Jump to content

Modul comfort pt Golf 4 (pentru Cheie Briceag)


IoneLL
 Share

Postare recomandată

NU mai intreba acelasi lucru in mai multe locuri, e interzis de regulament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze. Se pare ca nu am citit bine regulamentul. Am facut asta in ideea poate vad mai multi colegi. Nu se va mai intampla. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor, am un golf 4 variant din 2004 si nu aveam inchidere cu telecomanda , dar mi-am schimbat recent modulul si cheile , si le-am programat la reprezentanta , si functioneaza bine!

Intrebarea mea ar fi , ce trebuie sa fac ca sa mearga semnalizarile cand deschid / inchid masina? in vag com sunt activate functiile !Trebuie legat vreun fir undeva?? daca da care si unde ?

VA multumesc anticipat pentru ajutor !

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, trebuie trase 2 fire si o siguranta.

 

firele de la A6 si A5 si cele 2 sig s111 si s144(una din ele este montata )

post-1788-0-07525100-1411374014_thumb.pn

post-1788-0-19542900-1411374015_thumb.pn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut cu respect,am si eu o problema nu mi se mai ridica geamurile cand incui masina.mentionez ca nu am comanda pe cheie ie incuie de la butuc se aude releu din modulul de comfort de sub volan dar nu mai face nimic nici nu inchide geamurile nici nu le deschide imi inchide doar trapa cand e rabatata daca e deschisa nu o inchide...datimi si mie o parere va rog ce as putea sa fac sa verific......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

bun,sper sa postez unde trebuie,daca nu rog un moderator sa-mi mute postarea.

Sa incepem.Am un golf 4,2002,recent cumparat si am o problema cu geamurile,oglinzile si inchiderea.Am inteles ca problema ar fi modulul de comfort.Urmeaza sa il schimb si azi ma voi duce sa-l cumpar(il iau din dezmembrari).Intrebarea mea este:cum se schimba?il scot pe cel vechi si-l pun pe acesta?sau mai trebuie vreo operatie mai complicata?va rog sa-mi raspundeti concret,clar si cat mai rapid.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog sa-mi raspundeti concret,clar si cat mai rapid.

 

Am inteles !  :icon_geek:

 

da, il scoti, il pui... il codezi pe masina - in functie de ce varianta ai tu -2usi/4 usi.... 4 usi cu 2 geamuri electrice sau cu 4...), adaptezi cheile - cu VCDS-ul.

 

daca nu il cumperi de pe o masina identica (Golf 4), trebuie citit eeprom-ul, modificat, rescris... ca sa lucreze cum trebuie pe masina ta

 

fu bine asa ? :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am explicat colegului motivul,nu trebuie sa îmi săriți in cap acum,îmi cer scuze daca chiar v-am deranjat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut

am ceva probleme cu modulul confort dupa ce am gasit apa la sofer de la ploaie:

nu se mai aprind liminile interioare, plafonierele

nu se mai aprind luminile din usi

geamurile nu se mai ridica singure la actionare la a 2-a treapta a butoanelor de ridicare, la coborare coboara singure.

Nu trag concluzie decat ca o parte din modului confort s-a defectat de la vre-un scc provocat de apa.

acu,

vreau sa stiu ce inseamna inlocuirea modulului cu altul SH, dezmembrari:

cel de pe masina este : 1c0959799b

daca voi cumpara altul, va fi plug&play, sau trebuie codat, modificat ceva?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu o sa fie plug & play.

 

daca il cumperi de pe o masina identica la caroserie - atunci nu trebuie sa faci decat adaptarea telecomenzilor plus codarea.

 

daca nu este de pe masina indentica, atunci trebuie modificar eepromul, rescris si o sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa imi scrii ce inseamna codare? :)

cu ce serealizeaza?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce consta acea adaptare a noului modul comfort? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa imi scrii ce inseamna codare? :)

cu ce serealizeaza?

Multumesc!

 

cu VCDS-ul sau alt tester compatibil - VAS, Odis, etc.

 

Tu cumpara modulul si dupa acea te ajut cu toate informatiile necesare.

 

rusu - nu inteleg intrebarea . Scrie ce problema ai si o sa incerc sa iti raspund

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si o mica mare problema . Am un Golf 4 1.6 16v azd , problema e ca am o singura cheie , asa l-am cumparat . Aseara cand am iesit la pauza de masa  am dat sa deschid masina ... poc nu mergea sa o deschid din telecomanda . Initial am crezut ca e bateria de vina , pe care am schimbat-o , dar tot nu se deschide . Cand apas pe butoane se aprinde un led rosu (pana acum nu se aprindea ).Problema e ca atunci cand inchid masina cu cheia , doar usa de la sofer se inchide , celelalte stau deschise . Ce credeti ca as putea sa fac sa scap de aceasta mica mare problemuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sigurantele - scoate 6 si 14 (daca o ai) si daca sunt ok, baga la loc si vezi daca isi revine.

 

daca nu, trebuie verificat, scanat, verificat alimentari,. etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e de la sigurante , dimineata cand am venit de la servici , nu am incercat geamurile , se pare ca nici ele nu functioneaza si nici becurile ... sa nu fie ceva mai grav , sper .. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat sigurantele si nu le am....Am fost la mecanic si m-am programat pe maine dimineata. Dar am mai intrebat inca un prieten si mi-a zis ca asa a patit si el si era de la computeru de confort sau ceva de genu ... sper sa nu fie prea scump :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai sigurantele sau cum? este loc liber acolo?

se vad pinii? daca se vad pinii pune o siguranta si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu ai ghinionul meu,eu am avut o problema asemanatoare cu a ta si a trebuit sa schimb modulul de confort si motorasul de la macaraua de la geamul din stanga deoarce ar avea un calculator in ea(asa mi s-a zis).sper sa nu ai ghinionul meu.cu toate acestea treaba nu a fost prea scumpa,piesele fiind 300 ron(din dezmembrari).mult succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Antena unui modul comfort cu receiver pentru telecomanda se poate confectiona dintr-un cablu TV subtire?

 

Sau care ar fi cea mai buna metoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate face din orice fir ecranat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

 

Tocmai am facut o testare masinii sa aflu codul modulului de confort la un Golf 4 din 1999 serie WVWZZZ1JZXD202011 si am gasit codul acesta : 1J0599799Q. Va rog sa-mi puneti ce cod de modul ar trebuii sa-mi cumpar pentru cheie briceag si eventrual tip de cheie (cod).

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

 

Tocmai am facut o testare masinii sa aflu codul modulului de confort la un Golf 4 din 1999 serie WVWZZZ1JZXD202011 si am gasit codul acesta : 1J0599799Q. Va rog sa-mi puneti ce cod de modul ar trebuii sa-mi cumpar pentru cheie briceag si eventrual tip de cheie (cod).

 

Multumesc.

 

codurile sunt cele de mai sus.

 

cheia trebuie sa fie cea cu doua butoane, pe oval. 

 

mai trebuie si a doua mufa (acum ai cu una singura).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!