Jump to content

Scut motor la Golf 4


vladixus
 Share

Postare recomandată

Astazi mi a sosit si mie chitul pentru scut si atasez si niste poze:

2550rww.jpg

iegx3n.jpg

1glsuc.jpg

15p04k9.jpg

2h5vas5.jpg

Scutul deja este montat de mine cu putin ajutor la manevrare din partea tatalui(destul de greut...)si sincer nu ma asteptam sa , se potriveasca asa bine...nu atinge nimic are doua tampoane de cauciuc in partea inferioara care amortizeaza excelent...in ultima poza vedeti si rampa pe care am lucrat(adica m am tarait dar daca vrei poti...)poze cu el montat pe masina am incercat sa fac dar din pacate nu pot prinde mare lucru...cand prin o rampa o calaresc si fac si poze detaliate...in rest montaj simplu si solid(cost total cu tot cu transport 300 de lei).

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi model il am si eu de 5 ani pe masina, e bun, isi merita banii, am luat ceva bolovani la viteza... iar iarna e de nepretuit pe drumuri infundate sau pline de gheata pe mijloc...

 

insa e tabla neagra... rugineste de nu-i adevarat, anual ar trebui curatat si vopsit, si eu oricum cam fac asta, pentru ca-l dau jos cand schimb uleiul, gura de vizitare e prea fixa la motorul 1.4, si nu ai loc de desfacut surubul de la baie.

 

pe interior l-am captusit cu burete, mai ales pe margini, unde se imbina cu lateralele de plastic, sa stea fix

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit un scut metalic de la ASAM cu 318 lei, mai are cineva? Merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sdR+ multumim pentru exemplificare. Imi poti spune si de unde l-ai luat? A postat un coleg pe pagina anterioara unele facute in RO dar nu le dau de cap, nu gasesc magazinul de unde il pot cumpara. Ma intereseaza pentru un 1.4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cauti pe google scuturi metalice auto, gasesti 2 firme. Una din Odorheiul Secuiesc si cealalta ASAM din Iasi. 

Intermediarii au de la ASAM.

Parca pe aici am citit ca cele de la unguri sunt mai bune :)

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate s a mai scris dar nu gasesc acum,dupa montarea scutului metalic mi se pare mai zgomotos motorul si as vrea sa il insonorizez ,totodata sa nu fie pericol de a lua foc,cu ce/cum as putea face asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vazusem pe aici de izolatie cum e cea de la capota

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat scut din plastic de la AUTOKARMA, pe comanda (l-am ridicat a doua zi, dar se poate si livra prin curierat) si m-a costat 110 lei (3 componente): doua laterale si centralul..

Nu l-am montat inca, caci nu prea circul, dar la primavara o voi face; mai e nevoie de elemente de prindere (cleme, sau elemente de asamblare din plastic sau OL).

O problema ar putea fi cea legata de legatura scutului de spoiller, in sensul ca scutul are un material dur, care poate deteriora spoillerul la o agatare (mai ales iarna, din zapada inghetata).

In rest, voi vedea la fata-locului, mai ales ca masina este cu garda mica la sol. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la ei am vazut scut metalic la 320 si am zis ca e ok dar mai astept un pic. La cel din plastic nu m-as incumeta caci mai am vreo 2 prin garaj, au plesnit in diverse locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie doar 10 sau 12 suruburi torx cu care prinzi scutul. Cred ca cele laterare au din fabricatie piulitele alea tip raza de soare.daca nu, iti trebuie si alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vreau sa montez un scut metalic original pe un golf 4 tdi , stiti daca ma incurca lateralele de plastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facute 2 decupaturi sa treaca bratele din fata ale scutului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles , multumesc mult

Stii cumva al bundy daca pot pune pe scut izolatie oem, tipul cum este ce-a de sub capota ( ma gandeam sa pun pe partea interioara ) sau mai bine fara 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

poți pune izolație liniștit, dar nu ca cea de sub capotă care e absorbantă, ceva bituminos e mai recomandat.

eu am folosit ceva de genul: http://stp-atlantic.com/products/Sets/1300629534/ nu pot zice că simt o diferentă dar nah... am făcut-o și pe asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am montat si eu un scut ca cel din postul #2649751. (fabricat la Odorheiul secuiesc, 2,5mm grosime scut)

Am observat ca la jumatatea scutului are niste tampoane de cauciuc care flexeaza putin scutul (il tine curbat) - se vad si in poza de la postul de sus...

