Jump to content

Tratament Dupa Curatarea Ruginei


Tiesto24
 Share

Postare recomandată

Cu ce trebuie sa dai pe o suprafatza dupa indepartarea ruginei? am vazut ca dupa sablare se aplica un strat de protectie dar nu stiu ce contine, se aplica doar cu pistolul sau exista si varanta pensulabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca indepartezi mecanic rugina, adica cu smirgel sau perie de sarma (de labuta sau in polizor), e suficient sa degresezi cu diluant/gazolina si dupa ce se usuca sa aplici un strat de grund

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de preferat e sa aplici cu pistolul - iese mai uniform (depinde si de gradul de diluare) si e si mai eficient. Si mai de preferat ar fi sa vopsesti tabla chioara in cimp electrostatic ... (toba nici nu merge cu altceva). Daca n-ai, mai sigur e cu pensula si sa vopsesti cit mai repede :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea ta este foarte relativa.

Ok am inteles ca ai sau vei curata la tabla. Continuarea este: ce vrei sa faci mai departe?

1. Sa o pastrezi protejata putin pana ajungi la vopsirea definitiva?

2. Sa incepi imediat sa o vopsesti definitiv?

3. Etc sa o conservi o perioada mai lunga?

In functie de asta raspunsurile pot fi diferite.

1. Daca nu vrei sa o ti mult in stadiul asta merge cu grund rosu diluat si dat cu pensula cat sa existae un mic strat protector dar pe care sa il poti curata usor cand te apuci de vopsit.

2. Aplici direct un sealant care va bloca accesul oxigenului la tabla. Mai departe incepi aplicarea SISTEMULUI de vopsea. Pentru un vopsit nu este necesar doar vopsea ci un intrag sistem de vopsire care contine tot felul de substanta in functie de cat de curatata e masina si ce vrei la final.

3. Aici tot cu grund rosu dar mai putin diluat. Evident va fi mai greu de curatat.

In toate cazurile curatarea si degresarea inainte de a aplica grundul/voseaua sunt cel mai important lucru.

Un site ajutator

http://www.thesamba.com/vw/forum/viewtopic.php?t=78410

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe toate site-urile cu restaurari de broscutze am vazut diverse table/zone ale masinii care sunt sablate dupa care se aplica un fel de pudra sau ceva de genul asta pentru protectie, asta vroiam sa stiu cum se cheama substanta respectiva si daca se poate aplica si fara compresor, de curand am curatzat zona din spatele banchetei evident ca nu s-a curatzat ca o sablare dar cat de cat, am dat cu un grund maro si dupa ce se usuca as da cu antifon, ar fi ok ca protectie aceasta metoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

patit: NU antifon (oricit de aderent) direct peste grund; in timp, se desprinde (chiar daca nu se cojeste) si intra apa la fix!

Chiar daca grundul este mai aderent, am observat ca antifonul tine si peste vopsea. Deci: grund-vopsea-(antifon). Vopseaua nu trebuie musai sa fie auto. Chiar daca e in interior, in spatele banchetei asa se prelinge apa de pe la geamuri, de mai mare dragul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

henkel-loctite vinde un produs f fain. se numeste super rost killer. este facut special pt zonele unde nu poti curata 100% rugina. se aplica cu pensula in zona de interes. este pe baza de apa. e super. vine in niste flacoane mici. eu am cumparat 2 bucati, le-am folosit in multe locuri si inca niciunul nu mi s-a terminat. pretul : cam 20 ron flaconul. merita banii.

produsul arata asa : http://www.netpraha.cz/images/loctite/killer.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tratament pe baza de apa impotriva ruginei, super tare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

henkel-loctite vinde un produs f fain. se numeste super rost killer. este facut special pt zonele unde nu poti curata 100% rugina. se aplica cu pensula in zona de interes. este pe baza de apa. e super. vine in niste flacoane mici. eu am cumparat 2 bucati, le-am folosit in multe locuri si inca niciunul nu mi s-a terminat. pretul : cam 20 ron flaconul. merita banii.

