Jump to content

Modificarea Instrument Cluster-ului la Skoda Octavia


ender
 Share

Postare recomandată

Intradevar cu Florin am mai discutat odata si se pare ca nu am sort de izbanda cu clusterul de facelift

M-am lamurit si eu intr-un tarziu, dar am ramas cu un cluster de passat cu minidot, unul de octavia facelift si unul de g4 fara minidot si fara can bus dar motormeter si e de benzina, folia fiind dintr-0 singura bucata nu am cum so inlocuiesc cu a mea, numai dc o decupez, a mea fiind deja decupata si cuplata cu folia de la octavia facelift nu prea o mai pot adapta dupa el, ramane sa caut folie diesel de motometer sau sa ii fur smd-urile de pe un cluster si sa le pun la mine, dar numai cu ajutorul unui meserias care il poate face la fel ca si in linkul de mai sus, in cel mai rau caz il las asa si gata,

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 444
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    93

  • bn64and

    53

  • sinn3r

    29

  • pop cristian

    22

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce folie iti trebuie, poate gasesc printre clusterele mele....ca am cateva.... pune o poza cu ce-ti trebuie si caut eu, printre cele de Golf, Passat.... oricum, iti trebuie de model immo2 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa fac poza dupamasa si o pun aci, da intradevar ar trebuie de immo 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu pozele, cred ca sar potrivi tot de la un motometer dar diesel

post-80746-0-60444300-1325256553_thumb.j

post-80746-0-87987600-1325256565_thumb.j

post-80746-0-67971800-1325256577_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, diesel, immo 2, pana la cati km/h ? sus ai tot 130km/h ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu am in bordul de pe skoda 220 cu 110 pe mijloc, dc il pun asta el normal are 260 deci cu km nu stiu excat cum ar trebui sa fie folia

scuzati viteza, asta e bordul meu, deci 110 km pe mijloc,dar oare nu este problema dc pun alta scala la km/h, oare va mai bate real?

post-80746-0-53086700-1325262275_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu.... trebuie modificate adresele vitezometrului.....

Din pacate nu am pentru tine, decat cu mile si km - diesel, 220km/h..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin dc ai folie la fel ca si ceea de care am nevoie chiar si dc e cu mile , nu se poate taia numai km jos si lasa ceea cu 260 de km/h, in loc de bujie se va aprinde epc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, vreau sa imi schimb sapatamana asta smdurile din cluster si ce vreau sa te intreb este urmatorul aspect, dc ai vazut linkul de mai sus ce l-am trimis ai vazut acolo ca pana la urma a facut ceva improvizatii si parca alt sistem de alimentare ca nu avea tensiune stabila sau asa ceva

Eu vreau sa iau si sa inlocuiesc smd-urile de pe un bord de passat, banuiesc si cred ca banuiesc corect, fiind originale sunt ca si plug and play , le dezlipesc de aici si le relipesc dincoace nu? ar trebui sa mearga ok , va lumina cu aceeasi intensitate ca si cel vechi,

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult sau mai putin - culorile difera ca intensitate a luminii....in general. Oricum, ai grija cand le scoti pe cele care vrei sa le pui la tine, sa nu le strici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bn64and am citit ca ai avut probleme cu smd-urile ce le-ai pus la temperatura si carburant, raspunsul si rezolvarea nu ai mai dat-o ,care a fost defapt problema si unde a fost greseala

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am avut deloc probleme...pur si simplu am spus ca bordul de octavia1 fara facelift nu are led-uri separate pentru acele de la temperatura apei si nivel carburant, asa ca acolo poate fi doar intr-o culoare tot...asa am la fabia...alb tot

la octavia am acele rosii si sus si jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omule vad ca nu ne intelegem

Hai ca iti postez ce ai scris

Postul nr 97

Am reusit ieri, impreuna cu un prieten sa imi schimbi led-urile de la acele din bord.

La vitezometru si turometru a mers fara probleme, insa la rezervor si la temperatura apei, nu se aprind.

Cred ca nu am respectat polaritatea si nu stiu cum e deoarece nu m-am uitat inainte sa le dezlipesc.

postul 99

Am incercat si le-am dezlipit si le-am lipitde mai multe ori cu mai multe combinatii de polaritati si tot nu pe-am dat de cap...in acelasi timp am verificat si ledurile daca merg.

postul 101

REPET: Am lipit led-urile pe placa, in locul celorlalte. Toate merg doar alea de la acele de la temperatura apei si rezervor nu merg (fiecare ac are cate doua) si ma gandesc ca nu am respectat polaritatea.

postul 109

Cu gandu' de a-mi schimba culoarea luminii acelor din bord, am desfacut bordul si, incercand sa stabilesc configuratia ledurilor in zona acelor de la temperatura si rezervor, mi s-au atins contactele a 2 leduri cat timp bordul era la tensiune.

S-a dat ceva peste cap si acum imi stau tot timpul aprinse ledurile de la ace (fara sa aprind pozitia), iar cand o aprind, ledurile de la ace se sting si se aprinde restul...

