Jump to content

Trepidatii La Oprire


joe_p
 Share

Postare recomandată

Va salut.Am cam de 2 luni o problema la passatul meu din 2002 si anume atunci cand opresc motorul el nu se opreste ferm,adica face ca masina sa trepideze.Am facut o scanare si a aparut eroare la senzorul de temperatura g62.Se mai intampla cateodata ca motorul sa intre in soc automat,dar doar cateodata,iar bujiile sa ramana aprinse mai mult pe bord.Am vazut ca senzorul g62 are o oarecare legatura cu motorina tranzmisa motorului.....Intreabrea mea este daca acesta problema a mea la orire are legatura cu g62.A mai patit cineva asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trepidatia poate sa iti apara si daca unul din tampoanele de la motor e dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred k este de la tamponul motorului .ma gandesc ca ar trebui sa fac mai tot timpul,dar aici e ceva de genul k para nu ii taie alimentarea ferm ...ceva de genul asta...nua patit numeni ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miguel esti tare frate .. sigur asta e ,dar daca este defect nu apare la scanare?

cam cat ar fi jucaria asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune cineva unde este pozitionat?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clapeta este in interiorul EGR, in locul incercuit cu rosu. Este actionata de vacuum prin actuatorul de langa el. S-ar putea ca la tine sa fie membrana ce actioneaza clapeta, incercuita cu verde in poza. Sau e scos vreun furtun de vacuum de undeva si se pierde vacuumul. Acea clapeta trebuie sa faca o cursa completa la punerea contactului si sa revina in pozitia initiala. Ar trebui sa urmaresti si asta.

post-8441-1184740214_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult cosmin .esti tare

topicul se poate inchide.numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum imi dau seama daca functioneaza corect actuatorul asta? punand contactul si observand daca face cursa completa? am actionat cu mana actuatorul, tija aia si mi s-a oprit motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cred ca asa faci .la mine nu inchide ferm si mai nou am vaziut k parca masina nu are vlaga.probabil ca la mine este un furtunas de vag...maine ma voi uita sa vad care e treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nici nu are vlaga e semn ca pierzi vacuum pe undeva, s-ar putea sa scapi mai ieftin . Verifica f bine furtunasele alea subtiri de vacuum, mai ales la imbinari ( T-urile alea de dupa N75 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am actionat cu mana actuatorul, tija aia si mi s-a oprit motorul.

este normal sa se opreasca pt ca tu apasand pe tija ai inchis clapeta,odata cu inchiderea ei se obtureaza admisia de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum imi dau seama daca functioneaza corect actuatorul asta?

Cand pui contactul, il vezi frumos cum actuatorul face o cursa completa. Il vezi si din habitaclu, daca deschizi capota si pui contactul pe urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la service si dupa o scurta curatare a egr-ului si a actuatorului au observat ca membrana este rupta.am vrut sa comand doar actuatorul ala si mi au zis ca trebuie cu totul adica EGR+ACTUATORUL in total 700ron!!!!!!

deunde pot lua doar actuatorul ? faza e ca acum masina nu mai trage deloc,adica parca nu are turbo deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca era un coleg care si-a cumparat tot EGR-ul si actuatorul i-a ramas. Dar nu mai stiu pe unde era...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mama ce bine era...daca are cineva sa mi dea si mie un pv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata .S-a facut rost de acutator :251: Multumita lui b97dmt .Mersi nepoate.Niste avari pt el in oras daca il vedeti.Merita :P

Mersi c o s m i n :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!