produsul arata asa : http://www.netpraha.cz/images/loctite/killer.jpg

bun asa si dupa ce aplici solutia asta ce dai peste? sau lasi asa si face ea un strat protector??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici

http://www.aircooled.ro/fol543077/fol799671/doc714306

gasesti retzeta lu' "chelade_de_balta" .... l-a testat si charlie, l-am testat si noi (unii dintre noi :) )

face treaba f bine.... ideea e sa speli CU APA dupa solutie si sa vopsesti suprafatza in citeva zile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rost killer-ul e f bun, am lucrat cu ceva similar nu cu asta dar marca il recomanda a fi de calitate, in contact cu el rugina se transforma intr-un fel de lac negru, pe care-l poti acoperi cu grund, ideal dat cu pistolul, mai nou gasiti si la spray, pt suprafete mici merge, ideea e sa nu dati straturi groase ca sa fie rezistent. Pentru piesele sablate recomand spray-urile cu zinc, e scump dar n-are moarte. Ref teroson cel care se aplica cu pistolul special e cel mai bun, cautati produsele de firma daca vreti sa nu repetati operatiunea la 2-3 ani, in final costurile sunt aceleasi si salvati timp.Vopsea electrostatica la tobe ????? Destul de ciudat , poate termica, vopseaua electrostatica nu e atat de rezistenta pe cum se crede, e drept ca rezista mai bine in timp , chiar si la socuri , dar e atacata de anumiti solventi si e destul de groasa pt a fi utilizata in orice situatie.Daca speli ceva metalic cu apa si il lasi cateva zile in aer liber , in marea majoritate a cazurilor, il gasesti rosu de rugina.Exista o substanta pe care o folosesc la curatat centralele termice, se gasea in curte la institutul de langa targul Vital (blocul turn), problema e ca masina nu e o teava sau un cazan , substanta patrunde in zone pe care nu le mai poti curata/vopsi. Am auzit si de niste isteti care au utilizat acid, curata f bine, ramas insa in stalpi sau praguri curata de tot .... Nu ma pricep la chimie dar e destul de riscant sa faci teste pe masina cand exista o groaza de substante pe piata, e drept nu la noi.

Modificat de RETROMOBIL e si broscuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curatarea cu acid e buna, numa ca trebuie sa actionezi imediat cu un neutralizant. Cel mai bine e ca dupa curatare sa folosesti un "RustKiller" ori un grund care contine deja "RustKiller", dupa care aplici cu pistolul un antifon cu proprietati insonorizante. Cu s-a mai spus, alege produse de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu formula asta ma duc la farmacie "15% H3PO4 + 4% nC4OH + <0.1% H2SO4 " :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traducere:

15% acid fosforic + 4% acohool n-butilic + <.1% acid sulfuric

... si cu asta te duci la farmacie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai simplu... nishte acid fosforic(vezi ca e trecut in retzeta de cocacola ;) ) nishte alcool nbutilic (ca sa curetze t suprafatza si sa dilueze putin acidutzul) si in rest apa. niste isteti au "descoperit" ca chelade are fix aceeasi compozitie.... dar e de firma si ceva mai scump (eh .. poate are si altceva in plus). Solutia respectiva se da cu un burete sau o cirpa (ai spalat vreodata mashina? :) ), se lasa un timp (delta T) sa actioneze (o sa te prinzi tu cind egata) dupa care se spala cu apa (furtun, galeata... etc) Poti s-o lasi si asa un oarecare numar de zile.... da' bine-ar fi s-o dai cu ceva (primer).

daca ai probleme cu increderea.. da pe o bucata de tabla...si las-o afara-n ploaie... daca dupa citeva zile nu-ti place... du-te si ia-ti de-aia scumpa :o

