Jump to content

Sistem audio Audi A4


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Salutare oameni buni masina din semnatura dispune de un sistem de sunet cu Concert II avind 8.1 boxe, ma gandesc sa schimb wooferul cu ceva mai puternic, ce imi puteti spune despre wooferul actual ce dimensiuni are, inaltime, diametru, etc. merita investitia daca il schimb cu unul de 300W RMS?

Multumesc!

Absolut toate parerile sunt bine venite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare oameni buni masina din semnatura dispune de un sistem de sunet cu Concert II avind 8.1 boxe, ma gandesc sa schimb wooferul cu ceva mai puternic, ce imi puteti spune despre wooferul actual ce dimensiuni are, inaltime, diametru, etc. merita investitia daca il schimb cu unul de 300W RMS?

Multumesc!

Absolut toate parerile sunt bine venite!

Teoretic nu poti sa il schimbi fara sa faci modificari, spun asta deoarece este un difuzor mai special si in plus degeaba pui un dif de 300 rms fara amplificator ca nu o se se auda nici ca si cel original Eu am dat unul jos de pe amea si cand ajung acasa pot sa iti zic diametru lui si inaltimea (inaltimea este foarte mica in jur de 5-6 cm) deoarece magnetul este in fata membranei mai exact in conul ei deci inchipuieti ca arata ca un difuzor fara magnet la inaltime

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu acela nu este un simplu woofer, el are incorporat si partea de amplificare pt boxele din spate, asa ca daca il dai jos trebuie sa schimbi si radiocasetofonul din bord altfel nu ramai decat cu amplificarea pe boxele din fata. Eu am avut un sistem asemanator pe masina si cand am schimbat radiocasetofonul cu un Pioneer MP3 a trebuit sa renunt la woofer si la amplificarea din el. Chiar si fara woofer am bass puternic, deci nu-i duc lipsa. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu poti sa vezi datele astea ? cel putin la mine se vede subwooferul din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina Audi A4 B6 are amplificator separat ptr woofer si boxele din spate din cate stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu (repet, din ce stiu), echiparile pe A4 pot fi trei (am mai spus-o si intr-un alt post):

- 8 boxe "normale", neamplificate

- sistem de 10 boxe cu subwoofer si boxele spate amplificate

- sistem de 10 boxe BOSE cu amplificare pe subwoofer si boxele spate.

la sistemele cu 10 boxe, ce-a de-a 10 este sub grila centrala din bord.

Schimbarea subwoofer-ului a fost ceva de care am fost si eu interesat dar am renuntat pentru ca schimbarile trebuie sa fie mai mari decat pur si simplu schimbarea difuzorului de basi si gandite bine.

Subwooferul original este gandit sa fie foarte plat ca sa incapa in acel spatiu intre polita si placa metalica in care este prins. Nu o sa poti monta in locul lui un alt difuzor de basi pentru ca este prea inalt si nu incape. Singura posibilitate, ar fi sa il montezi cu membrana in sus (original este cu ea in jos, spre portbagaj) si cu magnetul sa stea in portbagaj. Aceasta ar presupune decuparea placii metalice pentru a pune noul difuzor si are marele dezavantaj ca se va auzi ca naiba. Motivul ar fi ca un difuzor este calculat si in functie de spatiul in care activeaza ("cutia de rezonanta"/"incinta", nu stiu cum sa-i spun altfel). Cel original isi formeaza incinta cu ajutorul spatiului din portbagaj...daca il schimbi si pui unul cu membrana in sus, distanta ramasa intre membrana si polita din spate care il acopera va fi foarte mica si "incinta" astfel formata va fi egala cu zero si sunetul foarte prost (va rezona si va avea un sunet infundat si plin de zbarnaieli). Un alt lucru care nu va mai fi OK este amplificatorul. Cel original este calculat pentru boxele spate si subwoofer-ul original. Daca pui un dif de basi de 300 W RMS, ampliful original nu o sa fie bun pentru el... Deci va trebui sa-l schimbi si pe el.

O solutie la problema ta ar fi sa ADAUGI un subwoofer intr-o incinta dimensionata special pentru el si cu un amplificator separat sau integrat in cutie (cum sunt subwoofer-ele active de la Infinity, JBL, Alpine, etc).

Ca sa raspund intrebarilor tale, nu cred ca e justificata investitia de a inlocui doar difuzorul/subwoofer-ul. Despre dimensiuni, nu as putea sa-ti spun exact pt ca nu l-am dat jos, dar din ce am vazut acolo as putea estima diametrul difuzorului la 17-20 cm pe o adancime de 10-15 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sistem BOSE pe masina in cazul asta merita investita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sistem BOSE pe masina in cazul asta merita investita?

Parerea mea este ca sistemul original BOSE este unul din cele mai performante sisteme de serie montate pe auto.

