Jump to content

Modul comfort pt Golf 4 (pentru Cheie Briceag)


IoneLL
 Share

Postare recomandată

da, stai conectat pe modulul confort - 46 - pe blocurile de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Daca se poate, unde este pozitionata antena care receptioneaza semnalul telecomenzii din cheie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un fir de 20 cm ce pleaca din modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu are freon in instalatie sau senzor presiune defect..... asta daca nu cumva s-a remediat problema si nu s-a sters eroarea.

2. Probleme de comunicatie cu ECU si cu modulul confort..... pe care nu il vede - din scanarea ta - verifica sigurantele 6 si 14 - fa iar scanare, sterge erorile si vedem ce ramane....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu are freon in instalatie sau senzor presiune defect..... asta daca nu cumva s-a remediat problema si nu s-a sters eroarea.

2. Probleme de comunicatie cu ECU si cu modulul confort..... pe care nu il vede - din scanarea ta - verifica sigurantele 6 si 14 - fa iar scanare, sterge erorile si vedem ce ramane....

Problema cea mare este ca sigurantele 6 si 14 lipsesc cu desavarsire, nu sunt pinii in cutia de sigurante, m-am uitat in interior la cablaj si nu am gasit nici firele.

Dar am verificat daca vine tensiune la modul direct pe mufe: se pare ca vine tensiune pe firele mai groase(maro si rosu).

Am sters erorile dar apar din nou.

Stii cumva pe care din pinii de la modul trebuie trase firele de la tabloul de sigurante ? Ii fac eu cablajul dar nu stiu unde sa duc alimentarile.

Multumesc, stima. 

1. Nu are freon in instalatie sau senzor presiune defect..... asta daca nu cumva s-a remediat problema si nu s-a sters eroarea.

2. Probleme de comunicatie cu ECU si cu modulul confort..... pe care nu il vede - din scanarea ta - verifica sigurantele 6 si 14 - fa iar scanare, sterge erorile si vedem ce ramane....

Problema cea mare este ca sigurantele 6 si 14 lipsesc cu desavarsire, nu sunt pinii in cutia de sigurante, m-am uitat in interior la cablaj si nu am gasit nici firele.

Dar am verificat daca vine tensiune la modul direct pe mufe: se pare ca vine tensiune pe firele mai groase(maro si rosu).

Am sters erorile dar apar din nou.

Stii cumva pe care din pinii de la modul trebuie trase firele de la tabloul de sigurante ? Ii fac eu cablajul dar nu stiu unde sa duc alimentarile.

Multumesc, stima. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai domol, sa vedem intai despre ce e vb.... poate masina e transformata, etc.

 

masina are geamuri electrice ? posteaza codul scris pe modulul confort. La masina asta, daca are geamuri electrice - trebuie sa ai un modul confort cu PN -ul 1C0 959 799x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-masina are geamuri electrice fata/spate.

-modulul are PN-ul scris de tine

-am deschis modulul si am observat ca s-a umblat in el, am gasit ceva strap-uri si lipituri pe circuit, (nu functioneaza geamurile, luminile interior , comenzile din cheie).

-cum se poate verifica daca mai poate fi reparat ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vb de reparat....se poate daca ai pregatire in domeniu...nu ai, il duci la un electronist. Problema este ca nu are cum sa nu aibe sigurantele 6 si 14, decat daca e modificata masina si adaugat modulul confort......verifica asta intai

..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, o sa revin cand am noutati. stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut Florin, am gasit sa cumpar modul 1c0 959 799 B este compatibil ? Masina a avut 1C0 959 799 C.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

scuze daca nu postez unde trebuie dar nu am gasit alt a pagina sa se vorbeasca despre acet subiect!la octavia mea 1,6 benzina BFQ am o problema cu reglajul oglinzilor,cind reglez oglinda de la sofer se regleaza si cea de pe dreapta.iar cind comut butonul pe cea din dreapta se regleaza numai aceea.imi puteti spune cam care ar fi problema sau daca s-a mai imtilnit cineva cu asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicio problema, asa lucreaza in mod normal, la toate - numai ca nu ai vazut acest lucru, pana acum