bine...daca ai doar citeva peticele de "aranjat" nu-ti mai bate capu'.... ia ceva gata preparat.... daca tre' sa iei cantitati industriale.... mai gindeste-te :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primer-ul asta e de fapt grund ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am facut ceva interesant.....dupa ce am folosit o solutie de 30% FeCl3 ca sa indepartez Cuprul de pe 5 placi PCB pentru a crea niste circuite pentru niste regulatoare de tensiune(LM-uri), m-am gandit sa testez solutia rezultata, CuCl, pe aripa de la un Fiat....am curatat bine tabla, am aplicat cu pensula de mai multe ori la intervale de cate 1 minut, siiii,rezultat....tabla este acum acoperita cu un strat foarte subtire de cupru(3CuCl + Fe(3) -> FeCl3 +3Cu).......am curatat o alta zona a panoului si am executat un test.....am aruncat apa peste zona curatata dar necuprata si peste zona cuprata.....am asteptat cateva ore...zona necuprata incepuse sa rugineasca, zona cuprata era inca curata....am repetat operatiunea cu apa,de data asta impartind zona necuprata in doua: o fasie unde suflam periodic stratul de rugina format cu aer comprimat si fara alte interventii mecanice si o alta zona unde am lasat oxidul de Fe sa infloreasca....dupa aproximativ 30 de ore(cam 6-7 runde de umezit zonele,lasat la uscat.....umezit.....etc) ,zona necuprata este plina de rugina de suprafata,cu fasia curatata periodic ceva mai afectata(desi nu pot sa imi dau seama dupa doar 30 de ore) iarasi zona cuprata.......este curata.....avand doar cateva puncte slab inverzite din cauza oxidului de cupru(Cu2O, care apare pe suprafetele cuprate si neprotejate, exact ca si in cazul aluminiului si oxidului corespunzator)....experimentul continua....

Modificat de Ciumonk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bah da' ejti enervant cu clorura ta cu tot.... :) poate o zincare ar fi fost mai ok.... spray cu zn?

stresul,de fapt, vine din alta parte... adica.... mai putin important cu ce acoperi.. important e CE FACI PINA LA ACOPERIRE.... adica cum omori rugina deja existenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: dupa indepartarea ruginei si/sau a vopselei vechi prin periaj cu peria de sarma pe flex :) , este nevoie de un tratament special, sau este de ajuns grund+vopsea auto ( "ritualul" normal de vopsire ) ?

Mentionez ca "virgula" ( :) ) capota din poza momentan sta in casa, ferita de intemperii si pana acum (cam 3 saptamani au trecut ) nu a prins rugina sau alte chestii suspecte.

post-8329-1184272602_thumb.jpg

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: dupa indepartarea ruginei si/sau a vopselei vechi prin periaj cu peria de sarma pe flex :) , este nevoie de un tratament special, sau este de ajuns grund+vopsea auto ( "ritualul" normal de vopsire ) ?

Mentionez ca "virgula" ( :) ) capota din poza momentan sta in casa, ferita de intemperii si pana acum (cam 3 saptamani au trecut ) nu a prins rugina sau alte chestii suspecte.

Spray cu zinc. Asta ar fi ideal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spray-ul cu zinc de care spuneti este (pe baza de) acid ( ca si acid etch-ul sau acid primer care sa da peste panourile sudate)sau ca si oricare alta vopsea?Reactioneaza chimic cu tabla pe care este aplicat?

Modificat de Ciumonk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: dupa indepartarea ruginei si/sau a vopselei vechi prin periaj cu peria de sarma pe flex :icon_thumright: , este nevoie de un tratament special, sau este de ajuns grund+vopsea auto ( "ritualul" normal de vopsire ) ? Mentionez ca "virgula" ( :) ) capota din poza momentan sta in casa, ferita de intemperii si pana acum (cam 3 saptamani au trecut ) nu a prins rugina sau alte chestii suspecte.
In general tabla masinii este tratata intr-un fel in fabrica. Daca cureti cu peria de sarma pana se face tabla lucioasa, tratamentul ala se pierde. In acest caz este f buna solutia cu acid fosforic.
Spray-ul cu zinc de care spuneti este (pe baza de) acid ( ca si acid etch-ul sau acid primer care sa da peste panourile sudate)sau ca si oricare alta vopsea?Reactioneaza chimic cu tabla pe care este aplicat?
Din cate stiu eu spray-ul de zinc nu este acid, este altceva decat "etching primer". Spray-ul de zinc adera f bine daca se aplica pe tabla fierbinte dupa ce a fost sudata. Modificat de eugenro2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A incercat cineva sa trateze rezervoarele de benzina cu vreo solutie pentru indepartarea/prevenirea ruginii ?Devine interesant inhibitorul de rugina in situatia asta ... pina acum nu mi-am facut prea multe griji - ma gindeam doar la curatarea (decanol, paint remover, etc) si vopsirea cu grund a tablei ca tratament impotriva ruginii. In cazul rezervorului nu mai e aplicabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!