Jump to content

Se poate ajusta consumul afisat pe BC?


ender
 Share

Postare recomandată

Din ce-am vazut pe la service-uri, ar fi o posibilitate cu VAG-COM-ul "cumparat" sa se schimbe nu stiu ce constanta pe care o ia in calcul. O sa ma mai interesez si revin cu date mai concrete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intereseaza modificarea IQ-ului la relanti, si implicit ce afiseaza BC-ul

Poate exista o procedura care nu afecteaza Basic Setings.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce am gasit pe vwforum.com.

Cine poate sa valideze procedura?

" Performed the VAG fuel consumption adaptation and now the trip computer matches my own calculations for fuel consumption. I keep track of gas mileage per tank and reset all the trip computer functions every time I fill up. For the past 25k miles on average it has consistantly been off by 10% or about 2 mpg. After changing consumption in block 10 to 110 it is now spot on. A little disappointing as the average mpg on the trip computer are not as artificially high, but at least it is more realistic.

For those interested it's in the instrument cluster module(17)...adaptation(10)...channel 03. The default value stored is 100. It can only be set to between 85 and 115 in 5 % increments. I set to 90 first and saw avg mpg increased over one tankful. Now it's set to 110 and is perfect."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca poti sa o incerci , ca nu se strica nimic :lol:

Sincer nu am incercat niciodata, dar suna destul de realist procedura descrisa in articol. Cred ca cel mai bine incerci :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai iti dau eu interfata mea daca n-ai , sau zii cand sa ne vedem. Ai numarul meu de tel in profil. BTW, pe mine m-a costat vreo 150.000 lei interfata . Daca nu te pricepi sa lipesti piesele :D te ajut :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinica2001 wrote:

Pai daca dai o adresa de email, te trezesti cu zoftu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regula forumului: discutiile despre crack-uri, patch-uri, etc (care intra in contradictie cu distributiile legale de software) sunt Off Topic (sunt descurajate public) si se poarta numai pe cale privata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze anticipat, dar nici nu m-am gandit la chestiile astea. Stiu cum merg chestiile legale, lucrez la o companie mare si avem vizite destul de dese de la BSA, filiala Romania (business software alliance - cei care se ocupa de licente pt soft), asa ca sunt atent cand vine vorba de soft-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regula forumului: discutiile despre crack-uri, patch-uri, etc (care intra in contradictie cu distributiile legale de software) sunt Off Topic (sunt descurajate public) si se poarta numai pe cale privata.

Care crack-uri? Care patch-uri? Unde???? Vreau si eu :D

Aici vorbeam despre zoft! In categoria asta nu intra decat verisiunile shareware! :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il sustin pe Andi. Hai sa nu ne ascundem dupa deget, cu versiunea shareware nu poti face adaptari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti mai, sunteti mult prea ... OFF TOPIC :salut:

Revin cu intrebarea postata mai sus: poate cineva sa confirme validitatea procedurii de ajustare a BC-ului la consumul mediu afisat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Daca l-am sustinut pe Andi, sustin si validitatea procedurii. :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!