Jump to content

Oglinzi Laterale


Amnesiacgirl
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor!

Am gasit acest forum intamplator, insa bucuria a fost mare! Sunt noua proprietara a unui Polo 9N (2002) si am nevoie de un ajutor din partea voastra (daca nu s-a subinteles sunt fata ;) si mai sunt si incepatoare in ale sofatului): mi-am gasit masinuta intr-o dimineaza cu geamul oglinzii din stanga spart..(crapat)..probabil ca cineva era atat de mare incat nu a incaput pe strada...:) anyway..ideea e ca nu stiu unde pot gasi ceea ce imi trebuie..sa merg la porche?? sau se pot gasi mai lesne in alte locuri??

multumesc pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Michael_9N!

O zi frumoasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu placere, asemenea si tie :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e totdeauna pe forum volksman ..mai bine il suni direct si te ajuta sigur : 0721.626.011, 0788.324.244, 021.434.85.15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc inca o data! am sunat la ei..si se pare ca au oglinda;) voi merge curand sa o iau;)...spor la condus si cat mai multe foto cu aventurile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim ..si tie la fel ..dar tu d c nu iesi cu noi ? la condus ..la poze.. ? Nu o sa fii singura fata daca asta e problema :exclaim: Tocmai ca esti incepatoare ..ai de unde sa inveti :P

:offtopic: urmareste topicu` asta ..poate ne faci o surpriza ;) http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=476289

Modificat de FiReBuRn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thanx a lot! ma voi gandi la asta..topicul l-am cam urmarit..mi-ati facut pofta, tre sa recunosc..un week-end placut..azi plec la munte;)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa te gandesti..un weekend placut deasemena..distractie placuta la munte :lol: ai grija cum :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am sa postez aici ca sa nu mai deschid alt topic. Masina prietenei Polo 9N are o problema ciudata cu oglinzile laterale, adica: le reglez intr-o pozitie iar dupa aceea ele singure deviaza in alta. De parca ar avea strabism :biggrin:. Atata timp cat le misc din butonul de reglat se misca normal, dar dupa ceva timp (sa zic 2-3minute) cand ma uit din nou vad fie cerul, fie portiera......intelegeti ideea.

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Posibil sa nu mai fie slabe din suportul lor, da capacul jos si vezi buba, daca nu mai stau fixe cum le reglezi tu cand dai in o groapa se deregleaza automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica sa nu mai fie slabe?! Nu am inteles nimic; poti fi mai precis te rog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a vrut sa spuna ca suportii sticlei nu ar trebui sa fie slabiti. Prin propria greutate oglinzile sub actiunea inertiei pot modifica pozitia placutei de care sunt fixate in raport cu motorasele. Nu cred ca e posibil ca electric sa se deregleze singure decit daca sunt ceva fire dezizolate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa nu mai fie slabe din suportul lor, da capacul jos si vezi buba, daca nu mai stau fixe cum le reglezi tu cand dai in o groapa se deregleaza automat.

Imi cer scuze am vrut sa spun ca posibil sa fie slabite din motoras, suport etc., pana nu desfaci sa vezi despre ce este vorba acolo degeaba vorbim.

Bafta.

Modificat de nicuiry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu detalii dupa demontare. Totul parea in regula, la locul lui, nimic despris sau slabit. Le-am pus la loc si ....surpriza ....nu mai face!!!

In schimb acum daca reglez oglinda stanga din buton, se misca si dreapta in acelasi timp si viceversa. :D Nu mai inteleg nimic :( :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la fel ti se miscau si inainte ?

Asta se numeste reglare sincron daca se misca amandoua cand dai de cea din stanga. Problema este ca daca se misca pe orizontala in aceeasi directie nu e bine. Ideea la reglaj sincron este ca atunci cand dai de oglinda din stanga sa mearga in spre stanga atunci cea din dreapta ar trebui sa mearga inspre dreapta. (Se deschide unghiul de vizibilitate si se inchide). Iar daca dai in sus atunci si cealalta merge in sus. Si asa mai departe.

Prima data reglezi oglinda din stanga ... apoi pe cea din dreapta. Iar daca vrei sa o bagi intre borduri de exemplu si vrei sa nu atingi cu roata ... dai de cea din stanga in jos si se misca si cealalta in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ai dreptate .Pana acum nu bagasem de seama, pt ca, nu e masina mea si am consus-0 doar ocazional.

Multumesc pentru lamuriri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaintz

Un post mai sus ai scris ca reglezi pe una se misca si cealalta si viceversa.

Chiar se misca amandoua in ambele pozitii (STANGA - DREAPTA) ?

Trebuie sa se miste amandoua doar cand dai de cea din stanga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se misca si cea din stanga cand o reglezi pe cea din dreapta. Asta e de fapt problema ca nu se misca complementar, adica de exemplu, daca o misc pe cea din dreapta spre dreapta(exterior) cea din stanga se misca tot spre dreapta (interior)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi`am gasit oglinda crepata ..este incalzita si electrica.unde as putea sa gasesc mai ieftin?pot sa o schimb eu? stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De schimbat se schimba usor....nu trebuie decat sa bagi o surubelnita sau un carlig intre oglinda si rama si sa o tragi afara. Are 4 cleme de plastic. Referitor la miscarea anormala a oglinzii.....incearca sa cauti si la buton sa nu cumva sa faca scurt intre ele acolo. Nu este normala miscarea pe care o descrii tu acum. Ele trebuie sa se miste invers pe orizontala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut butonul sa vad "daca vad ceva anormal" si nu pare nimic in neregula. L-am pus la loc si am mai observat ceva :251: cand butonul e pus pe pozitia dezaburire tot misca ambele oglinzi :) Cred ca il las asa si gata.

Ps : Ai avut dreptate de misca pe verticala amadoua in acelasi sens , iar pe orizontala (stanga- dreapta) in sens opus una fata de cealalta. Totusi nu imi explic de ce se intampla acest lucru in oricare dintre pozitiile butonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!