Jump to content

Revizie 40.000 km


fradu
 Share

Postare recomandată

Astazi am fost la Avia la revizia de 40K km.

Dezamagire totala....Mi-am facut programare acum o saptamina. Ajung astazi la 9:00 si sunt informat ca eram programat la 10:00!!!

Astept pina la 10:00...pina la 10:30....pina la 11:00...cind ma duc la receptioner si ii arat obrazul...moment in care striga la un anume Lupu, sa se apuce de ea. Se apuca acest Lupu de ea, intre timp incercind sa mai rezolve si alte probleme la alte masini...

In cele din urma, s-a apucat de masina mea, numai ca a venit timpul pauzei....

Am schimbat uleiul si filtrul de ulei (am adus eu uleiul), si am curatat filtrele de aer.

Am schimbat senzorul de la servodirectie, si totul m-a costat 6.5 milioane + uleiul meu (Aral 5w40).

Munca prestata de service a fost sub orice critica!!! Mi-au murdarit masina, nu stergeau urmele de ulei pe unde murdareau, s-au urcat in masina fara sa puna sac de plastic pe scaunul soferului, samd.

Caut un Service pentru viitor!!! Cum e la Brady? Cu Porsche m-am lamurit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Un sef p'acolo nu era? O reclamatie n-ai facut?

Pe forum s-au spus in general lucruri bune despre ei... :) O fi din cauza reorganizarii in vederea mutarii in Pantelimon???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut un Service pentru viitor!!!

Naspa, ce pot sa zic! Trebuie sa ne aducem aminte in permanenta ca suntem cu totii romani. Cineva se plangea pe aici si de service-ul Delcar din Brasov. Incearca si tu in Cehia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost la Avia la revizia de 40K km.

Dezamagire totala....Mi-am facut programare acum o saptamina. Ajung astazi la 9:00 si sunt informat ca eram programat la 10:00!!!

Astept pina la 10:00...pina la 10:30....pina la 11:00...

Da, se pare ca nici Avia nu mai e ce era pe timpuri :)

Eu n-am mai mers demult pe acolo (doar ceva piese am mai cumparat, fara service) dar ultima oara am sunat, gigelul de la programari mi-a spus "miercuri la 8:00" si cand am ajuns mercuri de dimineatza nu ma gaseau in caiet, cica "aaaaa.... pai miercurea cealalta, domnule...." hmmm.... tot eu am picat de prost. Asta e stilul romanesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este! Ma gindeam ce nervosi suntem cind stam la coada la doctor...

Tot la capitolul revizie, mi-au sugerat sa schimb lantzul...oare merita, mai ales ca am vazut niste posturi cu acest subiect, din care nu reiese clar o concluzie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci si al tau tzacane! Mi-ai dat raspunsul inainte sa apuc eu sa pun intrebarea :P. Cu parere de rau, trebuie sa-ti urez bun venit in clubul MPI 68cp.

Cu schimbatul pana la urma nu avem o concluzie, fiecare pentru el ... din pacate. Sunt cazuri in care a fost schimbat si dupa altzi 10 kkm a inceput sa tzacane din nou. Am cunostiintze care au schimbat la 26k, si acum la 36k tzacane dar si care au schimbat acum la 77k dupa ce au mers mai bine de 30k cu el tzacanind si intr-o buna zi s-au saturat de zgomot. Dar cunosc si cazuri in care motor forjat de 68cp de 50kkm si nu au probleme.

Daca vrei sa discutam mai multe de lantz ... avem un topic mai potrivit.

http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.ph...p?p=40039#40039

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost la Avia la revizia de 40K km.

Dezamagire totala....Mi-am facut programare acum o saptamina. Ajung astazi la 9:00 si sunt informat ca eram programat la 10:00!!!

Astept pina la 10:00...pina la 10:30....pina la 11:00...

Da, se pare ca nici Avia nu mai e ce era pe timpuri :D

Eu n-am mai mers demult pe acolo (doar ceva piese am mai cumparat, fara service) dar ultima oara am sunat, gigelul de la programari mi-a spus "miercuri la 8:00" si cand am ajuns mercuri de dimineatza nu ma gaseau in caiet, cica "aaaaa.... pai miercurea cealalta, domnule...." hmmm.... tot eu am picat de prost. Asta e stilul romanesc.

Putin off-topic: ce masina credeti ca am vazut urcata pe rampa la Avia? Un PASSAT !

Parca se ocupau exclusiv de Skoda?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin off-topic: ce masina credeti ca am vazut urcata pe rampa la Avia? Un PASSAT !

Parca se ocupau exclusiv de Skoda?!

Si eu cand am fost acolo (de vreo 2-3 ori) am vazut de fiecare data si o alta masina in afara de Skoda. Si l-am si intrebat pe unul din sefii de atelier care-i ideea si mi-a zis ca de obicei nu intra pe rampa decat Skoda, dar ca mai vin cateodata si cereri "de sus" si atunci baga si alte masini din grup ("ca doar sunt aceleasi masini" inchid citatul) dar nu opereaza nici o inscriere in cartea de service ca nu sunt autorizati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost si eu acu 1 ora la TUV (la Dekra) am 46.000 km si 2 ani liniste.

O provocare pentru kisslorand: nu au fost in stare sa se conecteze la modulul motor sa citeasca noxele. :) Oare cu interfata lui kisslorand merge?

A trebuit saracu om sa tina constant la 2500 de ture de i-o amortit piciorul :)

Stie cineva cum se calculeaza procentul de franare daca ai valorile in daN?

Fata : 230 daN si 240 daN

Spate: 180 daN si 180 daN

Frana mana: 150 daN si 150 daN

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!