranja :P si deja avem si varianta in care masina a fost adusa in tara: http://volkswagen.anunturi-auto.4tuning.ro...Gti-207381.html

Oricum va mai trece ceva vreme pana plec dupa ea si sunt posibile schimbari...poate in loc de 3 trec la 4!ma duc cu cineva care stie cat de cat zona(urcam in nord,hamburg) si sper sa o gasesc la proprietar,oricum sper sa plec cu macar 10 adrese pe gps de acasa...

Daca va mai fi vreun doritor atunci va anunt pt ca avem inca 2 locuri in masina...vom fi 4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult succes, si eu credeam ca in nord, la Hanover sunt masini mai bune si mai ierftine dar.. Pe linga mult noroc sa stiti ca important este si mobilitatea, am mers frecvent 150-300km pe zi sa vad cite o masina. De curiozitate am plecat din Bucuresti cu cel putin 50 de adrese da masini dar..realitatea este alta. Cind dai telefon dupa cite o masina postata pe site-uri gen mobile sau autoscout ti se va raspunde: masina este vinduta dar stiu eu pe cineva cu una asemanatoare, te sun peste 10 minute. De sunat sunau intotdeauna inapoi dar.... pretul era mai mare cu 6-700 euro.Tactica de vinzare? Poate dar am inceput sa cred ca cel putin in gama de masini ieftine 2-3000 euro asa se procedeaza. Ramin doar particularii care au masini mai ieftine cu cel putin 25% decit handlerii dar starea tehnica este, dupa parerea mea, cu 10% mai putin buna decit o masina pregatita de vinzare, curatenie, anvelope, etc. Nu tradez grupul VAG dar deocamdata mi-am luat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi florin...am norocul de a nu ma duce in orb,am inteles ca nemtii au si niste targuri in care isi lasa masinile,sau ceva de genul asta!nu ma prea incanta masinile din autohausuri tocmai pt ca stiu ca-s aranjate pt vanzare...sper sa gasesc ceva frumos,oricum vad ca sunt o gramada care au inceput sa umple targurile de la noi de golfuri 3,suntem ca si bulgarii...iar preturile sunt totusi ridicate pt masini de 14-15 ani...pana la primavara cand o sa plec eu dupa ea sigur o sa se aseze si piata si se vor stabiliza.acum se spune ca ce era mai bun deja s-a luat...eu cred exact invers:ce e rau se ia pe mai nimic si se vinde la noi pe bani buni ca nha,e masina nemteasca.iar ce-i bun ramane acolo ca neamtu nu e prost!eu sunt dispus sa dau pana la un 3000-3500 pe un golf 3 acolo,2 usi si intre 4000-6000 pe un golf 4 fie si benzina tot in 2 usi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, putina lume merge sa ia o masina personala, majoritatea se duc si cistiga intre 800- si oricit.Acestia nu aleg ca tine si ca mine, aleg cea mai ieftina care arata bine si...Dumnezeu cu mila sa ajung in tara cu ea. Si ajung pentru ca sunt masini cu renume(pedigree ce mama naibii). oricite se vor cumpara sa stiti ca sunt si masini pentru voi si va asteapta. Daca ideea unui drum de 2000Km nu va streseaza, mergeti si alegeti-va ce doriti la ce bani aveti..Sigur nu veti regreta o plimbare cu noua masina....Bafta in continuare...

Sa nu uitam ca suntem pe forumul MK3, decit un g4 chel la 6000(mai jos este riscant sa iei) mai bine un G3 ful....

Modificat de florin1309ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa sti ca asa e!...nu v-ati saturat de bisnitarii din targ care iti vand masini de 10-15 ani cu 80000km care au fost ori de :doctori,avocati sau femei peste 50 de ani...de parca in toata germania aia ar trai:20%doctori,30%avocati,25% babe,iar restul nu prea folosescmasinile decat f rar,in weekend,sau merg cu trenu :P...

am inteles ca sunt niste zone speciale in care persoanele fizice isi lasa masinile spre vanzare si "paznicul" are cheile si poate negocia in numele proprietarului...partea naspa e exact ce ai zis si tu florin...nu ai garantie,dar acu pe bune,mai bine prefer sa gasesc masina de la neamt decat de la un autohaus de turci sau mai stiu eu ce unde luceste masina si simt acelasi spirit negustoresc apropiat de balcani...

apropo...voi cei care v-ati adus un golf 3 in ultima perioada din germania...care e secretul,cum ati dat de el,si mai ales cat ati dat pe el,dotari,etc,etc...si poate o comparatie cu ce se gaseste la noi pe autovit,bestauto,anunturi-auto,etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!