Jump to content

Zgarieturi merita reparat pe casco sau NU


GildedBullet
 Share

Postare recomandată

Va salut. Sunt alt fericit posesor al unui Seat Ibiza. Masina a intrat in posesia mea cam de doua saptamani. Inainte am condus aprox. 1000 de km o dacia 1310 break din 99, pe parcursul unui an de zile (de cand am permisul). In aceste 2 saptamani am facut cu ea 1200 de km, am mers de doua ori dus-intors Rm. Valcea - Sibiu. Drumul ala parca e facut pentru masina asta, sta super in viraje, acceleratia e suficienta pentru un incepator. Absolut totul imi place la masina asta. Fiind incepator mi-a fost tare frica sa n-o lovesc, mai ales la parcari pe care nu le-am prea invatat la scoala de soferi dar nu au fost probleme pana acum (stiu ca inca mai am mult de invatat) si m-am obisnuit destul de bine cu masina (adica nu-mi moare motoru si reusesc sa parchez destul de usor, fara prea multe manevre). Insa nu e suficient sa fiu eu atent :icon_thumright:. In doua saptamani m-am ales cu patru zgarieturi. Prima o colega a lovit cu portiera o dacie care a parcat prea aproape de mine dar zgarietura era nimic pe langa cele ce aveau sa urmeze. Urmatoarea, intr-o parcare din Sibiu cu intrarea foarte ingusta, am incercat sa ma strecor pe langa un taxi si din neatentie am frecat putin pragul din dreapta de bordura :vaidecapulmeu: . Am zis: nici asta nu-i crima, e jos, nu se vede. Acum cateva nopti am parcat-o in fata blocului, era incadrata bine pe spatiul alocat (adica intre dungile albe) dar vecinii au tras pe partea stanga (masina mea fiind ultima din parcarea desenata) si au lasat un culoar mic intre ele si un vecin grabit dimineata a sters cu taxi-ul bara din fata. M-au sunat ai mei pe la 9 dimineata (eu dormeam) si mi-au zis sa cobor repede ca am urme de vopsea galbena pe masina. Imi venea sa plang de necaz. Am fost la un amic care cu o carpa si diluant a inlaturat vopseaua galbena dar tot a ramas zgariata. N-am fost la politie, am zis asta e, nu se vedea decat de aproape. Acum o noapte am fost nevoit sa fac de paza la o firma, la curte. Am tras masina in fata portii si dimineata cand sa plec unul din caini a folosit masina pe post de scara ca sa intre in curte. Cred ca a si alunecat, mi-a lasat niste zgarieturi de toata frumusetea pe capota :frigbaitata: vreo 6 in total. De data asta nu mai pot trece cu vederea, arata foarte urat capota :soothe[1]:.

Intrebarile mele:

1) daca s-a zgariat pierd garantia la vopsea?

2) Vreau sa o duc la polishat (avand in vedere faptu ca zgarieturile nu sunt foarte adanci, cred). Imi recomandati s-o duc la Seat in service sau sunt scumpi? Conteaza si calitatea lucrarii, daca este diferenta de maxim 100-200 de lei prefer s-o duc la ei. Daca o duc in alta vopsitorie pierd garantia la vopsea sau ceva?

post-14006-1182798611_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai zgariat-o nu pierzi garantia in nici un caz :)) iar cu polisul daca sunt foarte adanci nu mai ies.Te sfatuiesc sa mergi la service Seat daca vrei sa o vopsesti..nu stiu daca piezi garantia dar e mai bine sa intrebi intai.Nu iti fa griji masina oricum se zgarie(primele sunt mai dureroase :P :)) ...insa apoi te vei obsnui cu ideea..nah traim in Romania...multa bafta in rezolvarea problemei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Vreau sa dau timpul inapoi s-o am ca in momentul in care am cumparat-o. Sper sa iasa, macar cele de pe capota. Daca nu folosesc CASCO si schimb capota :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as vrea sa dau uneori timpul inapoi.Eu prefer sa nu vopsesc nimic..mai bine o chinui cu polish si unde nu iese o las asa(slava domnului ca nu am multe)..vei vedea ca unde vopseste romanul iese.....varza :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la SEAT si m-au programat pentru azi. Au polishat-o, zgarietura de pe usa unde a lovit-o colega a disparut, pe capota inca se mai observa zgarieturile dar nu ca inainte. Si grila din poza arata mai bine (partea in care se reflecta blitzul era zgariata, acum nu se mai observa, in rest e cam la fel). Am platit 130 de lei. Arata mai bine decat ieri dar tot nu e ca in prima zi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt un proaspat posesor de seat ibiza,dar de vreo doua zile in aglomeratia din oras"m-am pupat" foarte usor cu unul(deh sunt incepator si ma simteam rau).Drept urmare am cateva zgarieturi pe bara in fata,vopseaua fiind dusa.M-am uitat peste forum,in mare,dar tot am intrebari: 1.Sa schimb toata fata?(cat ar costa?) 2.Sa o repar la service?(e in garantie,deci la service seat) Realmente e o mare usurare cand cineva poate sa te ajute.In acest sens ma iertati ca v-am ocupat timpul si VA MULTUMESC!! :) :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica sa schimbi toata fata? Daca ai casco, probabil ti se va aproba sa vopsesti bara din nou. Nu-ti va schimba nimeni un element de caroserie daca nu e lovit irecuperabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!!Sunt pe nr rosii si n-au vrut sa-mi faca casco pana la inmatriculare.Cam cat ar costa o revopsire?Se vor vedea diferente fata de vopseaua initiala?Aprop-Chestia aia din plastic din fata de langa locul unde e "S" a sarit(in forma de trapez intors)Iertare sunt incepator!! Va multumesc!! :) :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai casco, macar RCA ai? Accidentul a fost din vina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e zgariata tare? eu zic sa faci un polish (cu pasta abraziva eventual la culoarea masinii) ca sa se duca urmele, o lasi sa se umple putin de praf, dar nu foarte murdara.. si apoi inchei asig casco, astfel ca in pozele lor sa nu se vada zgareturile.. :)

