Jump to content

Inmatriculare Masina In Bulgaria


adyluk
 Share

Postare recomandată

Vezi ca sunt dealeri si in Bucuresti.

Modificat de Mark_Ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • giannysx

    6

  • dukku

    5

  • bossake

    5

  • alexanderdj

    5

Important e ce se scrie in procura,daca esti baiat destept o faci in asa fel sa ii iei si casa "proietarului"(glumesc).Nu va hazardati in a va speria de inmatricularea in bulgaria astfel il protejati pe Tariceanu.Sunt in aceeasi situatie,astept noua taxa.....in functie de cuantumul ei,ori aici ori la bulgari fara sa stau pe ganduri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Se pare ca din iunie 2008, in Bulgaria a fost introdusa taxa ECO, in valoare de 110 EURO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acum, ca la noi s-a triplat, ce sa mai zicem?

Sfat pt cei care vor sa inmatriculeze la bulgari: aveti grija ca autoturismele cu mai mult de 170 cp sunt considerate de lux si impzitul anual este exorbitant!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi, cei din sud ar trebui sa ne inmatriculam roate masinile in Bulgaria!

Eu am un Aro cu motor de 3200 cmc pe care il tin pt plimbari in natura si off-road.De anul viitor impozitul va fi peste 2000 roni.Adica exact acelasi impozit pe care il plateste un posesor de X5, ML, etc. Nu mi se pare corext, asa ca voi cotiza la "castraveti"!

Modificat de kosfunny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Intrebarea cu muritul e cam ciudata ... am un exemplu ,,Daca tu cumperi de la mne un apartament, o casa ceva, si mergem la notariat, facem actele si apoi mor eu, fratele sau fiul meu iti poate cere casa inapoi a am murit eu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am masina inmatriculata in Ruse. dar este pe numele unei firme nu al unui cetatean, cartea masinii se afla la acea firma. am de asemenea procura. dar mai exista o varianta de a inmatricula masina in Bulgaria. fara a mai achita cei 500 de euro.

1. cumperi masina direct de la un dealer bulgar

2. el e multumit ca si-a vandut masina - si ramane si proprietar, adica e sigur ca nu-l tragi in piept

3. faci procura la notar ca sa nu traga el pe tine

4. tu achiti doar taxele, fara alte comisioane

Incearca sa gandesti altfel.... Cat va merge cu inmatricularile firma va rula, va avea profit etc, dar cand nu va mai merge cu inmatricularile in Bulgaria, ce va face firma, ca nu va functiona doar pt masina ta si a inca 10 persoane.... si atunci ori da faliment, si automat masina ta va fi revendicata de firma care lichideaza societatea falimentara sau cand te duci sa platesti taxele anuale incepe sa aiba pretentii la comisioane exorbitante si ........ ce ai sa faci, sunt lucruri patite si la noi in Romania cu masinile de firma, nu e greu sa deschizi ochii, e mai greu cu ganditul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
adriandobrin25

uneori lucrurile sunt mai complexe decat par la prima vedere...eu ma simt mandru cand ii vad steguletu cu RO langa numar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te cred ca te incanta steguletul Romaniei, dar pt steguletul ala platesti cateva sute bune de euro care nu isi au rostul. Daca vrei, poti lipi pe placuta de la Bulgari un stegulet abtipild cu RO si steagul iubitei noastre tari :biggrin: :) :)

QUOTE inutil

QUOTE / REPLAY (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele ADDREPLY sau FASTREPLY.

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caz concret: tatal meu a luat un iveco turbo daily din tara dar cu numere de italia, masina a fost transporta la ruse, inmatriculata, iar dupa aia cu actele s-a mers la un traducator autorizat, dupa traducere au iesit toate in regula, la randul lor au fost legalizate si toate astea pt k statul roman cere taxa de inmatriculare pt o masina care a costat 8000 de euro inca 6000 de euro

masina dupa procedura de inmatriculare are asigurare valabila, itp valabil, talonul, procura si act de vanzare cumparare incheiat intre firma bulgara si dl. xxxxxxx dar fara data, deci practic daca vrei sa o inmatriculezi maine pe romania ai trecut data pe contract si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda ....si pe persoana fizica e mai bine.....am dovada ,,scrisa"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, eu in trafic ma feresc de masinile de BG ca de dracu. Daca ma loveste din vina lui un sofer cu nr de BG cum fac eu sa-mi repar masina? Sa zicem ca asiguratorul din Bg nu are filiala in RO. Cum ajung eu la ei sa-mi plateasca daunele? Nu mai bine dau in judecata soferul care m-a lovit si ii cer banii? Eu cred ca in maxim doua luni recuperez tot ce am de recuperat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asigurarile din Bulgaria (alea valabile), au filiale in toata comunitatea europeana. Eu de ex. fac asigurari cu valabilitate in comunitatea europeana + 17 tari din afara. Daca ai noroc sa te loveasca cineva cu numere de Bulgaria, ii ceri copie de pe cartea verde + P.V-ul de constatare de la politie, si mergi la service si se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi in tara sun o groaza de serviceuri neagreate de firmele de asigurari. Stiu ca sunt valabile asigurarile dar cum obtin acceptul de plata? Cu cine vorbesc? Ma apuc sa dau telefoane in BG sa gasesc firma respectiva? Si stiu aia de acolo engleza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, eu in trafic ma feresc de masinile de BG ca de dracu. Daca ma loveste din vina lui un sofer cu nr de BG cum fac eu sa-mi repar masina? Sa zicem ca asiguratorul din Bg nu are filiala in RO. Cum ajung eu la ei sa-mi plateasca daunele? Nu mai bine dau in judecata soferul care m-a lovit si ii cer banii? Eu cred ca in maxim doua luni recuperez tot ce am de recuperat.

