Jump to content

Modificarea Instrument Cluster-ului la Skoda Octavia


ender
 Share

Postare recomandată

este cineva care a schimbat ledurile in toata masina? aveti cumva idee ce tensiune primesc ledurile in bord si la butoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 444
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    93

  • bn64and

    53

  • sinn3r

    29

  • pop cristian

    22

Top Posters In This Topic

Posted Images

inca o intrebare....din ce am mai vazut pe net...majoritatea ledurilor rosii care se gasesc pe la noi( si prin uk..chiar si in germania) au tensiunea de alimentare recomandata pana in 2.5V..in timp ce ledurile albe merga pana in 3,5v... ce e drept pana acum nu am avut probleme cu ledurile la masinile pe la care am mai pus, dar ca informare...voi de unde ati luat leduri rosii si ce caracteristici aveau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LED-urile sunt de fapt niste diode, tensiunea de 1,5; 2,5; 3V este de fapt tens. la care se deschide jonctiunea ( led rosii au cea mai scazuta tens de deschidere). Important in functionare este curentul care trece prin LED. De regula este de 5-20 mA pentru cele uzuale. Acesta valoare se obtine prin legarea in serie cu un rezistor de limitare. In concluzie la 12V se pot monta in serie 5-6 led-uri rosii care au tens de deschidere 1,8-2 V si doar 3-4 led albe la care tens de deschidere este mai mare cca 2,5 V. Niciodata sa nu legati led obisnuite la sursa de tens fara rezistenta de limitare, se vor arde imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

inca o intrebare...cei care aveti alb cu rosu la ace...ati schimbat si acele sau sunt cele originale? intreb pt ca eu am luat leduri rosii de pe un bord de touran si acele de la skoda sunt cam sterse..nu se vad foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut. mi-a schimbat si mie saptamana trecuta un prieten culorile la bord (aveam albastru si rosu, acum e alb si rosu) si problema e ca acele de la turometru si vitezometru nu mai fac nimic, nu merg deloc, in schimb acele de la motorina si temperatura apei functioneaza. am fost si la un service din Piatra Neamt, am pus masina pe tester si nu recunoaste niciun fel de eroare. ma poate ajuta cineva sa-mi zica ce-ar fi de facut? sau eventual sa-mi recomande un service (in Bucuresti) unde sa rezolv problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce masina ai ? ca nu vad in profil - sunt intrat de pe mobil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

mi-am schimbat si eu luminile in bord

maine urmeaza la tot interiorul :)

post-28197-0-71649400-1323994803_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit perfect - megea, ca idee - sa intorci foliile la asifaje si sa bagi leduri rosii - sa fie ca cele de Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inversat si eu foliile la noile ceasuri pe care le-am luat, si am pus led-uri rosii. Problema este ca rosul dat de aceste led-uri nu este de aceeasi nuanta cu cele de la ace. Stiu ca sunt mai multe nuante la led-urile rosii, insa la magazin nu avea decat un singur rosu. Ca si idee stiti cum se numeste nuanta folosita la ace?

@ F l o r i n : Cu prima ocazie cand vin in Bucuresti, iti fac o vizita sa adaptam noul bord pe masina. Probabil in Ianuarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu ledurile la ace am pus rosii , da bine cu verde dar lumineaza cam tare noaptea e cam deranjant daca nu ai reostat, de lscimbam si restul pe alb nu mai aveam nevoie de plafoniera :lol: Eu leam calibrat manual si n au fost diferente...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ai dreptate cu plafoniera...dar nu ai potentiometru? cum asa?

A iesit perfect - megea, ca idee - sa intorci foliile la asifaje si sa bagi leduri rosii - sa fie ca cele de Audi.

stiu cum zici...am vrut sa fac asa, insa m-am razgandit...am lasat afisajele asa, sa fie mai luminoase :)

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inversat si eu foliile la noile ceasuri pe care le-am luat, si am pus led-uri rosii. Problema este ca rosul dat de aceste led-uri nu este de aceeasi nuanta cu cele de la ace. Stiu ca sunt mai multe nuante la led-urile rosii, insa la magazin nu avea decat un singur rosu. Ca si idee stiti cum se numeste nuanta folosita la ace?

