Jump to content

Kilometraj Nefunctionabil Golf Ii Gtd 1,6


Sebster
 Share

Postare recomandată

Salut,

De curand am devenit posesorul unui GOLF II 1,6 GTD. Masina a fost bine intretinuta si functioneaza chiar bine. Kilometrajul functiona cand am luat-o, dar de curand am observat ca, ceea ce inregistra el .. era cam departe de adevar iar in ultima vreme s-a incapatanat sa mai functioneze. Are cineva ideea care ar putea fi problema ?, eu banuiesc ca e un contact, o lipitura ceva, dar nu prea stiu unde sa o caut. Inca un lucru, as fi recunoscator daca mi-ati recomanda un service sau mecanic mai priceput in ale Golf-urilor, pentru o verificare, un diagnostic ceva .. la nevoie. Ar fi ideal sa fie in Iasi.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine-ai venit printre noi. La multi km cu masinuta.

Kilometrajul este combinat ca functionare cu vitezometrul. Vitezometrul merge ? Ce spun in continuare e valabil numai daca si vitezometrul este mort.

Daca nu ai auzit zgomote anormale din bord inainte de caderea completa, e posibil sa se fi rupt miezul mobil al cablului. De obicei nu cedeaza brusc ci mai simuleaza o vreme activitate, dar cum ai zis si tu e complet aiurea.

Daca ai auzit un zgomot variabil ca intensitate (ceva ca un pirait), atunci ar putea fi conectarea cablului de kilometraj in bord - sa fi iesit putin sau de tot din prinderea din bord care este in spatele vitezometrului. Daca ai mina fina poti ajunge la el fara sa desfaci bordul: scoti plansa de sub volan si bagi o mina incet prin spatele bordului, pe mijlocul vitezometrului. Cam in mijlocul ceasului ar trebui sa dai de cablu. Incearca incet sa palpezi daca acel cablu merge rotit si impins catre bord - adica incearca sa simti daca este iesit. Atentie ca trebuie rotit: miezul are sectiune patrata si deci nu intra oricum.

Daca acolo e ok, incearca sa depanezi de la celalalt capat care este pe cutia de viteze. Pentru asta identifici unde vine cablul - e spre partea spate a cutiei - spre parbriz. Desfaci surubul de asigurare al cablului de pe cutie si scoti cablul. Atentie mare cum il scoti pentru ca acest cablu se termina cu un pinion de plastic (asta e inauntru in cutie si nu-l vezi initial) pe care daca-l agati lateral de orificiul cutiei risti sa cada inauntru - e doar agatat de cablu. Si atunci ai rupto-n fericire. Am patit-o si stiu ce-nseamna (am pescuit citeva ore prin orificiul ala pina am reusit sa-l scot si am avut bafta ca am reusit - alternativa era sa dau jos cutia si s-o rastorn). Pinionul asta de plastic face cuplaj in cutie cu un pinion al cutiei.

Aici din doua una: ori pinionul de plastic s-a uzat excesiv si asta e vizibil, ori miezul cablului e rupt si asta poti s-o verifici rotind miezul si rugind pe cineva sa vada daca se misca acul vitezometrului.

Cam astea-s cele mai frecvente probleme ale kilometrajului / vitezometrului pe care le stiu si care au la baza uzura excesiva. Cu putina indeminare n-ar trebui sa ai probleme - zic eu.

Daca insa vitezometrul merge iar kilometrajul ba, atunci eu zic ca buba e in ceas si poate raspunde cineva care a depanat asa ceva.

bafta multa.

PS: cu mecanic nu pot sa te-ajut ca al meu a dezertat, si-a luat cimpii si-a plecat in lumea larga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult Viorel de info.

Nu am specificat inainte, dar vitezometru si tot ce mai e prin bord functioneaza perfect. Singura problema e kilometrajul. Oricum daca ii dau de capat va anunt .. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca-i asa atunci eu unul banuiesc ceasul.

Daca poti face rost de un bord / ceas de imprumut pentru a verifica ar fi ideal.

Si daca cu noul bord / ceas merge, il cumperi si asta e.

De depanat un ceas nu stiu daca face cineva: chiar daca gasesti defectul cu ce inlocuiesti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca este o pb de uzura.

La al meu G2, nu mai merge km, l-am desfacut, si o tija din mecanism ere plecata de la locul ei.

Am reintrodus-o dar a sarit din nou;

O sa fac niste poza cand il demontez din nou, sa va arat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!