Jump to content

Montare bara spate OE Golf GTI pe Golf non-GTI


recoil
 Share

Postare recomandată

Is intr-o mare dilema si nu stiu ce sa fac: am comandat fusta de GTI, carenaje, dopul, programare pentru tips-uri. Toate bune si frumoase: dar cand sa montez stupoare...fusta ii mai scurta pe ambele parti deasupra rotii in zona in care se uneste cu bara. Am verificat daca is bine intrate toate clemele, ii ok. In final am masurat fustele in zona de imbinare cu bara si intr-adevar fusta GTI ii mai scurta cu 1cm. Acuma nu imi dau seama de ce? Ii fusta comandata de la dealer-ul din Cluj. Un tehnician de acolo mi-a zis ca asa vin toate si ca ei asa le monteaza. Eu cred totusi ca piesa este rebut. Acuma nu stiu ce sa fac: sa comand alta? Daca vine tot la fel? Sa comand in alta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 449
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    42

  • sol1

    27

  • Bobo Chill

    20

  • Radu C.

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ciudata problema ta. O sa merg sa masor fusta spate de gti si iti dau dimensiunile mele sa vezi daca este rebut sau nu, iar daca este rebut, mergi si spune-le celor de la reprezentanta sa ti-o monteze ei daca vor reusi

Modificat de gbrgeorge
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super ...m-ar ajuta mult. Numai stiu exact dimensiunile, stiu doar ca fusta normala se termina xx7cm si asta de GTI avea xx6 cm. Era diferenta de 1 cm, exact cate o juma de cm pe fiecare parte! pun o poza cu un GTI. pentru a fi mai clar ma folosesc de o masina a unui coleg de pe forum: unde e marcat cu rosu acolo era mai scurta fusta GTI, iar unde am marcat cu alb e zona in care am masurat comparativ cele doua fuste

post-21103-1246604566_thumb.jpg

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fusta mea de gti are 207 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ii clar....fusta ii rebut! Mersi mult! Acuma sa vad ce fac in continuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa aibe un formular de plangeri, daca nu rezolvi sub nicio forma, mergi la OPC si acolo vei gasi sigur rezolvare. Numai sa ai bonul de casa.

O zi buna si bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu refuzul nu e asa complicata treaba: a fost comandata de cineva care are service si unde urma sa o montez, deci ii va face el refuz. Numai nu stiu cum sa fac in continuare, unde sa comand alta si sa fie buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta VW. costa 280 ron nevopsit. Nu are rost sa te complici in alte parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alin Claudiu

la mine fusta de gti parca e mai mica decat cea veche cu maxim 4-5mm pe fiecare parte

Modificat de Alin Claudiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% este problema de fabricatie!

Si la mine a fost aceeasi problema acum 2 saptamani cand am avut masina in service la Brady pt schimbat fusta spate!

Fusta noua de GTI era mai mica cu 1 cm...mi-au comandat 3 fuste si toate erau mai mici!! Intr-un final au comandat una care era in stoc la PBN si aia era ok...

Deci mai exista si rebuturi chiar daca sunt comandate la importator..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa era si la fusta care am comandat-o eu...dar acei 5 mm era vizibili si din avion, mie nu mi-a placut, mai ales ca am vazut exemple (inclusiv poza pusa de mine),unde se potriveau la fix. Fusta care am comandat-o eu ii luata de la reprezentanta, din asta ziceam ca nu stiu de unde sa cumpar eu acuma alta!

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are voie sa fie mai mica cu nimic...

o comanzi la reprezentanta...parerea mea e ca acolo ai si cel mai bun pret...

si o comandasem initial la un service oarecare si a venit la "scurta" pe fiecare parte cu aprox 2 mm . am refuzat-o si mi-am luat din reprez...numai buna:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata chiar frumos, si sta bine si la evacuare. ai schimbat toata finala sau doar ai prelungit si ai pus tipsuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare. Din cate vad eu ai "operat" toba originala. Sunt curios daca s-a schimbat sunetul.

Se aude mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ,decat am operat toba originala si am facut o prelungire si am pus tipsurile... se aude puutzin mai infundat sunetu.. dar tot la fel..

Modificat de nowar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , vreau sa-mi pun si eu fusta spate GTI ... si as avea cateva intrebari pt cei cu tipsuri drepte . Se afuma rau bara/tipsurile ? Se curata tipsurile la spalare ? Ar fi mai indicat sa-mi pun ceva orientat in jos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bara nu se afuma deloc...

tipsurile dupa spalare raman ca noi ... go for it :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti-ai facut spatele de R32 ai schimbat toata bara sau doar fusta ca si la GTI ?

L.E : Am observat ca e toata bara schimbata

Modificat de vlad-saw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie schimbata toata bara...se schimba doar fusta...

schimbi toata bara eventual, daca vrei sa-ti pui model USA care e suportul ptr numar diferit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm deci mi-as putea pune si de R32 ... sunt in dubii nu stiu ce sa aleg :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm....alege de r32...numai vezi ca e mai scumpa decat cea de GTI cam cu 10 milioane:))) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt sigur ca i-ar sta mai bine cu cea de GTI in cazul asta =))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut . mi-am comandat si eu fusta , ieri am montat-o si am observat ca si la mine e mai scurta cu cativa mm in ambele parti . Pana la urma e normal ? Mai pot sa fac ceva?

poza 1

poza 2

L-am masurat, are 206 cm.

Modificat de vlad-saw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde prietene de unde ai comandat fusta spate. Ca si alti colegi scriu si eu ca la reprezentanta nu ai cum sa dai gres si pretul este de 280 ron. dimensiunea unei fuste este de 207 cm (masurata de mine si vine fix pe fix).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!