Jump to content

Montare bara spate OE Golf GTI pe Golf non-GTI


recoil
 Share

Postare recomandată

Nici eu nu am nic-o problema de genul acesta. Fum scoate, toate scot cele fara DPF si acum se vede mai bine pentru ca tipsurile sunt drepte.

Spoilerul in nici-un caz nu se afuma, in cel mai rau caz capetele tipsurilor ( " buzele " ) necesita o stergere 1 data pe sapt in cazul in care vrei sa le mentii luciose mereu :icon_redface:

Modificat de B32FDY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 449
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    42

  • sol1

    27

  • Bobo Chill

    20

  • Radu C.

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

La mine s-a innegrit doar interiorul tipsurilor. Exteriorul este curat si lucios, nu trebuie sa-l sterg. Mentionez ca am bara si tipsurile de pe 8 aprilie.

A fumegat si inainte si fumega si acum, nu cred ca e vreo diferenta (sau nu prea mare) pentru ca nu mi s-a plans nimeni in mod special :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
In sfarsit ..... Am intrat si eu in randul purtatorilor de spoiler+tips'uri

Sper sa va placa .

Cu cati mm ai pus teava din stanga mai inauntru decat cea din dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doru.tanasoiu

1K6 807 568 9B9 - fusta spate r32

Modificat de lile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus si eu spoiler GTI (fusta).

L-am cumparat de la Augsburg, pe mine m-au lasat sa-l masor cu ruleta inainte sa-l cumpar.

L-am montat singur in garajul (de bloc) propriu, am urmat instructiunile sugerate undeva pe la mijlocul topicului si anume:

- am dat jos stopurile

- am dat jos tot spoilerul (16 suruburi)

- se aude un pocnet cand trageti sa iasa partea de mijloc a spoilerului, sub haion; e ok, nu se rupe nimic

- am pus spoilerul cu fata in jos pe un burete si am inceput sa declipsez incepand dintr-o parte

- primul clips iese mai greu, trebuie impins cu surubelnita

- restul clipsurilor ies foarte usor, impingi cu latul surubelnitei plasticul din spatele clipsului si concomitent apesi cu degetul clipsul (am reusit sa desfac fusta fara sa rup nici un clips)

- montatul fustei noi se face la fel, se incepe dintr-o parte si se merge pana in capatul opus (intra f. usor, avand avantajul pozitiei, apesi in dreptul clipsurilor folosind greutatea corpului)

- nu uitati sa mutati agrafele pt. suruburile carenajului de pe fusta veche pe cea noua (6 in total); eu am uitat, dar le-am putut monta si cu fusta pe masina

- trebuie sa va asigurati ca toate clipsurile au intrat complet

Sunt f. multumit de cum a iesit, in dreptul rotii nu e diferenta in continuarea liniei spoilerului superior.

F. tare topicul asta, cu un minim de bani poti da un look nou TDI-ului tau.

Va rog sa-mi spuneti de unde ati cumparat voi tipsurile Borla 57/76, se pot cumpara de pe net?

Si inca o intrebare, ce ati facut cu fusta veche? :banghead:

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu fusta veche.. poti taia un pic de pe capete si daca o vopsesti o poti pune pe bara fata si va arata exact ca bara de r32... :banghead:

scz dar nu m-am putut abtine.

o pastrezi, o scoti la vanzare, o donezi, o arunci.... e fusta ta... ai platit pe ea.. faci ce vrei cu ea.

dar daca o donezi... sa o dai la cineva care chiar are nevoie de ea.. nu sa o ia si sa o vanda el...

Modificat de jetta li
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipsuri poti sa iti iei de la pilotauto.ro. De preferat ar fi borla...model care vrei tu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am cumparat de vreo cateva zile doua tipsuri borla (multumesc lucian_90tud) rotunde, cu bord oblic, 57/76.

Dar am o mare dilema. Nu ma pot hotara daca sa le scot de sub decupaj sau nu. :)

La masinile mai noi, Passat CC, Audi Q5 TDI , am vazut ca teava e dreapta, dar nu iese deloc de sub decupaj.

Voi ce parere aveti?

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de preferinte, cum iti place tie.

La mine de exemplu le am scoase cam 3 cm fata de decupaj si si decalate 1cm, cel din stanga fiind bagat mai in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am facut asa si imi plac la nebunie .

Le-am scos afara exact cat este bordura de deasupa iesiri (decupajul pentru tips'uri).

post-39748-0-02955800-1288532562_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult pt. pareri, m-ati ajutat sa ma hotarasc :icon_cool: Cred ca depinde pana la urma si de linia/designul spoilerului, la masinile mai noi de care ziceam buza e doar in jurul tevilor (cel putin la Audi Q5 TDI), nu pe toata lungimea spoilerului, cum e la Golf 5 GTI.

