Jump to content

Zanganit La Franele Din Spate


tonic
 Share

Postare recomandată

poate careva dintre voi s-a confruntat cu aceasta problema si stiti cum se poate remedia.

La rotile din spate, mai exact la sistemul de franare din interiorul tamburului, la o apasare usoara a franei, care determina sabotii sa se departeze putin, apare (in mers pe drum cu denivelari) un zanganit ca de piluite care sunt agitate intr-o cutie de tabla.

am demontat si am observat ca zgomotul este produs de tija orizontala situata imediat sub cilindrul de frana, tija care are rolul de a actiona ambii saboti atunci cand tragi frana de mana. Aceasta tija, in momentul in care nu mai este tinuta fest de catre sabotii apropiati (prin forta resortului), incepe sa joace usor in locasurile ei, ba chiar atinge de ceea ce este sub ea...(flansa planetarei sau asa ceva)...si produce acel zgomot enervant in mers.

Nu exista nici un pericol din cate mi-am dat seama, insa zgomotul este destul de sacaitor.

aveti idee cam ce remediu ar fi la asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa imi face si mie de cand o am....

remediu?

baga-ti doape in urechi sau ignora acel zgomot :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uita-te sa fie pusa sigur bine respectiva tija. am mai vazut pusa aiurea de vreo cateva ori la cateva masini.

ia de te uita atent sa nu fie pusa gresit din viteza, neatentie, etc. ce e drept ca se vede clar cand nu e bine pusa dar da jos tamburul si mai arunca o privire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face si a mea, doar pe stanga. Am pus tija la loc de vreo 3 ori. Cand calc frana pica iarasi. Asa ca am renuntat si o las asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face si a mea, doar pe stanga. Am pus tija la loc de vreo 3 ori. Cand calc frana pica iarasi. Asa ca am renuntat si o las asa.

incearca sa mai strangi un pic cablul de frana de mana. poate poate. sau fa alte tije caci isi fac joc in timp. fa altele cu vreo 3-4 mm (sau pe incercate) mai mari la acele trepte de pe tija. am patit si eu asa, am gasit alte tije prin mormanul de piese, le-am schimbat si am scapat de probleme + ca si frana de mana a fost altfel, semnificativ mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tijele nu sunt picate...sunt la locul lor. Insa probabil ca s-au largit/cracanat la capete un pic si joaca. alte tije nu am, pt. ca din pacate eu nu am mormane de piese vechi/uzate. am ceva piese noi sau foarte putin rulate....

deci le voi lasa asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faptul ca erau in mormanul de piese nu inseamna ca erau vechi. culmea chiar erau noi tijele respective :P.

am sa mai caut o tura pt ca retin ca mai aveam vreo 5-6 bucati si daca le gasesc le duc la OS. daca nu vii tu le dau la cineva din bucuresti sa ti le duca. totul e sa le gasesc caci sunt pe picior de mutare si ce e la mine in boxa.... :) . voi incerca sa le gasesc dar nu pot sa promit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. daca nu vii tu le dau la cineva din bucuresti sa ti le duca.

multumesc. Un adevarat spirit de broscar :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!