Jump to content

Jante Trasparente


OvidiuV
 Share

Postare recomandată

Ia uitati ce jante au aparut pe piata.

post-9146-1182857006_thumb.jpg

post-9146-1182857032_thumb.jpg

post-9146-1182857039_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata SUPER dar cum is facute?

peretele exterior e din plexiglass ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia uitati ce jante au aparut pe piata.

Dar nu inteleg cum se face racirea discurilor cata vreme nu exista nicio fanta exterioara prin care sa circule aerul

:somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e plexiglass, daca ar fi asa la prima denivelare mai seriosa se sparge!

Oricum sunt ciudate si arata supe Marfa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca racirea se face de sub masina,in timpul mersului.Super jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va uitati in prima poza, soarele se reflecta din marginea cromata de pe janta. In acelasi timp se mai observa o reflexie, ca si cum ar fi ca o oglinda. Din acest lucru s-ar deduce ca ar fi ca un soi de plexigas. In acelasi timp si eu ma intreb cum s-ar face racirea discurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e un material de provenienta NASA, sau ceva foarte special, ca sa reziste la asa solicitare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut mai demult un articol in care erau date si niste scheme facute pentru a studia racirea discurilor. Erau niste deflectoare de aer care directionau aerul astfel incat sa treaca pe acolo si la rotile din fata si la cele din spate.

Totusi, asta ar presupune ca astfel de jante nu se pot pune decat pe masini care ies pe poarta unei firme serioase de tuning si care va adapta corespunzator caroseria astfel incat sa se asigure racire. Acum...depinde si de ce frane are masina aia...daca-s ceramice (la cum e facuta masina aia nici nu m-ar mira)? Racirea este mai rapida la astfel de discuri si combinat cu ceva deflectoare de aer, se poate raci corespunzator.

Si eu cred ca materialul folosit nu este un simplu "plexiglas". Totusi roata sta fixata in centrul acelui "geam"...va dati seama ce forte actioneaza in mers pe acea suprafata a jantei... Nu cred ca un simplu plexiglas poate rezista. Cum zice si misu tdi, pot fi ceva materiale mai speciale...

Oricum...sunt BELEA jantele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea rezolva si problema racirii dar mai ramin 2:

1. Casabilitatea -ORICARE material transparent existent este si casant

2. Cum ar arata dupa vreo 2-300km cind depunerile INERENTE date de praful de la placute le vor inegri???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Forgiato produce cele mai zuralii jante de pe piata, Radurra Clear Wheels. Jantele sunt facute din policarbonat intarit chimic, si pot fi comandate in 2 marimi, 20 si 22 de toli, fiecare catarind 10, respectiv 13 kilograme. Pe langa problema de gust, fanii acestor creati trebuie sa se gandeasca la mai multe probleme, praful si mustele care la viteza vor indeparta efectul transparent, apoi daca aveti o masina ceva mai puternica pe care o calcati atunci trebuie sa va ganditi ca discurile de frana se incalzesc destul de tare, ca sa nu mai vorbim de noroiul pietrele si alte obiecte mici care va vor zgaria pretioasele jante. Pe langa aceste inconveniente mai este una, 5000 de dolari pe janta."

Modelul este un MERCEDES S550

post-2262-1182888401_thumb.jpg

post-2262-1182888408_thumb.jpg

post-2262-1182888414_thumb.jpg

Modificat de C.T.C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu muste sau fara muste arata bine de tot....poate peste 20 de ani sa le gasim la 500 euro ...cine stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.poate peste 20 de ani sa le gasim la 500 euro ...cine stie.

Toate 4 bineinteles :D .

Oricum nu este o masina cu care sa mergi zilnic, ci mai degraba accept ideea propusa de PwR cum ca ar fi de show :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma intreb cum ar suporta astfel de jante trecerile peste liniile de tramvai dupa stefan cel mare,de la orhideea :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In doar 3 km de :salut: super-sportiv, ziua, in oras, printre masini (stiu, am facut o prostie, dar m-a luat valul), am fost 2 masini si am facut un show de cred ca daca ne vedea politia, ne lua permisul pe viata si ne baga direct la bulau), s-au infierbantat rotile din fata cu tot cu capace, de nu puteai pune mana pe ele (rotile din spate erau doar calde bine). Ma indoiesc ca acel material poate prelua caldura disipata la franari. Jantele clasice, din aliaj sau nu, au si rolul de radiator.

Nu ma deranjeaza absolut deloc ca e 5000 dolari bucata, dar ma deranjeaza f tare ca se lipesc mustele de jante! Nu imi trebuie! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia uitati ce jante au aparut pe piata.

cele mai tari jante pe care le am vazut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...poate la figurat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!