Jump to content

Incuietoarea de la usa torpedou-ului


Red
 Share

Postare recomandată

Salut , azi s-a intamplat unu lucru nasol la masinuta mea ..

s-a blocat un orpitor din acela lateral de la tropedou , de la usa torpedoului mai exact , are 2 opritoare unul in stanga si unul in dreapta , in momentul in care tragi in sus de deschizatoare sa deschizi torpedoul ele intra inauntrul usii torpedoului si-l lasa sa se deschida .. ei bine unul s-a blocat inauntrul usii si nu mai pot sa-l scot nici cum ...

aveti idee cum se repara .. am incercat sa-l scot afara cu ceva ascutit dar nu am reusit si nici nu am gasit un cum sa desfac fata usii de la torpedou , pare capsata ...

ma puteti ajuta cu sugestii !?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    12

  • Red

    8

  • Ex member

    8

  • BogdyS

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

nasol...am si eu o problema tot cu torpedou si eu ar trebui sa-l desfac,dar se pare ca e capsulat, din ce am vazut eu sunt doua tipuri unu capsulat si unu care se prinde cu suruburi,daca te ajuta eu am un DIY: cu celalat tip de torpedou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar te rog ! desi al meu e capsulat ..

ma gandesc sa-i fac o incizie pe interior.. ca sa pot sa ajung la mecanism ,se comporta ca si cum a sarit arcul desi nu se aude nimic in usa torbedoului ,

Ken ,fi amabil si pune diy-ul pe care-l ai :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate inteleg, usa ti-a ramas inchisa. Care din cele 2 cleme ti-a ramas blocata? Ai incercat sa scoti capacul din lateral al bordului? Pe acolo cred ca ai cumva acces la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa a fost initial usa a ramas blocata , am scos capaul din dreapta si am imins clema inauntru cu o surubelninta .. si impinsa a fost .. nu am mai putu sa-l scot afara , usa e functionala , dar se tine doar in capul din stanga , si parca nu e inchisa bine , ma deranjaza , cred ca la cel din dreapta a sarit arcul , dar nu am gasit inca modalitatea sa desfac capacul ,e capsat

daca nu o sa gasesc solutia il tai pe interior si vad daca pot rezolva

sau poate ma ajuta cineva cu o alta idee !

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Inteleg. PAi cred ca in cazul asta, singura solutie ramane sa desfaci usa. In mod normal trebuia sa sara inapoi. Ai incercat sa scoti clapeta aia de care ridici cand deschizi? Din cate stiu eu, are o tija care iese lateral. Daca nu, va trebui sa desfaci usa cumva. Pe margini, unde e lipita eventual s-o desfaci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda , se pare ca asta va fi solutia ,doar ca trebuie sa am mare grija ca altfel va trebui sa iau una noua..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca nu stai mai aproape, ca ne bagam impreuna "in ea". ;) Trebuie sa dibuiesti modul in care a fost lipita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca in weekend o sa fac "operatia "

o sa postez si poze , poate fac un Diy daca iese bine .. caci vad ca nu multa lume s-a lovit de problema asta ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se deschide, dar greu. Si numai daca actionez manerul (clema) din partea dreapta a ei. Daca incerc de pe mijloc, se inclina si se blocheaza, ca si cum in stanga ar trece un umar peste ceva (sau ar iesi de la locul lui) Sa se fi rupt ceva, sau e numai ceva sarit de la loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai de graba sarit ceva , o sa pun poze in weekend .. si vom vedea cum arata mecanismul din interior ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se deschide, dar greu. Si numai daca actionez manerul (clema) din partea dreapta a ei. Daca incerc de pe mijloc, se inclina si se blocheaza, ca si cum in stanga ar trece un umar peste ceva (sau ar iesi de la locul lui) Sa se fi rupt ceva, sau e numai ceva sarit de la loc?

si eu am aceeasi problema, dar m-am obisnuit si sunt atent cum deschid torpedoul.

astept sa incerce red sa desfaca usa aia de la torpedou, sa vad ce are si a mea.

PS: apropo, bafta la desfacut mircea, sper sa nu cumperi usa noua :) :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca as cumpara o usa noua, se poate muta incuietoarea actuala, pentru care am cheie? Sau e capsulat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate.

post-8441-1184738087_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa merg si la schrot sa intreb daca nu au ceva .. acum ca am stiu ca se poate schimba incuietoare si mai ales cum ..

multumim cosmin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cumva cat costa usa de la torpedou si unde gasesc asa ceva,la mine e rupt manerul de care tragi si se deschide doar din partea dreapta dc bag mana in gaura ramasa,sau cat face una second dar buna,am gasit la cineva de vanzare si nu vreau sa-i dau mai mult decat face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Auras Tie nu-ti trebuie numai incuietoarea din cate inteleg eu. Nu cred ca are rost sa iei toata usa numai pt aia, trebuie sa o gasesti separat la un magazin cu piese originale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BogdyS Si mie imi trebuie la fel. Nu e vorba doar de manerul de care tragi sa desfaci usa. De fapt nu stiu sigur, ca nu am reusit s-o desfac. Dar din cat imi dau seama, are 2 parghii, pe laterale din care la mine una e rupta sau sarita. Deci tot mecanismul incuietorii (fara butucul de yala, care se pastreaza) ar trebui schimbat.

Are cineva un cod pentru acesta ?

Cu multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa, acuma am inteles, credeam ca va trebuie numai butonul cu iala! PAi pentru mecanismul ala e cam greu ca din cate am vazut eu e capsata usa si nu stiu daca se poate desface fara spargere!

O sa ma interesez de un cod!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se poate doar mecanismul de inchidere cu clapeta, daca nu toata usa, dar fara butucul de yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite in poza e tot ce am gasit. Mi se pare ca usa e la pozitia 7 si vine fara butuc! De mecanismul respectiv nu zice nimica, de unde deduc ca este inclus in usa! maine o sa fac rost si de pret!

Sper sa va fie de folos.

post-7188-1185465201_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intr-adevar, asta e ceea ce cautam. Aici nu arata ca s-ar desface, desi in poza atasata de c o s m i n e altfel. Mai vad eu cand ajung la comanda. Oricum, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poza lui Cosmin spune cum sa schimbi butonul care deschide usita. Problema e ca nu poti cumpara acel buton, numai usita intreaga.

Pretul pentru usa e 325 ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca butonul care deschide usita = yala, nu? :blink:

Oricum, yala trebuie schimbata cu cea de pe masina voastra, sa nu umblati cu 2 chei dupa voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, iala vine separat cu butucul. Era vorba de maneta de care tragi cand deschizi, cu iala se descuie :icon_thumright: :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!