Am sa le scot si eu 2 sau 3 cm, cu decalaj, sa urmareasca linia curba a spoilerului.

Am sa postez o poza sau doua cand va fi gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai luat pana la urma tips-urile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am luat de pe pilotauto.ro

Imi plac tipsurile, doar ca au inscriptionat cu negru deasupra Borla, catalytic systems sau ceva de genul. Pe mine nu ma deranjeaza prea mult, dar daca vrei fara scris, sa nu uiti sa le spui. Le-au trimis cu curier rapid de pe o zi pe alta, dar pana nu le-am scris mail direct nu au reactionat la comanda lasata pe site-ul lor... Plata ramburs...

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cam asta a iesit. De la distanta se vad misto, dar de aproape e un mic dezastru (ma refer strict la tipsuri, spoilerul nou imi place).

Dar anul viitor, ca acum nu mai am nervi, am sa dau o fuga pana-n Rm-Valcea sau Pitesti, sa-mi sudeze altele ca lumea, daca astia din Cluj n-au fost in stare sa le sudeze astfel incat sa-mi placa ... Se pare ca pe la Cluj nu prea conteaza multumirea totala a clientului, ci sunt mai mult pe principiul "merge si asa"

post-27283-0-82072300-1290365851_thumb.j post-27283-0-84793100-1290365880_thumb.j

P.S. cred ca se vede in poza de aproape ca cel din dreapta e stramb

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai stat pe capul lor cand au sudat tipsurile ? :D . Eu i-am terorizat, i-am tinut peste program :)))

Arata bine cu fusta de GTI. O recomandare ar fi sa vopsesti fusta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tipsul ala stramb initial era iesit cu 5 mm fata de cel din stanga. Asa ca a doua zi m-am dus inapoi. L-a bagat cu 5mm mai inauntru, dar a iesit stramb. Si mi-a zis sa nu ma duc a treia oara ca nu mai face nimic :). No, ce sa mai zici la faza asta :)

Recomandarea mea pt. cei ce vor sa faca treaba asta.

Din cauza ca sunt doua tevi, iar toba este pusa transversal, sa prinda ambele tipsuri intr-un punct de sudura si apoi sa lase jos masina, va uitati din toate unghiurile si daca va place ii dati OK-ul sa faca sudura finala. Daca le sudeaza pe rand, riscati sa iasa ambele mai spre dreapta sau mai spre stanga, sau una mai sus si una mai jos.

Mie masina asa cocotata mi se parea ok, dar acum cand inchid portbagajul imi vine sa ma uit oriunde, numai spre tipsuri nu.

All in all modificarea merita, parerea mea, acum arata ca o masina sport din spate (mai ales de la distanta :D ).

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar anul viitor, ca acum nu mai am nervi, am sa dau o fuga pana-n Rm-Valcea sau Pitesti, sa-mi sudeze altele ca lumea, daca astia din Cluj n-au fost in stare sa le sudeze astfel incat sa-mi placa ... Se pare ca pe la Cluj nu prea conteaza multumirea totala a clientului, ci sunt mai mult pe principiul "merge si asa"

Unde mai exact ai facut operatiunea? In Cluj am inteles de la multa lume ca Stelco sunt foarte buni la capitolul esapament...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, nasol.. Din cate am auzit sunt cei mai buni de pe aici. Se pare ca nu sunt asa de buni precum credeam :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai o ruleta la tine si le spui sa lase jos masina inainte sa faca sudura finala poate iesi ok. Poti incerca si la Sturimex, pe Bulgarilor 10, cu mine patronul de acolo a fost incredibil de nesimtit, de aia nu ma mai duc acolo in veci. Prefer sa ma duc pana la Rm-Valcea, poate acolo oamenii sunt mai client-oriented :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda....se pare ca stiu "meserie" daca le-au sudat pe rand sau sunt plictisiti si vroiau ceva spaga ca sa faca cum trebuie. La mine au dat puncte de sudura, am dat masina jos, m-am uitat, indreptat, iar verificat pana mi-a convenit cum au iesit.

Cauta pe altcineva sa iti indrepte tipsul din dreapta si ai rezolvat problema :D. In rest totul e bine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ma gandesc sa fac si eu modificarea cu fusta GTI si tipsuri.Intrebarea e,cineva din Bucuresti ma poate ajuta cu informatii si preturi de unde as putea sa-mi iau?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat miercuri da-mi un pm si iti dau informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!