Jump to content

Modificarea Instrument Cluster-ului la Skoda Octavia


ender
 Share

Postare recomandată

Am schimbat eu la fabia mea. Pacat ca am luat leduri de 350 de mcd si se vad cam tare... dar mai lucrez inca la treaba asta.Pentru detalii sau ajutor raspund cu placere la telfon:). Am schimbat si butoanele o parte..k mi-a fost lene. Imi pare rau ca nu am apucat sa fac si niste poze din timpul lucrului.. dar nu a durat mult(1 ora aprox). Pentru cei interesati schimb eu leduri in Cluj fara cea mai mica problema. Orice culoare!.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 444
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    93

  • bn64and

    53

  • sinn3r

    29

  • pop cristian

    22

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hop si eu. Multa munca, masina blocata si atentie mare pt cei ce faceti asa ceva: interesati-va de nr de leduri si luati-le pe toate odata sa nu patiti ca mine (am facut 3 drumuri pe str. Maica Domnului). Poate as fi putut obtine o combinatie mai placuta, dar sunt multumit de ce a iesit. Si cateva poze:

post-35420-1232398378_thumb.jpg

post-35420-1232398388_thumb.jpg

post-35420-1232398406_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as merge atat de departe cu schimbatul tuturor LED-urilor. Am vazut pe o Octavia RS ceasurile standard, care au acele rosii. Acelea le=as schimba si eu. Oare merita desfacut tot bordul pt atata lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...merita....stiu cum arata acele...sunt mai modelate putin...arata bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! MIRCE4 ai schimbat si la semalizari? Vad ca la proiectoare le-ai schimbat. Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...

super tare ideea....dar mi-e frica sa ma bag singur...mai ales ca nu ma pricep deloc la electrica....

cand o sa ma hotarasc sa-mi schimb luminile...(cat de curand) o sa incerc sa apelez la un membru care e din Pitesti si imi poate face aceasta ajustare...fara sa sufere masina...:) nu prea sunt adeptul modificarilor de persoane care se pricep mai mult sau mai putin...dar de multe ori...si in service autorizat...o iei mai in barba decat daca o faci in spatele blocului :D oricum...mi-ar placea foarte mult sa am luminile care se afla pe Passat pe Golf...pe VW in general... dar cred ca mai mult de atat...mi-ar placea sa am o lumina alba cu tenta albastruie si acele rosii.Am vzt ca si-a facut cineva pe aici...

Ulterior am vzt ca acel membru de care zic eu..are BANN....deci nu am cum sa iau legatura cu el..ca sa ma ajute sa-mi schimb LED-urile....

Puteti sa-mi spuneti...aproximativ cat dureaza aceasta procedura???

Modificat de OctaviaVRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu scrii corect garamatical, renunta la acele puncte - puncte intre cuvinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu scrii corect garamatical, renunta la acele puncte - puncte intre cuvinte.

ok. sorry !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, o intrebare io vreu sa schimb lumina de la ace.... verde in rosu se paote schimba fara sa scot acele , ca mi cam frica sa nu le rup si de calibrat :) mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se pot schimba ledurile de la ace fara sa le dai jos. Dar nici o problema - e foarte usor de demontat/remontat/echilibrat acele indicatoare.

Eu am facut treaba asta de 3 ori pana acum, fara nici o problema :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un pic de munca cu demontrea , dar satisfactia este garantata .

Atentie si la amprentele lasate pe "cadrane" ca se vad in lumina soarelui !

Modificat de turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Totul e foarte usor de modificat si de pus la loc pana cand fara sa vrei provoci o descarcare electrostatica pe plansa de bord si il poti arunca dupa, ca banuiesc ca nu investeste toata lumea in statii de lipit ESD ca sa isi faca bordul.

Nu mai vorbesc de faptul ca cineva care a desfacut de cel putin 20 ori un bord de la o anumita masina, il va desface si va sti de unde sa traga unde sa insiste mai bine ca unu care desface prima sau a doua oara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.

I-mi poate spune cineva cum se poate "improviza" un dimmer pentru lumina de la bord?

Stiu ca anumite variante i-l au instalat din fabrica.

Deci presupun ca in schema electrica se poate monta un potentiometru ce modifica intensitatea ledurilor ce ilumineaza bordul.

Exclud varianta modificarii cablajului (inseriere rezistenta la fiecare led sau pe masa comuna a acestor leduri).

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti comanda unul pe original si sa-l montezi pe masina. Ala protejeaza si la scurt circuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AL. ce valoare are?k ohmi?si unde se intrerupe alimentarea lor pt a se inseria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat sfoara prin tara la dezmambrari si am gasit de la un golf si trebuie sa ajunga.

acum caut instructiuni de instalare.

are cineva?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite cum e pe golf : 155 se leaga la sig 3 de 5A, si 140 se leaga la pinul 17 de le comutatorul de lumini.

post-1788-1264660955_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AL...! te rog spunene unde se gaseste A103 fir gaben si A114maro/alb , banuiesc ca 101 e la masa?variatorul de golf se potriveste in locul butoanelor false? ca la octavia e pe blocul de lumini. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am reusit ieri, impreuna cu un prieten sa imi schimbi led-urile de la acele din bord.

La vitezometru si turometru a mers fara probleme, insa la rezervor si la temperatura apei, nu se aprind.

Cred ca nu am respectat polaritatea si nu stiu cum e deoarece nu m-am uitat inainte sa le dezlipesc.

Ma poate ajuta cineva?:vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inverseaza polaritatea la cele doaua care nu se aprind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si le-am dezlipit si le-am lipitde mai multe ori cu mai multe combinatii de polaritati si tot nu pe-am dat de cap...in acelasi timp am verificat si ledurile daca merg.

Stie cineva exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul mai este in stare buna in zona unde ai lfacut lipiturile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!