Jump to content

Divais Pe Coloana De Directie


Fikat
 Share

Postare recomandată

Cu oarecare jena intreb si eu ceva... am gasit pe colana de directie un divais format dintr-un arc, o patina de carbune cred sau metal nush sigur... inauntru e ca o pastila de cupru cu un fir rupt... cu capacel. pentru ce e asa ceva? chiar habar nu am. am mers pe fir, si am vazut ca ar veni la un releu de semnalizare de dacie. deci... ce poate fi?

post-2659-1183977685_thumb.jpg

post-2659-1183977698_thumb.jpg

post-2659-1183977732_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dau si eu cu parerea de doctor inginer.....o fi oare masa pentru claxon la coloana de directie...volan..:P :ph34r: ...oricum divaiszu e ingenios si constitue parte foarte importanta in dinamica vehicolului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica, ce-o fi, este, asa ca mai bine lasa cum e! :angry: la unele tipuri, masa vine printr-un matz, pus in portbag. care se rupe dupa o vreme. firu' se rupe. asa cum ai, nu se mai rupe...decat daca... :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la claxon este. am avut si eu pe aia rosie la fel. mi-am tot batut capul ca nu imi mai aminteam ce e. acum mi-am adus aminte. claxon. si daca nu ma insel avea si ceva carbune acolo.

faina ingineria... :icon_thumright:

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant....la mine firu de la clacson merge prin toata tzeava de la directie si intra intrun papuc la capatul acesteia. Nu mai aveam clacson si nici un electrician nu a stiut sa il faca. Pana intro zi cand spalind masina m-am bagat dedesupt si am vazut firu pe acolo si l-am introbagat la loc si a mers ca prin minune :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce pana mea nu m-ai intrebat bre? este masa pentru coloana de directie

este facuta asa pentru ca tzeava in care e coloana de directie are in loc de rulmenti bucse de cauciuc pentru a putea preveni vibratiile si deci coloana in felul asta e "separata de masa" asta pentru clacson bineinteles :))

Modificat de ultimul venit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce pana mea nu m-ai intrebat bre? este masa pentru coloana de directie

este facuta asa pentru ca tzeava in care e coloana de directie are in loc de rulmenti bucse de cauciuc pentru a putea preveni vibratiile si deci coloana in felul asta e "separata de masa" asta pentru clacson bineinteles :))

He-he...l-am reparat inainte de a ajunge la Bran. Dar oricum, merci. :)

Am mai invatat de la tine ca daca un bec nu se aprinde deodata si se aprinde ca resoul inseamna ca nu are masa.

Asta tot la Bran am invatat-o pe Buba lui Florea (pardon Buba care a fost a lui Florea, ca a vandut-o).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Absolut intamplator am dat peste urmatorul articol despre claxoane (un capitol cu multe batai de cap):

http://www.wolfsburgwest.com/wired/wired_1...wired_12_00.htm

care mi-a amintit ca am mai vazut undeva "divaisu'" :Driver: .

Poate foloseste cuiva, cine stie :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

se poate sterge/inchide. nu mai este de actualitate, am aflat ce si cum. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!