Jump to content

Cablu Vitezometru Mk2


tzoka
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor, sunt membru nou pe forum, desi sunt posesor mai vechi de mk1 si mai nou mk2.

La noul meu mk2 - un GTD din 87, nu reusesc sa desfac cablul vitezometrului - l-am rasucit, am tras, am impins - degeaba. Daca ma puteti ajuta raman dator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la prinderea din bord, din spatele ceasului, ar trebui sa iasa rasucind si tragind in acelasi timp. La mine cel putin asa iese. Asa ca daca nu iese atunci poate miezul (cel metalic de pe mijlocul cablului care-i partea activa) e intzepenit in ceas.

Sper ca incerci avind bordul desprins de masina, ti-a mai ramas de desfacut doar acest cablu.

Daca nu reusesti o idee ar fi sa incerci de la capatul celalalt, cel aflat pe cutie. Grija cind il scoti, sa nu cada pinionul inauntru - uita-te la ce-am zis aici

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=31126

Ma gindesc ca, dupa ce-l scoti de-acolo, poti sa tragi cu un patent putin de miez sa vezi daca se misca. Daca cedeaza nu vad ce altceva il mai poate tine.

bafta.

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai dreptate, precis e blocat miezul in ceas, pentru ca mufa se roteste, dar nu iese. Am sa incerc sa il trag dinspre cutie.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca are o parghie pe care trebuie sa o apesi in momentul cand tragi ca sa deblochezi plasticul de pe canalul ceasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai in vedere si ce zice Golfuletz ca la mine mi se pare nefiresc sa fie neasigurat. Se pare ca am solutia "simplificata".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!