@ F l o r i n : Cu prima ocazie cand vin in Bucuresti, iti fac o vizita sa adaptam noul bord pe masina. Probabil in Ianuarie.

Cu mare placere. Lasa ca ii schimbam ledurile, cu unele originale, de la clusterele pe care le am eu.... Eu cand mi-am facut operatia asta, am folosit leduri OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sar`mana.

Eu le-am calibrat cu VAGCOM. Output test fara ace, si am introdus acele astfel: la turatie 3000, vitezometru la 100, apa la 90 si carburant la 1/2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot cu VAG-com le-am calibrat, insa cu acele puse si le-am tot reglat

...dar e foarte intereseanta metoda ta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e mai greu asa....cel mai usor e cu ele puse la zero, dupa care se face test, se vede unde apar diferente si se calibreaza. Acum, fiecare cum ii pare mai usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine sunt verzi ceasurile iar acele sunt luminate in rosu, acum vin cu intrebarile : Mi se pare mie sau ledurile bat mai slab sau asa sunt ele din fabrica mai pale?As vrea sa le schimb cu altele dar tot verzi.Sa ma incumet sau sa le las asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se afuma in timp - se umplu de praf, etc... Nu iti recomand sa le schimbi cu ce se gaseste pe piata, deoarece ma indoiesc ca o sa le mai nimesti in culoare....mai ales la verde, e o problema.

Eu le-as schimba, in locul tau, dar nu cu unele verzi....poate albe....si incet incet schimbi si la butoane cu rosu...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea eu sa le schimb in alb dar ma gandesc cine mi le schimba ca eu nu sunt prea priceput, si mai ales as fi vrut sa vad cum arata astea de RS pe alb si cu acele rosii.In rest la butoane ar fi o idee pe rosu dar inca mai vrea sa sap dupa ceva poze sau exemple video la cum arata.Si ca idee ce fel de leduri ar trebui sa caut, dimensiune putere etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact...cum?

ca acolo sunt doar poze afisaje normale insa schimbata lumina in rosu

As vrea eu sa le schimb in alb dar ma gandesc cine mi le schimba ca eu nu sunt prea priceput, si mai ales as fi vrut sa vad cum arata astea de RS pe alb si cu acele rosii.In rest la butoane ar fi o idee pe rosu dar inca mai vrea sa sap dupa ceva poze sau exemple video la cum arata.Si ca idee ce fel de leduri ar trebui sa caut, dimensiune putere etc.

Doar acum am vazut ca esti din Cluj ... te pot ajuta eu ... contacteaza-ma pe PM :)

Am postat o poza cu bordul meu alb cu ace rosii pe pagina interioara si vreau sa spun ca pe bordul de RS o sa arata mult mai bine.

O sa postez maine seara tot interiorul meu in combinatie alb-rosu si poate te hotarasti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, verdele este caracteristic skoda. de ce ii stricati imaginea cu albastru sau rosu?\

Alb mai merge, ca pe noua O2 FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e urat nici albastru cu rosu, insa e prea aiurea ... cu exceptia VW OEM, care e beton :)

cu parere de rau si fara suparare, colegu c.iulian, a iesit cam urat ... fie led-urile au culoarea urata, fie camera cu care ai facut poza le face asa, insa nu imi place deloc

PS: e vorba de gust, iar eu mi-am zis doar parerea

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, poate e specific verdele....dar asta nu-nseamna ca e si frumos..... ca si Toyota avea galbenul specific....care l-au eliminat. Asa cum a facut si Skoda....scapa incet - incet de verde.

In pozele puse de Iulian, din pacate se pare ca nu s-au nimerit culorile, la cluster - asa se intampla cu ledurile din comert - rareori se gasesc la culoare cu cele OEM. La usi, in teorie era frumos sa fie doar rosu.

Si eu zic ca merge clusterul alb cu rosu - la ace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pe O2FL butoanele de la geamuri am observat ca sunt tot verzi ? Oare ar arata bine si cu butoane albe sau mai bine le las verzi ? sau sa le fac rosii?Ma decid cam greu daca nu am termen de comparatie cu alte ceasuri unde au fost schimbate ledurile.

Astept poza de la bn64and sa vad daca imi place sper sa puna o poza mai mare si un pic mai clara.

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!