Jump to content

Infiltrare Apa La Pasager Si Sofer


Postare recomandată

Am o problema mai veche si nus stiu cum sa ii dau de capat.

Dupa fiecare ploaie mai sanatoasa mi se umezeste pisla de sub mocheta.

Am facut si operatiunea "furtunul de apa": demontat scaune, mocheta, stat cu furtnul pe masina cam 15 minute si nimic, nici o infiltratie.

Ce am observat este ca buretele care se afla pus sub bord (probabil ca si izolator fonic) se umezeste.

Pe unde se poate imbiba cu apa?

S-auzim de bine!

roby

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

He he he "join the club".....

Daca ii dai de capat sa imi zici si mie.... la mine ploua mai tare da s-a mai rezolvat dupa ce am schimbat chederul de la parbriz.... si acum e la fel dupa o ploaie mai tare se simte miros ca de mucegai asa si buretele de sub bord e ud da doar buretele fara mocheta sau altceva......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
He he he "join the club".....

Daca ii dai de capat sa imi zici si mie.... la mine ploua mai tare da s-a mai rezolvat dupa ce am schimbat chederul de la parbriz.... si acum e la fel dupa o ploaie mai tare se simte miros ca de mucegai asa si buretele de sub bord e ud da doar buretele fara mocheta sau altceva......

salut , pe la chederul de la parbriz intra apa si pe la suruburile care ies sub capota sub parbriz care tin bordul (daca nu sunt stranse) , problema cu chederul de la parbriz am rezolvat-o cu silicon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Merci steamroller de sfat.

O sa caut si eu pe acolo sa vad ce se intimpla.

In schimb am constatat alta buba. Am schimbat recent o aripa fata si de atunci mi se aduna apa in pragul din partea aripii schimbate (un adevarat ocean :mop: ).

Am desfacut 3 dopuri de sub prag pentru scurgerea apei dar ce as putea face pentru stoparea infiltrarii?

S-auzim de bine!

roby

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aceeasi problema am intampinato si eu, aveam apa la picioare la sofer, se prelingea de sub bord, de pe buretele acela izolator. La mine a mers cu jumatate de tub de silicon, introdus sub cheiderul parbrizului, in colturi, dar trebuie ridicat cu o surubelnita subtire cheiderul si se vad niste locuri adancite in colturile ramei parbrizului, acolo trebuie introdus foarte bine silicon dupa care sa cakce cheiderul peste silicon. Am facut aceasta opreratiune pentru toate celel 4 colturi, nu mai am apa de atunci. :blink: Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci de sfat.

Intrebarea mea ar fi ce tip de silicon merge pentru operatiunea asta?

S-auzim de bine!

roby

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema a reaparut in urma vremii nefaste din ultima vreme, asa ca azi am fost la un centru de parbrize unde mi-au izolat tot parbrizu cu silicon, ce e drept de o calitate mult mai buna fata de ce am cumparat din comert, astept cu nerabdare urmatoarea ploaie :D

P.S. afacerea m-a costat 25 RON

Modificat de bogdy84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am incercat sa gases in sectiunea Gof5 & Jetta, dar nu am gasit: problema legata de apa la sofer

Problema a inceput acum vreo 2 luni la, o ploie mai sanatoasa am observat ca am apa la picioare(sofer), si sub bord unde este mascatorul acoperit cu pasla, chiar sub volan, putin in stanga.

Am desfacut tot ansamblul de la stergatoare, am verificat, am tinut apa acolo si nimic nu curge nici o picatura. Am ridicat-o pe rampa am verificat scurgerile de sub masina, le-am pus silicon crezand ca la cata apa este la sofer sigur a intrat in mers prin podea. Am crezut ca apa din bord o fi oarecum condens.

In acest weekend nu am fost plecat cu masina, si dupa cum stiti in Bucuresti a plouat marunt, m-am dus sa verific, rezand ca am rezolvat problema apei, cand colo iar am apa la sofer sub pres, si sub bord acea pazla este umeda binisor. Tin sa spun ca numai acolo am apa, nu in spate, nu in dreapta(de la clima).

Astept raspunsuri daca aveti idee de problema

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cehoslovacii rezolvasera in anii 70-80 "beleaua" apei in habitaclu...apoi au venit nemtii in anii 90 si au cumparat uzina...au adus inapoi si beleaua cu pricina !

Deci VW-ul tau are aceasi "structura" ca si automobil proiectat precum skoditele care au fost copiate tehnologic dupa VW.

Rezolvarea pentru tine este sa citesti si sa aplici procedeele de aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=10292

Bafta

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Iti multumesc pentru link

Problema e ca am cam facut tot ce srie pe acolo si cam tot la fel este

O sa o duc la service

Multumesc inca odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ei tocmai pe tine te asteapta...sa te pirleasca la bani... :)

NU le da satisfactie...mai desfaci odata ( cum va trebuii sa fac si eu la stinga-spate ...) si refaci siliconajul inclusiv la gaurile mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!