Este exact acelasi lucru care s-ar intampla daca din vina ta ai lovi pe cineva in strainatate. Cartea verde pe care o ai tu este identica cu cea pe care o are cel asigurat in Bulgaria.

Exista numarul de telefon de la BAAR si pe cartea verde a bulgarului si suni acolo pentru detalii.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inmatricularea in BG ar fi o varianta pentru masinile mai vechi cu motoare mari, peste 3000. Mai ales ca nu platesti impozitul astronomic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi in tara sun o groaza de serviceuri neagreate de firmele de asigurari. Stiu ca sunt valabile asigurarile dar cum obtin acceptul de plata? Cu cine vorbesc? Ma apuc sa dau telefoane in BG sa gasesc firma respectiva? Si stiu aia de acolo engleza?

Pe cartea verde, ai adresa de la biroul din Romania al firmei care plateste sau care accepta plata pt. rezolvarea divergentei intre tablele voastre pe drumurile Romaniei mult iubite:P

Si inca un lucru, nu cred ca exista bulgar (vorbesc despre cei din zona de nord a bulgariei) care sa nu vb cel putin 20% limba Romana, deci nu tre' sa-ti fracturezi u limba si coardele voale sa vb engleza cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut la toata lumea ...bai am si eu un dubiu nu stiu ce sa fac ......am 2 variante clare (fara taxa de poluare )

1 Imi fac dosarul ptr Ro .....si dau in judecata aceasta aberatie de taxa

2 o inmatriculaz la bulgari ..

Dar tot nu stiu ce sa fac....am nr rosii care expira acum (prima luna) mai am 2 :offtopic: nu stiu ce sa fac sa mai astep ...poate fac astea ceva cu taxa asta ca si asa vin alegerile ? sa dau in judecata sau sa risc sa o bag pe bulgaria ....dar imi e "frica" de afacerile astea de 2 lei . ca trebuie sa fi atent la ce semnezi sa faci treaba "cu cap"

Orice parere e bine venita ......Vreau sa circul cu masina ca mor daca o stea pe tusa ...e adusa din germanica si e perfecta .

Cu respect ,Marius

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce se mai aude cu inmatricularea in Bulgaria?

Am auzit un zvon care m-a dat pe spate!

Cica s-au gindit idiotii care ne conduc sa contracareze inmatricularile in Bugaria. Sa plateasca cei care au masinile inmatriculate in Bulgaria cam 30 euro taxa pe 7 zile de circulat cu masinile pe drumurile astea smechere din Romanica... Stie cineva daca e adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate ai inebunit ?:))))) unde ai auzit chestia asta iti dai seama ca daca se pune in aplicare chestia asta se incepe o noua revolutie :)))) sau poate sa raresc masinile brusc asa:)))) bate'te peste gura sa nu auda astea de sus ca ramanem cu masinile pe tusa ...si strangem 10 ani sa le inmatriculam la noi ....daca faza cu bulgaria cade :))))

P.S: acum pe bune ce se aude .....e mai convenabil bulgaria sau o sa schimbe astea ceva pana la alegeri taxa asta de 2 lei ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stati linistiti,n-are cum sa bage o taxa specifica pt alt stat membru.e rovigneta si atat.

despre taxa am auzit ca o sa bage infrigment pt taxa,in maxim 1 an cred ca se rezolva ceva definitiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 4-5 zile am inmatriculat un Golf 3 in Bulgaria, la Tolbuhin (Dobrich, cum se numeste mai nou).

La ora 10.00 am lasat masina la KAT (echivalentul RAR-ului); la ora 12.00 aveam carte de identitate, talon, ITP, asigurare, carte verde, si numere montate pe masina.

Inca o jumatate de ora si aveam si actele notariale in mina. Toate astea pentru 550 euro (in Romania ar fi costat 1.600).

Ca urmare, ma gindesc sa emigrez definitiv in Bulgaria....

Se aude, domnilor guvernanti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o spun cu rautate insa au mai spus-o si altii si statistica cred ca o va demonstra :

La mine in Calarasi numarul masinilor inmatriculate pe BG cred ca depaseste 25% din totalul masinilor din judet .

Cu tristete va spun ca din totalul masinilor cu numere de BG cred ca cel mult un sfert ar corespunde tehnic si estetic sa circule pe drumuri in rest vad numai schrott-uri care au o stare de intretinere precara , cu multa rugina si atibilduri care mascheaza si mai multa rugina , masini din generatia 1990-2000 cumparate de la samsarii bulgari .

Parerea mea este sa se instaleze cat mai multe unitati RAR si sa verifice la intrarea in tara aceste masini . Daca nu iti permiti masina asa cum avem toti ceilalti nu iti iei. Punct!

Oarecum offtopic:

Periodic mai aud de accidente in care asemenea masini au fost implicate si ca nu prea au fost supravieturitori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
stati linistiti,n-are cum sa bage o taxa specifica pt alt stat membru.e rovigneta si atat.

Eu zic ca poate sa bage taxa fara probleme! In Ungaria si Austria cum platesti?

Poate baga alte taxe pt. masinile inmatriculate in alte tari,pe mine nu ma mai mira nimic din ce ar mai putea scorni jegosii care ne conduc... Sper din tot sufletul sa nu fie asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!