Jump to content

Scut motor la Golf 4


vladixus
 Share

Postare recomandată

     Multumesc de raspuns.

     2 intrebari:

1.  Scutul pare cam mic... E original? (seamana cu cele ieftine din plastic);

2.  Exista si "varianta romaneasca" pe la vreun magazin?


     Scutul a fost confectionat, sau a fost cumparat de undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am montat scut metalic pe BORA 1.9 ALH si as vrea acum sa inalt putin masina, imi cam agata pe dedesubt, care ar fi cele mai bune variante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inaltatoare de 20 mm  pe amortizoarele din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Părerea mea e ca mai bine faceti o investiție intr un scut metalic,acoperă foarte bine motorul si oferă o protecție mult mai buna.

Modificat de covyone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

am montat scutul metalic, dar problema este ca este masina joasa si cam agat pe dedesubt!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcuri de diesel sau inaltatoare de teflon făcute la strungar. Gasesti schițe pe forum.

Modificat de covyone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc si de cumparat astfel de inaltatoare. Eu le-am comandat la un magazin din Bucuresti pentru Bora si nu sunt deloc scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt interesat pentru niste inaltatoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

devine mai rigida masina... eu m-am resemnat de mult cu golful si garda lui la sol... e excelenta la viteza in curbe, sta lipita de sosea, si e proasta cand mergi pe drumuri sparte sau iarna prin drumurile noastre infundate

 

scutul de metal e must have... abea astept sa vina iarna, merge brici scutul + bonus motorul se incalzeste mai repede.. (i-am pus si izolatia oem de sub capota)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor posesorilor de VW!

O intrebare ridic si eu.. pana acum am citit doar de scutul de metal, care se monteaza direct pe masina.

 

Problema mea este ca am pierdut scutul iarna trecuta (cel original de plastic) si mi-a distrus si scuturile laterale. Am fost nevoit sa le scot avand in vedere ca miscau periculos pe la motor.

 

Ideea este ca se gasesc pe net aceste scuturi, stanga/dreapta, dar stie cineva cum se monteaza?

Are cineva o schema de montaj sau instructiuni?

 

O intrebare suplimentara: la scutul de metal ce se poate pune pentru antifonare (burete, cauciuc) astfel incat sa reziste la caldura? Imi puteti recomanda un produs anume?

 

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cautat pe FORUM mai multe date despre inaltatoare, dar n-am gasit nici adrese, nici schite VW golf 4 benzina.

Daca aveti date, va rog sa ma informati.

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/topic/33892-inaltatoare-pentu-golf-4-sau-bora/ - ai dreptate nu sa discutat

 

De pura curiozitate, a montat cineva un scut metalic peste bara rigidizare inferioara de la S3? se poate?

o poza (di pi net) cu bara rigidizare montata 1a756b8s-960.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am citit, cred, tot thread'ul asta. Interesant, n-am ce zice.

Acum, va intreb, de ce nu cumpara nimeni scuturile produse la Iasi, in Romania... de la Tess Conex?

 

Oi fi eu nationalist si tind sa cumpar de la noi ca sa aiba si romanu' o paine de pus pe masa... da' dupa ce am vazut cat de tare a ruginit scutul produs in Ungaria si distribuit de cei de la Odorheiul Secuiesc... mi se pare chiar bataie de joc.

Scutul meu implineste 8 ani de zile si l-am tot atins pe drumuri de tara si totusi nu a ruginit... nu s-a extins rugina. Vopseaua cu care era dat nu a permis ruginei isi tot faca loc.
Produs in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca forma, sunt la fel. deci este ok.

intr-adevar cel de la Odorhei (nu stiam ca nu e facut la noi) rugineste repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost si mai nationalist... am cumparat vopsea 3in1 de la Kober (firma locala de altfel) si am dat scutul de vreo 2 ori pana acum in 5 ani, apare rugina pe capete si unde e lovit, in rest e buna vopseaua 3in1 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta din link de la iasi este identic cu cel de ororhei - pana si la forma bridelor si ranforsurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
adrian 1978

Salutare,am eu scut de la Conex Iasi.....o mizerie,a trebuit indoit cumva pentru ca atingea de racordul flexibil (am ridicat putin esapamentul din sudura in zona aia ca sa nu atinga si asa),la schimbul de ulei poti baga cheia sa-i dai drumul dac curge prin scut ca nu pica chiar pe orificiul ala iar de zgomot nici nu mai vorbesc,zici ca ai toba intepata..... Imi pare rau ca l-am pus dar macar asa nu pierd baia pe drum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. de curand am rupt si eu scutul la un golf 4 benzina. am gasit ceva aftermarket de la  KLOKKERHOLM. ca pret sunt ok, dar nu stiu ca si calitate cum sunt. a montat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taiwan sau China...nu au calitatea materialului de original....dar iti faci treaba cu ele.

ce scut ai rupt...lateralele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel din mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e modelul tau de scut ?

 

post-64586-0-19170200-1436354188_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Există scut pe original pt golf 4 1.6 16V, 2001, care sa acopere tot motorul cum e la diesel? As dori să îl înlocuiesc pe cel de pe mașină

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Original nu exista pentru ca evacuarea vine din fata si e posibil sa topeasca scutul de plastic.

Exista original metalic.

Am totusi senzatia ca merge fara probleme montat scut plastic de ds pe 1.4 benzina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defapt, ca o completare pentru intrebarea domnului MAR_VW - ce scuturi (unde/cum/cat) se pun sub masina?

 

Se discuta pe la inceputul threadului si de inca doua scuturi dinplastic de pe lateral. Eu ma gandesc sa iau toate dimensiunile unde pot pune scut, caut o tabla mai groasa si mi le fac eu. Credeti ca este posibil? Recomandari unde le-as putea gasi online (doar metalice).

 

LE: Initial eu nu aveam deloc scut, asa ca am fost in service si mi-au oferit doua posibilitati: din plastic la 135ron sau metalic la ~600ron (daca nu ma insel). Am decis sa merg pe cel din plastic si totul a fost ok pana weekendul trecut cand de la un damp/ceva mi s-a desprins si am maturat putin cu el prin fata blocului. Poza atasata este fix dupa ce am dat cu spatele in parcare si am oprit masina deci e posibil sa fie intors.

L-am rezolvat a doua zi si acum e prins bine dar totusi doresc sa trec la ceva mai bun sa nu mai am probleme pe viitor.

 

34tefz8.jpg

Modificat de duculetu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!