Jump to content

Modul comfort pt Golf 4 (pentru Cheie Briceag)


IoneLL
 Share

Postare recomandată

NicusorNarcis

Va salut colegi .Am si eu un golf 4 din 2000 , modul comfort cu 1J0 cu o singura mufa ( inchidere centralizata din cheie , geamuri electrice , oginzi electrice ) si vreau sa trec la 1C0 .Am cumparat contactul impreuna cu cele 2 chei briceag dupa un passat b5.5 , am schimbat contactul , am adaptat cheile singur si urmeaza ori sa cumpar instalatia electrica de 1C0 , ori sa fac rost de scheme si sa o modific singur instalatia , sau apelez la cineva in domeniu  ...Mentionez ca mi-am luat calculatoare de usi cu 1C0 , modul comfort 1c0 959 799 B tot dupa passat b5.5 si va rog sa ma ajutati si pe mine cu schemele daca se poate sau montajul in sine .

Tin sa precizez ca am ceasuri immo 3 maxidot si vreau sa imi apara pictograma cu masinuta si sa scap de dracia de pager Eaglemaster ( nu de alta dar e aiurea sa umblii cu 2 chei dupa tine )daca fac cheile briceag sa mearga inchiderea ... Stima !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de confort de passat trebuie modificat eepromul sa lucreze cum trebuie pe golf. Mi bine luai direct de golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
8 hours ago, NicusorNarcis said:

m ceasuri immo 3 maxidot si vreau sa imi apara pictograma cu masinuta si sa scap de dracia de pager Eaglemas

modificarea eepromului se face numai pentru portbaga - se rezolva.

Nicusor - ti-am pus diagramele aici - vezi ca link-ul e valabil numai 3 zile https://www.xfile.ro/download/9956af1b35ab60ae8549889e3d2cab5f.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NicusorNarcis

Intai de toate multumesc si mai am o singura nelamurire. Dupa ce pot sa imi dau seama la calculatoarele de usi care sunt de Europa si care sunt de Anglia ?

Nu de alta dar am cumparat tot ce trebuie si am facut saptamana trecuta proba la calculatorul de usa sofer cel cu 1C2 pe masina mea care are instalatie cu 1J0 si nu mai imi functiona nici inchiderea centralizatra nici un geam sa il deschid. Oare sa fie de la instalatie sa nu mearga din cauza ca difera sau pur si simplu sa-mi fii luat teapa si motorasul sa fie de Anglia ? Stima si va multumesc inca o data !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu are legatura, nu functioneaza deoarece ai modulul vechi si acesta nu stie sa lucreze cu modulul 1C0.

posteaza codul motorasului cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NicusorNarcis

1C2 959 801A  (05.02.2003 )

105414-301Astea sunt codurile dupa motoras stanga fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Detin si eu un VW Golf 4 model Hightline din anul 2002 si nu stiu daca am functia Confort..Ma puteti ajuta cum pot sa aflu si la ce ma ajuta? Precizez ca am cheie briceag si geamuri electrice,computer de bord,climatronic si pilot automat,plus ca mai am jos in prag laga stalpul de la usa un buton la care nu stiu la ce foloseste??


Multumesc! 

Modificat de lavibogo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

modul confort - ai. Daca vrei sa coboare/ridice geamurile din telecomanda - acesta functie trebuie activata, nu vine de fabrica.

butonul - este pentru dezactivarea senzorilor de monitorizare interioara, ai alarmei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc...inseamna ca trebuie sa caut pe careva care are Vag si se pricepe.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, lamuriti-ma si pe mine cu o chestie,  ''central locking and anti-theft alarm system control unit'' este modul diferit fata de ''convenience system central module'' ca in schemele electrice asa apare chiar daca au aceleasi mufe t23 t32. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

pai una e cu si una e fara alarma din ce inteleg eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este masina din semnatura care are inchidere cu cheie briceag modul 1j0959799ah si are si alarma oem. Si ma uitam pe scheme ca am o problema descrisa la topical ''modul comfort blocat'' si am vzt ca pe inst apar 2 module distrincte chiar daca la mufe sunt la fel  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, ovidiu94 said:

Salut, lamuriti-ma si pe mine cu o chestie,  ''central locking and anti-theft alarm system control unit'' este modul diferit fata de ''convenience system central module'' ca in schemele electrice asa apare chiar daca au aceleasi mufe t23 t32. Multumesc

 

1 hour ago, marius1982.11 said:

pai una e cu si una e fara alarma din ce inteleg eu.

