Jump to content

Suspensie Sport Pentru Audi A4


Ratzoiu
 Share

Postare recomandată

sau taierea arcurilor....

Din ce am mai vazut pe aici pe forum aceasta operatiune nu prea este recomandata.... si este si normal sa nu fie bine

Un search face minuni :D

Dar totusi NU taia arcurile!

Modificat de Cristi_KWJ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca e indicat sa le tai. Eu chiar sunt contra acestei practici...dar am prezentat variantele posibile.

@lucianwwl Unele noi se invart in jurul la 200 E. Unele SH cam 100 E cred (eu asa le am pe ale mele la vanzare).

Modificat de Bestie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, deci nu e mult deloc ... momentan ma bucur ca nu ating deloc cu masina!

excludem taierea arcurilor, nu vreau sa umblu cu improvizatii!

sincer nu m-ar deranja si asa inalta, chiar daca nu arata tocmai ok, dar functionalitatea ma ingrijoreaza, imi da impresia ca telescopul lucreaza la capatul cursei si clar si stabilitatea e afectata!

duritatea mi se pare suficienta, inca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia o suspensie sport (chiar si aia OEM) ..pentru ca daca o lasi mai jos din arcuri si nu intaresti duritatea, s-ar putea cand veti fi 4+bagaje sa iti atinga...pe jos, sau la roti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu recomand suspensia sport. Am comandat masina, un Audi A4 cu suspensie sport. Isi face toti banii pe drumuri intinse. In Bucuresti, la gropile si denivelarile existente plangi langa masina. Intre o suspensie sport si o suspensie clasica as prefera varianta clasica sau...........sistemul Drive Select.

Mi-am permis sa spun din experienta a 4.000 km. Nu mentionez faptul ca am avut o bucsa fata care a crapat in primii doua mii de km. Deh tot drumurile si "micile" capcane in care ne testam suspensia fie ea sport sau clasica.

In cazul in care renunti la suspensia clasica, amortizoare + arcuri imi manifest interesul de a le achizitiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucianwwl: sunt putin offtopic dar ce jante ai pe masina? Ma refer la dimensiuni, pentru ca s-ar putea dupa aceea sa ai probleme si sa-ti atinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan, ai dreptate ...

tu ai vazut masina, ti s-a parut ca sta cam sus?

cristikwj, am jante pe 17, nu stiu j, et ... nu sunt iesite in afara!

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am jante pe 17, nu stiu j, et ... nu sunt iesite in afara!

Vezi ca dimensiunile sunt scrise pe interiorul jantei.

Si daca vrei sa-ti faci o idee mai buna, pune-ti cativa prieteni mai mari sa-ti "calareasca" masina :D In felul asta ai sa-ti dai seama daca exista posibilitatea sa atinga in aripi sau contra aripi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead: zilele trecute stateam 2 insi pe marginea portbagajului si nu se lasa mai deloc ...

faza e ca eu am in jur de 5 cm (nu exagerez) distanta intre cauciuc si aripa si vreau sa ramana vreo 2 cm ...

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu am suspensie sport pe masina si la orice trecere peste linia de tramvai se simte nasol.De gropi sa nu mai vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vreau si eu suspensie sport la audi dar sant inca nehotarat.Mai am o masina o tigra la care am suspensie sport si simt cu ea cea mai mica denivelare,sa nu mai vorbesc de gropi unde simti ca se rupe masina.Oare si la audi o fi la fel de nasol??????Aspectul exterior in raport cu confortul care primeaza?

Modificat de ag16edi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aspectul exterior in raport cu confortul care primeaza?

La aceasta intrebare ar trebui sa iti raspunzi singur si in functie de ea sa iei si o decizie

Eventual poti incerca sa mergi cu o masina cu suspensie sport, sa vezi cum se comporta

Parerile pe un forum nu pot fi decat subiective in aceasta cauza

Daca ar fi sa iti spun opinia mea, as alege clar suspensia sport, pentru ca masina arata foarte bine si se comporta foarte bine, comfortul fiind pe planul 2, dar indeajuns daca nu dai in toate gropile si nu te hazardezi pe toate bordurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca amortizoarele fata sunt Sachs iar cele spate KYB (kayaba) puse pe masina e vreo problema/risc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut!

 

Nu vad de ce ar fi vreo problema, atata timp cat ambele sunt pentru masina ta.

Din cate am citit, cele KYB sunt inferioare calitativ, celor Sachs. Insa nu as face din asta neaparat o regula.

 

Parerile sunt subiective, pe forum. Stai linistit. Daca din punct de vedere technic, se potrivesc la masina ta, e OK. Cat despre calitatea lor, te vei lamuri singur. Nu uita sa ne mai lasi si aici impresiile tale.

 

Numai bine!

Sergiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Ce recomandati in cazul in care vreau trecerea la suspensie sport?

Sa pun suspensia de S-line? care ajunge la vreo 6000 de lei, inclus kitul de bari stabilizatoare?

sau exista vreo varianta de la KW, Bilstein, etc. care este mai buna?

Vreau sa am si confort, deoarece nu folosesc masina la competii.

 

Merci!

Modificat de Sergiu_D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut!

Vin si eu cu o intrebare: Are cineva suspensie OEM Sport pe A4 B6 cu motor 1.9 TDI berlina? As vrea daca se poate sa imi spuneti cu ce combinatie de culori sunt marcate arcurile fata si spate. Vreau sa achizitionez o astfel de suspensi si as vrea sa iau ceva potrivit, sa evit probleme de genul "masina nu sta dreapta....".

 

Sau daca cineva doreste sa schimbe astfel de suspensie cu una OEM clasica sunt deschis la negocieri :D

 

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Nu este o idee buna sa cumperi niste arcuri care au 3-400k km;mai strange niste banuti si cumpara niste arcuri eibach sau h&r.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, ar fi mai bn sa imi cumpar arcuri noi, dar la asta se va adauga si pretul telescoapelor pe care trebuie sa le cumpar tot noi... Asta inseamna ca trebuie sa strang cam multi banuti :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine trimiti un mail la Koni romania/sediu cluj si spui exact ce vrei,poate te indruma ei si iti gasesc solutia optima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Asa este, ar fi mai bn sa imi cumpar arcuri noi, dar la asta se va adauga si pretul telescoapelor pe care trebuie sa le cumpar tot noi... Asta inseamna ca trebuie sa strang cam multi banuti :))

Si crezi ca telescoape uzate+arcuri uzate fac casa buna?

Mai bine pui initial arcuri noi si mai tarziu,cand scapi la bani,telescoape noi;eu asa am procedat,am schimbat ceva vechi cu ceva nou si mai bun,nu sa schimb ceva vechi cu altceva tot vechi si nu am dat gres ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Cu stima ! Am o intrebare ? Audi a4  2,0 Tdi 2007 S line , chiar daca circul pe drumuri bune , mi se pare rigida . La o verificare amanuntita . am constatat la bratele de pe spate uzura mare la bucsele de cauciuc . Tot la fel tampoanele de la amortizoare distruse . Tampoanele de la bratele motor stanga cat si dreapta distruse . Tind sa cred ca suspensia S line are destule dezavantaje si nu este confortabila la o maniera de condus normal . Pot monta arcuri standart ( stok ) pe aceast model de Audi sau trebuie sa inlocuiesc si amortizoarele  ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile pot schimba comportamentul in bine, daca pui stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!