Chestia aia de care zici cred ca se pune la loc fara probleme.

Dupa ce ai casco, poti s-o lovesti tu usor si sa spui ca asa ai gasit-o in parcare si daca spolieru e spart atunci ti-l schimba, daca e doar zgariat, atunci ti-o vopseste.

Alte intrebari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-as putea spune ca e o idee foarte buna... apropo, agentii constatatori de la firmele de asigurari nu sunt chiar asa de prosti sa-i pacalesti asa usor. Cred ca au vazut mai multe masini zgariate decat noi. Asteptam detalii de la initiatorul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!Dupa ce ne-am"pupat"am fost la politie si am rezolvat ...am RCA.Ideea e sa vad cat ma costa reparatiile!De unde stiu daca spoilerul e dus??Nu vreau sa ma complic cu smecherii si nici nu prea am timp de umblat...intrebat....si alte alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<<Vreau sa dau timpul inapoi s-o am ca in momentul in care am cumparat-o. Sper sa iasa, macar cele de pe capota. Daca nu folosesc CASCO si schimb capota :)>>

Sa crezi tu ca-ti schimba capota pentru asta . citeste atent contractul CASCO. Or sa ti-o repare.

Modificat de eneflorin75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi dar problema a fost rezolvata de mult. Au iesit cu polish (nu perfect dar sunt multumit). Si stiu ca nu-mi schimba capota pentru o zgarietura, nici n-as folosi CASCO pentru atata lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Gabi79: Agentii constatatori sunt tot oameni ca voi ( mai mult ca sigur cu o facultate in domeniul tehnic ), iar daca au cea mai mica banuiala ca este ceva necurat la mijloc, nu ti se va despagubi acea lovitura, ca sa nu mai zic ca se pot face niste expertize la care unii nici nu stiu ca exista. In plus fata de asta eu nu inteleg cum ii poti explica tu noului nostru coleg forumist asa detaliat despre modul de a face o frauda pentru a insela o societate de asigurari ( poate nu te intereseaza, dar eu, intamplator, lucrez la o societate de asigurari, tot intamplator, la daune auto ), ce zici de asta? Gandeste-te ca mai pot fi si altii ca mine care citesc aceste forumuri "intamplator", sau nu.

Iar acum, ca sa nu se inteleaga gresit post-ul meu: sa nu credeti ca sunt asa sadic incat sa pun piedica vreunui coleg de forum, dar cum spuneam si mai sus, aceste lucruri necurate de care vorbiti voi aici, "public", ar trebui discutate NEAPARAT pe privat, aviz moderatorilor ! ! !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spoilerul de vopsit complet intr-un service seat te costa 5-600 de ron . Trapezul de care vorbeai tu, este una din grilele fata radiator si cromata te costa 150 de ron maxim.

Daca spoilerul e doar zgariat merge revopsit, daca e crapat trebuie inlocuit (cam 7-800 ron nou si nevopsit, vine negru mat inainte de revopsire).

Un mic sfat daca imi dai voie:

Daca esti incepator, mergi neaparat si fa casco dupa ce vopsesti masina ca sa fie totul ok.

Este interzisa orice discutie de frauda pe forum si va fi sanctionata ca atare.

Pt mai mult info despre casco fa CLICK AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,mai ales lui X-Ecutor care ma luminat la toate inclusiv la costuri.Da ,asta vreau sa -mi inmatriculez masina si apoi sa fac CASCO!Inca odata zic e o treaba buna sa poti cere un sfat mai ales cand esti incepator!!Multumesc tuturor!!Povestim :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!