Deci , nu merita sa schimbi nimic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...dar are un subwoofer cam mic... Din pacate, la BOSE ampliful este integrat in subwoofer (sau invers). Andi.B, dupa cum poate ai vazut, subwoofer-ul este in nisa aia din dreapta din portbagaj si contine o "cutie" care inglobeaza atat ampliful cat si cele doua (mici) difuzoare care formeaza subwoofer-ul. Daca vrei sa schimbi, o poti face dar schimband ambele...si ampliful si subwoofer-ul. Pentru asta iti va trebui un amplif care sa se cupleze si cu boxele spate si cu noul difuzor de basi indiferent ca va fi separat sau incinta (iti recomand incinta). O solutie ceva mai "profi" ar fi sa iei doua amplificatoare...unul pentru boxele spate (sau de ce nu pentru toate boxele, daca tot faci o schimbare) si un altul pentru subwoofer-ul cel nou/incinta. Costurile vor fi insa pe masura...estimez undeva pe la 15 milioane (minim) in situatia in care iei doua amplifuri si o incinta cu subwoofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thx Rapier, am la dispozitie am 2000RON pentru investitia in sound, dar imi este frica sa nu stric mai tare sstemul, deoarece m-am gandit ca sistemul actual este special conceput pentru volumul masini..

Nu stiti o firma de specialiate unde sa ma duc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

SAL.Eu fac sisteme audio de o veata , ce pot spune ca merita sa investesti in asa masina a4 b6.Acum sa vorbim de treaba care te intereseaza ,amplificatorul original e praf,,adica nu functioneaza la parametri normali dac nu ai casetofonul original,,asa ca te sfatuesc sa dai jos statia si sa legi boxele de pe spate de pe casetofon sau sati ei o statie cu 4 esiri 2boxe spate si una subw.In caz ca nu ai baini legi boxele pe casetofon si pui ostatie doar pt subw.in ceia ce priveste subw din gaura se poate schiba foarte siplu sunt modele, nu foarte inaltr si chear foarte bune adica face un pic de deranj.dac te intereseaza modele mai discutam pe forun.Legaturile sunt cam coplicate,ca sa nu mai tragi alte fire.toata treaba asta trebuie facuta doar daca ai de gand sa schibi casetofonul,asa ca daca nu vrei alt casetofon nu merita toata treaba.Pentru ca se aude setul de bine asa.NU TE LUA DUPA CEI CARE VOR SATI VANDA ADAPTORUL DIN SPATELE CASETOFONULUI, E O PORCARIE NU SE AUDE BINE . Mai vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu mi-a placut gramatica, recunosc. Pe bune, n-am inteles mai nimic din postul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De sistemul audio al masinii sunt foarte multumit se aude foarte clar pe cd si mai mult prefer OEM decat AM (mentionez ca am sistemul cu 10 boxe).

Sunt putin offtopic dar am o mica problema cu navi plus RNS-D...de o bucata de vreme se aude cam naspa radio-ul cum ies putin din oras...dar mai rau e ca si prin oras mai face si nu pe toate posturile...la masina fratelui meu Clio 3 se aude foarte bine si ZU si 21 si Kiss si EuropaFM numai la mine nu vor sa se prinda bine. Am pus un amplificator de semnal (zic eu ca e bun) si foarte foarte putin parca s-au schimbat lucrurile dar nu imi dau seama ce ar putea avea de se prinde asa rau. Un sfat, o idee si sunt recunoscator.

Modificat de Fritz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca se rupe cablajul antenei undeva langa mufa care intra in radio-cd. Informatia o am de la un magazin/service de electronice. Trebuia sa ma duc ulterior la ei sa rezolve problema dar nu am mai ajuns.

PS:Incercam sa cumpar un aplificator pt semnalul radio ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-ar rupe cablul antenei zic eu ca mi-ar aparea pe vag eroare ca si cand asi deconecta antena dar asa ceva nu apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Se poate foarte simplu si cel din spate plat , unul calumea e pioneer la 550lei . A se cauta pe net " shallow subwoofer " si are dimensiunea 8" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 3 years later...

Cine ma ajuta si pe mine cu o treaba? Unde se afla amplificatorul pentru boxele spate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutare,am si eu o intrebare la un audi a4 2006

masina am cumparat-o cu un dvd clarion 2 din

la inceput am zis ca ii din cauza aparatului ca ceva legaturi nu is ok ca nu imi merg decat boxele fata din usi(jos si sus tweeterele)si cel central din bord

usiile spate si wooferul nici un semn

din cate am vazut cablajul,mufa ce vine de la masina nu are atatea fire ca si mufa standard euro ca la orice alt player usual,si am zis ca poate ii de acolo dar dupa cateva fire trase,atinse si testate nu imi da nici un semn partea din spate

 

 

care o fi problema,ce sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate sunt din amplificator conectate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 11 months later...

aceas problema cu o replica de rns

 

nu merg boxele spate

in mufa euro maro sunt libere casutele din partea stanga si dreapta marginiile(nu am fire)

mai am o mufa mare subtire si lata cu 2fire maro 1 alb,1verde si 1galben,si 2 portocalii parca...am incercat sa dau acolo semnal sa vad daca aude vreu-n semn de la boxele spate dar nimic

 

ele sunt ok cu siguranta ca la un alt dvd ce am avut mergea(nu stiu exact ce era legat pe acolo)

care o fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boxele spate trec prin amplificatorul OEM, la modelul tau - trebuie sa il conectezi pe acesta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În principiu am înțeles ideea dar care sunt firele alea?ca am tot încercat fel și fel de combinații și nimic...ma gândesc ca trebuie ceva mufa adaptoare și legat la rca-ul dvd-ului altfel nu îmi explic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!