NU sunt una si aceeasi. 

Prima inseamna ca e un modul de inchidere centralizate cu alarma,ce raspunde la interogare cu VCDS la adresa 35,  ceea ce inseamna ca masina nu are geamuri electrice si broastele sunt comandate de acest modul, cealalta este un modul de confort , raspunde la adresa 46, si stie sa comande cel putin 2 module de usi pentru geamuri electrice, iar cum G4 nu am vazut cu geamuri manuale spate, inseamna ca stie sa comande 4 usi cu geamuri electrice.

lamuriti ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, m-am lamurit acu deci la mine am convenienta ca raspunde la 46 si am 4 geamuri electrice. in concluzie nu trebuie sa ma mai uit la schema cu ''Central locking with remote control''. Schemele de mai jos se bateau cap in cap :))

Central locking with remote control Golf Bora.pdf

Convenience system Golf Bora.pdf

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu problema legata de schemele electrice . Ma intereseaza sa masor cablajul la ,,left warning lamp'' dar in schema basic e ceva ce in schema la convenienta nu apare. Schema basic este cumva pentru masinile cu geamuri manuale si convenienta pentru cea cu module pe usi? Multumesc

Basic equipment, Golf and Bora from May 19991.pdf

Convenience system Golf Bora3.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor!am o Bora din 2002 si pana zilele trecute am avut prob cu modulul confort1co959799b in sensul ca nu mai vroia sa programeze nici o telec,asadar am cumparat prima o telec noua crezand ca ea e de vina ...nicicum,asa ca am cumparat si un modul cu aceasi serie. Cum la noi in P Neamt nu am gasit pe nimeni care sa schimbe acest modul...ba mint!am gasit unul si a cerut 150 ron pt o treaba de 30 min, m am incumetat eu si l am schimbat si a mers din prima ,telecomenzile leam programat manual pe cele vechi,acu mai am si una noua.Problema e ca undeva cred ca am gresit ceva deoarece acum nu mai bipuie la inchiderea usilor ci numai semnal luminos,nici alarma nu mai suna decat semnal luminos,am incercat cu vcdsul 12.12 dar nimic in program e ca si cum functioneaza.Ma gandesc sa nu fie de vina urmatorul cod care era pe modul,la al meu era H01/s0003 iar la asta care l am montat sincer n am bagat de seama, ma gandesc sa nu fie diferit si asta sa fie cauza!Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat cum sa merg mai departe ce as putea faca sa i revina glasul!Multumesc tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel care ti-a cerut banii cred ca stia ca sa faca si avea si o interfata Originala, nu o CLONA  ca a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca ar merge cu o interfata originala?asta e alta poveste sefu pt operatii de acest gen se cere la noi undeva la 20 ron pt o operatie, cred ca e ceva mai bine....pana la urma nu e un mare deranj sa nu bipuie ,nici sa aruncam cu banii in caini parca nu prea merge ma refeream la cei 150 ceruti,probabil le convine celor care i fac necinstit si se lafaie...dar aia se lafaie in masini tari si nu se impiedica de bagatele de astea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Adaptari, pe primele canale gasesti beep la inchidere si la deschidere si activarea alarmei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut. Am si eu o problema cu cheia briceag de la masina. Nu mai merge inchiderea de la distanta, maxim 3-4 metri. Cu cealalta merge mai mult. Intre timp am schimbat bateria si am incercat sa-i fac o sincronizare dar nu merge, poate din cauza ca deja este memorata in modul. ce ar mai ramane de facut. Sa se fi defectat cheia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ai pus bine bateria ?

sterge toate telecomenzile si adapteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telecomanda merge, doar nu merge de la distanta. Maxim 4-5 metri

în urmă cu 2 ore, F l o r i n a scris:

sigur ai pus bine bateria ?

sterge toate telecomenzile si adapteaza.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa maresti raza de actiune, schimba telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alinbum!daca iti trebuie o telecomanda noua pe 434 mhz am eu una,am avut prob cu modulul si am cumparat o telec noua ,dar nu trebuia ,astfel am ramas cu ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!