Jump to content

Schimbare Culoare Lumina Afisaj Computer Bord G4


misu tdi
 Share

Postare recomandată

Am citit despre schimbarea culori din verde in albastru la Skoda, dar de culoarea luminii la BC nu am gasit nimic. Sa fie oare iluminat cu acelasi model de leduri ca si ceasurile din bord? Astept indicatii, de la cei care au desfacut pe acolo, si ma intreb daca e posibil ce vreau eu sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai Maxi-Dot? Sau vrei doar sa schimbi iluminatul ecranelor alea 2 de cristale lichide? In acest ultim caz, schimband ledurile pt bord, automat ai acea iluminare si ca fundal pt ecrane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca acolo, pe langa culoarea LED-urilor, acea culoare rosie mai e data si de plexicul din fata computerului, acela fiind tot rosu. Cred ca va trebui sa-l schimbi si pe ala cu aceasta ocazie si sa pui alb. Cred ca gasesti si ca textura si ca si grosime pe la atelierele ce se ocupa de reclame sau firme luminoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin, pare cam complicata treaba. Poate trebuie sa dau si displayul jos de la locul lui.Daca aveti careva un link cu DIY cum se desface tot afisaju din bord, va rog sa postati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de dificile operatiunea pentru acel display e legat la bord cu banda foarte subtire care daca se fisureaza... adio display... Chiar daca reusesti sa scoti displayul, trebuie sa-l inlocuiesti cu unul identic dar pe alb. Ele vin asa rosii din fabrica, nu sunt ca si cele de cristale lichide care sunt doar iluminate de o sursa de lumina. Ele sunt sursa de lumina.

Parca la modelele noi de Audi am vazut acel display alb.

Daca reusiti, anuntati-ma si pe mine! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai lamurit @rudolf, il las asa cum este,rosu, ca nu am de unde face rost de display alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, se poate modifica culoarea la BC, am vazut la mai multe masini aceasta modificare si e ceva ce o sa fac si eu cand o sa-mi pun BC :) .

Arunca o privire aici.

Sper sa-ti fie de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

b1ade a schimbat toate becurile si din cate stiu eu afisajul computerului de bord e albastru acum. Poti sa-i dai un PM.

El are o fabia, model 2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Daca te mai intereseaza cum arata: asa a iesit la mine

dscf1723.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Rudolf.s daca poti sa imi dai si mie niste explicatii te rog cu schimbarea asta a becurilor de bord ti-as fi recunoscator..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e foarte complicat. Se desface bordul, se inlocuiesc led-urile rosii care lumineaza BC-ul cu unele albe, si se sterge vopseaua portocalie de pe un filtru care e pus peste becuri. Daca te uiti atent, ai sa vezi ca fundalul nu este tocmai negru. Fundalul albastru cu acel filtru potrocaliu si lumina rosie de la led-uri, dau acea culoare intunecata. Daca nu stergi vopseaua portocalie de pe filtru, iti cam imaginezi ce culori ies. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg... Eu nu prea ma pricep sa dau jos bordul si alte cele :blink:

As vrea sa imi schimb culorile bordului in alb si rosu si cred ca cel mai bine ma duc la un meserias decat sa fac vreo prostie.

Ms mult oricum. o sa revin cu poze cand imi schimb toate ledurile :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Asa arata la mine: post-54511-0-74725300-1292962971_thumb.j

Modificat de forceturbo
Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se desface greu bordul ? Imi puteti da si mie link-uri ceva cum dau bordul jos ? THX!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!