Da intradevar la skoda nonfacelift nu are smd-uri separate la indicatoarele de temperatura si carburant, dar se poate face , dc verificai linkul ce l-am pus mai sus vedeai ca este destul de usor

O sa revin cu poza dc nu stric clusterul

Bafta

P.s. la problemele de mai sus mai referit care era rezolvarea, dar dc zici ca nu ai avut probleme......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa....aste sunt de mai bine de 1an...cand mi-am facut doar acele albe

faza era ca nu mi-am facut semne pentru polaritatea smd-urilor si nu am mai stiut care cum era....insa m-a ajutat un prieten cu o octavia si i-am desfacut bord-ul si am vazut......era greseala de incepator :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta am intrebat eu, dc trebuia sa ma feresc de ceva

Pana la urma am schimbat smd-urile cu greu, dar le-am schimbat, a fost mai greu de tras alte 2 smd-uri la temperatura si alte 2 la carburant carburant, inirial am zis sa iau impuls de la cele rosii dar am avut surpriza ca dupa ce le-am montat in paralel cele albastre nu se aprindeau deloc, cred ca era diferenta de tensiune sau ceva, am luat astfel semnal de la 2 din turometru pentru temperatura si de la 2 din km pentru cel de carburant

Am taiat si adaptat carcasa de sub folie sa dirijeze mai bine lumina, dar nu am mai decupat unde vin firele ca am preferat sa stea mai fortat sa imi tina smdurile pe placa sa nu miste, de aceea albastrul nu e curat ca si dincolo e putin de tot mai rosu, ce nu imi place este ca luand semnal de la smd-urile celelalte a scazut putin de tot din intensitatea lor, dar e foarte ok, e bine asa aproape ca nu se observa

Am schimbat si acele indicatoare si le-am pus pe cele originale vw , arata mai bine pe rosu decat modelul de la skoda facelift care sunt putin mai groase si fiind albe lumina pe ele e mai tare

Am facut acum seara cateva poze cu telefonul meu care e jalnic la poze, o sa revin cu poze de pe aparat sa vedeti exact cum arata, cel putin mie imi place si dc nu place cuiva sa nu se uite :))

P.S. stie cineva ce smd -uri, marca tip putere trebuie la climatronic, in linkul de mai jos nu imi dau seama ce smd-uri are la display, iar celalalte nu stiu de cat ar trebui sa fie

http://www.skodaoctavia.cz/skoda-octavia/zmena-podsviceni-climatronicu

post-80746-0-02374900-1325614426_thumb.j

post-80746-0-66485400-1325614448_thumb.j

post-80746-0-80482500-1325614459_thumb.j

Modificat de pop cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari ! A iesit foarte frumos......

Nu stiu daca climatronicul tau e la fel, in interior....ca tu ai modelul vechi, cel mai lung in spate, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut acum seara cateva poze cu telefonul meu

Ai stricat frumusete de culoare verde , caracteristica skoda. DAr , fiecare cu placerea lui, parerea mea ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caracteristica perioadei anterioare FL-ului.....ca s-au trezit si ei de cativa ani, sa o aduca in zilele noastre...dpdv al iluminarii interioare. Cum de altfel, s-au trezit la realitate si alti producatori - Toyota, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am la ambele skode interior complet alb si alb cu rosu.....acum alb-ul e aproape in toata gama VAG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E frumos alb cu rosu.... mie imi place mult, cum e asortata iluminarea la 02 FL...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin nu stiu ce model de climatronic am sau dc e mai lung in spate sincer, din cate stiu cand l-am dat jos nu era foarte lung, din fata nu e diferenta intre cel de facelift si nonfacelift, inafara faptului ca la ala mai nou cand pui pe auto ii urca si coboara si liniile la viteza iar la mine sta pe mijloc

Totusi dc stie cineva modelele de smd-uri care ar trebui pentru ambele dipsozitive, vechi si nou, s aimi spuna, le cumpar pe ambele si cand desfac care se potriveste il pun, care nu nu

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cel nou, iti pot desface eu unul - am unul de B5,5 acasa - il desfac pe seara si iti fac poze la el.

Ti-am pus poze cu cele doua module de Passat B5 - vechi si nou, ca idee.

post-30007-0-72829200-1325682353_thumb.j

post-30007-0-32090200-1325683116_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate tin minte si cred ca bine tin minte al meu este model cum e al doilea mai micut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, lasa ca daca reusesc, il desfac pe al meu si iti fac poze, pe seara.

Rog un moderator, sa ne faca un topic separat sau sa ne mute posturile, daca exista deja un topic pe tema Unitatii de control al climatronicului - e pacat sa amestecam problemele. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin codul din vag al climatronicului meu este 1U1 907 044 A

Am gasit aceasta pagina, stie cineva germana?

http://www.passatplu...ronic/index.htm

LED 1-6 = SIDELED grün

LED7-12 = PLCC2 grün

LED13 = PLCC2 blau

LED14 = PLCC2 rot

LED15,16 = PLCC2 grün

cred ca astea imi trebuie mie, dar de care de unde cumpar pe net si ce inseamna SIDELED, lumina in lateral ceva?

Modificat de pop cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!