Jump to content

Inlocuire Pompa De Benzina Passat B4 '95 1.6


sabotor78
 Share

Postare recomandată

Salut. Stie careva cum se inlocuieste pompa de benzina de la un la Passat B4 din 1995, motor de 1.6 101 CP?. Pompa de benzina este prinsa cumva de fundul rezervorului, insa eu nu am reusit s-o scot. Daca stie cineva, il rog frumos sa ma ajute si pe mine. Multumesc anticipat.

PS. Nu am cum sa merg la un mecanic pentru ca pompa m-a lasat in sat, la 70 de km de cel mai apropiat service. Intentionez sa cumpar o pompa si s-o inlocuiesc eu.

Modificat de sabotor78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sat ai ramas? Si judet evident... macar cu o tractare sa te pot ajuta eventual...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bihor, 70 km de Oradea, dar eu stau in Timisoara (la 170 km). Multumesc totusi.

Modificat de sabotor78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol.. cred ca nu te pot ajuta cu tractatul eu. Poate un alt forumist?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se scoate foarte greu,

nu e prinsa de fundul rezervorului, pompa vine intr-un cilindru care e prins de fund si un capac de plastic, capacul acela de plastic cu gaura din mijloc pe unde intra furtunele si prin care vezi pompa, are 4 cleme pe margine (daca pipai exteriorul cilindrului o sa dai de ele), trebuie sa te chinui cu o surubelnita sa tragi clemele inspre interior si pe urma cu pasi marunti sa ridici capacul tot cu surubelnita sau mai multe, prin metoda parghiei pe muchia cilindrului, mie mi-a luat vreo 3 ore ca sa scot capacul, pe urma mare grija cand bagi pompa noua la loc ca sunt niste rahaturi de tepi de ghidaj putin mai jos in cilindru in care intra niste tuburi dispuse pe capac, si poti sa iti rupi sita de la pompa in ele

ideea e ca poti sa o schimbi singur dar trebuie sa ai multaaaaaaa rabdare

ce am zis eu e pentru B3 dar nu stiu sa se fi schimbat sistemul de prindere al pompei la B4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, pana la urma am reusit :stupid:. Pompa e intr-un "borcan" de plastic, acesta fiind prins de fundul rezervorului. Se poate scoate foarte usor, rotind aprox. 1/4 de tura in sens invers acelor de ceasornic. Mai departe, trebuie desfacut capacul "borcanului" (prins in 3 susuburi) si pompa iese foarte usor. Mai greu e cand montezi borcanul, e foarte greu sa nimeresti locul, nici acum nu sunt convins ca l-am prins bine la loc.

Modificat de sabotor78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!