 

climatic - da, e ok.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos de raspuns.acum m-am linistit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu o problema cu inchiderea am modulul de inchidere si telecomanda si nu imi functioneaza la modul am vazut o mufa care se baga nu releu ceva patrat am verificat mufa si nu are curent in ea si la tablou sub volan am sesizat ca un releu lipseste tin sa mentionez ca masina de o luna o am si acum o inchi cu cheia si nu am cheie briceag originala ci este simpla.va rog sa imi dati un sfat daca stie cineva sa ma contacteze 0762801785

Modificat de DAMBLEZU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa cateva poze sa vad despre ce e vb.... sau ne suni tu pe noi si ne lamuresti la telefon.... sa vedem cum te putem ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut baieti am ocheie briceag cu cod 7m3 959 753 se poate adapta la un golf 4 din 99 .Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAR ai modul care suporta telecomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu momentan am 1c0 962258j  si am gasit 1j0959799 ah pe asta am inteles ca s-ar putea adapta telecomenzi dar oare cheia ce am cumparato cu cod 7m3 959 753 ar merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa pui 1J0 pe o masina cu 1C0, nici invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce cod ar trebui sa punce incepe cu 1c0 ca sa mearca cu cheia briceag ce o am cod 7m3 959 753

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci este buna cheia briceag ce am luato se poate adapta daca iau un modul de confort care cunoaste cheie briceag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un golf 4 2001 1,6 16v

Am o problema cu centralizata...

Tot mi se arde siguranta 14 ...cred

Nu imi merg gemaurile.doar din iala.

Nu imi merge lumina interior

In bord imi sta aprins becul de la portbagaj.

Ma m uita la cablaj de la portbagaj ..pare oki

Usile si geamurile functioneaza toate din iala

Sa fie oare modulul ?

Stie cineva care sunt firele pt portbagaj ce ies din modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica intai firele dintre hayon si caroserie, din mansoanele de cauciuc.

 

daca sunt ok, atunci trebuie mers pe cablaj si verificat, plus calc de usi, lampile interioare, plafoniera, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,


 


Vin si eu la voi cu cateva intrebari legate de modulul comfort. Masina mea are doar cheie simpla, nu briceag. E cu inchidere centralizata, pot sa las geamurile jos daca tin pe deschis. AM fost de curand la un prieten sa faca un test sa vada daca pot adapta cheie briceag sau nu...el a zis ca nu are optiune pentru a coda cheie. Aveam doua chei briceag, una a mea(golf 2001) si una de pe o skoda(nu stiu ce an). In timp ce era pe modulul respectiv(in tester) am apasat pe cheie sa vad daca vede ceva si nimic. 


 


Din cate am citit eu pe forum codul modulului e 1J0 123 456 nu este prevazul cu comanda radio pentru cheie briceag. Daca e 1J0 123 456 X(adica cu o litera) inseamna ca e cu comanda radio. Fiind mai curios din fire am desfacut astazi plasticurile sa vad ce serie are modulul meu. Am vazut pe net cu mai multe mufe care intra in el. La mine e doar una.


 


Acum intrebare de baraj. Se poate ca prietenul meu sa se fi inselat si cheile care le-am avut noi sa nu lucreze pe frecventa corespunzatoare. Am desfacut si cheia ca pe fiecare cheie OEM scrie seria modulului. Am atasat jos cateva poze cu modulul si cheia briceag. Pot sa nu sa adaptez cheie ?


 


Astept pareri, opinii sau idei. Mersi.


 


post-50608-0-78038900-1411235619_thumb.jpost-50608-0-37547100-1411235620_thumb.jpost-50608-0-90652800-1411235621_thumb.j


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!