Jump to content

Dimensiuni bare torsiune spate in f. de model


tonic
 Share

Postare recomandată

Stie cineva sa imi spuna care sunt dimensiunile barelor de torsiune spate in functie de model.

Pe CSP am gasit cu diferite lungimi (ex. 553 mm, 627 mm, 675 mm) si diferite diametre (25, 26, 27 etc) dar se pare ca cele de 553 mm au si diametru de 22??/

Inaca o intrebare: trebuie sa fie ambele aceeasi lungime sau una mai scurta si una mai lunga (in stg si dreapta)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de aceiasi lungime insa sunt marcate R (dreapta) si L(stinga) pentru ca sunt torsionate in sensuri diferite din fabricatie astfel incat sa nu se oboseasca daca sunt puse invers.

e ceva de genul filetului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce dracu am eu una de 55 si alta de 65 acasa?....m-am uitat pe Haynes si zice ca sunt la fel ambele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de aceiasi lungime insa sunt marcate R (dreapta) si L(stinga) pentru ca sunt torsionate in sensuri diferite din fabricatie astfel incat sa nu se oboseasca daca sunt puse invers.

e ceva de genul filetului.

Intrebare: si daca le pui invers ce se intampla?

Dar legat de grosime stii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca barele pre67 au profile diferite de cele ulterioare. Unele sint mai patratzoase in profil, altele mai dreptunghiulare. Intrebare: de ce vrei sa le schimbi? Operatziunea e destul de complicata si, din cite stiu, barele de schimb trebuie sa fie noi sau tre sa arate ca la expozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: si daca le pui invers ce se intampla?

daca le pui invers " obosesc repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca barele pre67 au profile diferite de cele ulterioare. Unele sint mai patratzoase in profil, altele mai dreptunghiulare. Intrebare: de ce vrei sa le schimbi? Operatziunea e destul de complicata si, din cite stiu, barele de schimb trebuie sa fie noi sau tre sa arate ca la expozitie.

Nu vreau sa le schimb. caut 2 bare ca sa le am de rezerva. Mecanicul mi-a zis ca nu trebuie sa aibe puncte de rugina pe ele, deoarece aceste puncte sunt puncte slabe unde pe parcurs se poate rupe cand se torsioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Barele de torsiune sint cam ultimele care cad pe broasca. Eu n-am auzit, e, drept, nici n-am vechime in tagma broscareasca, sa fi crapat vreunuia barele de torsiune. Cind se scot/pun in tuburile protectoare tre sa ai o infinita atentie sa nu le zgirii. Am vazut pe un site cum si-a schimbat unul barele de la Porsche. A folosit unele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa faci cu ele de rezerva ??? n-am auzit pe nimeni ca i s-au rupt !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am multe dubii la acest capitol.....de obicei moare brosca de mii de ori inainte pina sa se rupa o bara de torsiune....pt mine e un subiect delicat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa faci cu ele de rezerva ??? n-am auzit pe nimeni ca i s-au rupt !

Nu stiu ce sa zic...mie mi-a zis Gica ca ar fi bine sa am de rezerva...in caz ca se rup...o fi vazut el unele rupte in cursul carierei lui. Nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit, pe net. Dar concret, nu stiu pe cineva sa fi patit asa ceva.

Aveam un prieten, cu un unchi. Ala avea un Ford vechi. Cu care avea damblaua sa umble prin tara. Si avea portbagajul plin de piese: facea o masina cu ele. E drept ca pe drum i se intampla des sa schimbe de 2-3 ori carburatorul....

Parerea mea e ca merita sa ai piese de rezerva ca ptr. orice masina: un capac de delco, o curea, o platina , niste bujii. Eu asa fac. Cei care au fost pe la mine stiu ca sunt unicul broscar care nu are damblaua sa adune piese. Am nevoie de ceva ? Caut cand am nevoie, de preferinta noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai eu unu' n-am vazut pana acum bara de torsiune de spate rupta. si am vazut si ruginite, si tot nu se rupsesera. E adevarat, ideal e sa foloseshti unele care inca mai arata ca noi, in vopselutza lor roshie. Ca idee, am f'o 5 perechi, n-am reushit sa vand pana acum nici macar una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!