Jump to content

2.0 Fsi -benzina - Tobe Negre...oare E Problema Cu Motorul?


pantagruel
 Share

Postare recomandată

mergeam si eu linistit si isi dadu un prieten cu parerea (care nu e mecanic btw) cum ca tobele mele sunt prea negre pe dinauntru (suprafata vizibila), pline de funingine.

faza e ca nu le-am atins niciodata, nu le-am spalat, nu nimic.

oare asta se traduce in probleme cu motorul? habar nu am, poate stie cineva de pe aici daca e un semn de rau sau e pur si simplu normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz nu sunt probleme cu motorul. Am patit-o si eu si nu aveam nici o problema cu masina respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma refer neaparat la probleme grave, asa nici eu nu am nici o problema cu masina/motorul pana acum.

omu zicea sa fiu atent la consum, sa nu cumva sa imi consume prea mult si funinginea sa fie un "semn"

faza e ca discutii cu consumul au fost prea multe...si consumul poate sa varieze foarte foarte mult in functie de stilul omului de condus si de orasul in care conduce si de calitatea combustibilului si de...o gramada de alti factori...

deci eu oricum nu-mi fac griji dar am adus problema, poate mai stie cineva ceva...

Modificat de pantagruel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine tevile sunt negre.. insa se ia destul de repede ce e acolo daca dau cu o carpa sau ceva.

Nu cred ca e o problema.

PS nu era mai bine sa faci topicul la motoare pe benzina?

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da ai dreptate, trebuia la motoare pe benzina, sunt super obosit am alergat astazi ceva de speriat...

daca se poate muta, rog un moderator...inca o data scuze.

macar m-am linistit ca nu e problema :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea neagra de pe evacuare indica consum ridicat, nu inseamna ca e ceva anormal, de obicei e cauzat de traficul urban.

La TFSIul meu e tot timpul negru... daca mergi in afara linistit se va face gri... n-are voie sa fie alba, ar insemna consum prea sarac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap. Si evacuarea la Octavia mea FSI este murdara. Nu chiar ca la Passat :icon_thumright:, dar e destul de murdarica pentru un FSI. Cred ca e mai murdara ca TDI-ul 170 cai al lui dm76ro :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea neagra de pe evacuare indica consum ridicat, nu inseamna ca e ceva anormal, de obicei e cauzat de traficul urban.

La TFSIul meu e tot timpul negru... daca mergi in afara linistit se va face gri... n-are voie sa fie alba, ar insemna consum prea sarac.

Corect. Mai bine negru decat gri. Ca e pacat de pistoane daca e gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e mai murdara ca TDI-ul 170 cai al lui dm76ro :))

Cit se poate de posibil . TDI 170 e cu DPF si nu vezi funingine pe teava. Cel putin la mine nu e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E semn de amestec bogat si consum mare.Masina nescoasa din oras.E bine sa-l mai scoti la cate-un galop din cand in cand.Face bine si la bujii si la evacuare,iti scuipa si condensul din evacuare.Spun asta pentru ca taicame-o are tot un SS 2.0FSI si merge numai in oras.Il are de 2 ani si tot asa arata evacuarea.

Si la GTI arata la fel dupa mult mers in oras.Nu e nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa discutam de sfaturi, daca mergi excesiv in oras, incearca sa folosesti excesiv frana de motor.. asta curata bujiile.. si evacuarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de sfaturi, chiar am sa incerc cu frana de motor.

faza e ca intr-adevar merg cam 80% in oras dar in fiecare weekend o ard pe autobanurile nemtzilor...deaia am intrebat ca ar fi trebuit sa se curete un pic.

drept sa spun nu am verificat imediat dupa o cura de autoban sa vedem cum arata dar o sa verific :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!