Exact in acea zona am inceput sa agat sleaurile de pamant, sleauri pe care inainte le treceam cu succes (opinie subiectiva...deh).

Intrebare: cat trebuie sa fie garda la sol - distanta pana la scut?

PS: Scutul a fost montat de firma care l-a comercializat - numai asta face: comercializeaza scuturi de motor si carlige de tractare.

Deci as exclude ca ar fi montat gresit...oamenii avand experienta.

 

 

Modificat de HRTS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutari ,se poate pune scut metalic pe benzinar (AZD) ,nu se incinge motorul si mai tare .Sunt in dilema daca sa ii montez sau nu scut metalic .daca cineva a montat poate ne impartaseste si noua vizavi de caldura si zgomote 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...nu se incinge nimic...motorul are sistem de racire(dupa scut am pus si pasla aia insonorizanta sub capota si acum abia mai aud motorul...).Deci scutul protejeaza, antifoneaza impreuna cu pasla de sub capota si mentine si curatenia in compartimentul motor destul de bine(poti monta fara nici o grija) il am de anul trecut si datorita lui am evitat spargerea baii de 3 ori plus alte daune(a fost pus la grele incercari...masina a fost trasa cu tractorul practic scutul a functionat ca o sanie si a trecut testul cu brio...;)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Si atunci cum de nu ti-ai luat un suv serios pana acum? Ce descrii tu nu intra in exploatarea unui golf, dar tu stii cel mai bine. Scutul ala e pus acolo just in case,pt offroad exista masini dedicate cu garda la sol serioasa,4x4,cutie cu rapoarte mici,etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Scut homemade a mai construit cineva recent la benzinar? Miine fac un carton ca cel din poza sa vad cum se aseaza daca nu de odorhei.Poate mai are cineva schite cu cote,detalii,POZE,etc.

n55c7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.10.2016 at 21:50, Marius-Dan a scris:

Scut homemade a mai construit cineva recent la benzinar? Miine fac un carton ca cel din poza sa vad cum se aseaza daca nu de odorhei.Poate mai are cineva schite cu cote,detalii,POZE,etc.

n55c7.jpg

Așa am avut si eu pe golf diesel,ese foarte rezistent și ușor.

Recomand

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde pot cumpăra scut metalic pt golf 4 1.9 tdi variant?site?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotele nu sunt de ajuns , trebuie sa stii si la cate grade trebuie indoita la abgan fiecare muchie , altfel nu ai ce face cu o tabla dreapta doar decupata in cote .

Este foarte buna tabla de aluminiu striata si usoara in acelasi timp insa trebuie tinut cont ca nu se poate faca suduri decat in putine ateliere .

Daca vrei sa o prinzi pe scuturile laterale de plastic , nu-i mai vad rezistenta ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut carton,lipseste o cota in schita(unde scrie 100 le am dedus pe masina),pare ok,trebuie adaptat putin.Tabla nu stiu inca,am/stiu doar sudura normala.De indoit prin simulari repetate.Imi trebuie plasticul de la distributie si vedem...de 3 ani merg fara.Prinderea ca la cele de cumparat.Singurul deranj ca nu o mai pot inspecta usor/repede pe jos dar ofera protectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prinderea cu surub de suporti/lonjeroane,in poza vad 5 in fata si 2 spate.

în urmă cu 4 ore, golftdialh a scris:

De unde pot cumpăra scut metalic pt golf 4 1.9 tdi variant?site?

In spate sunt detalii despre modele,sait sau gogu-scut golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Era candva un seller care vindea scut motor metalic la pret f bun ptr membri, aveti ideea unde poate fi gasit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!