Jump to content

Lichid frina - schimbare


oaspetele
 Share

Postare recomandată

Apoi, nu mai trebuie aerisita instalatia pe la etriere(aerisitoare)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, ma gandeam eu ca e nevoie ca masina sa aiba abs, ca fara....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut vreau sa stiu cat lichid de frana sa cumpar sa schimb la un G4.....

De asemenea stie cineva in Bucuresti de unde se poate cumpara( nu Augsburg ca e la mama naibii de mine...) undeva in zona iancului, pantelimon daca stie cineva un magazin...

multam mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat lichidul de frana de curand si au intrat ~750 ml (asta la Bora - nu cred ca e mare diferenta la G4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa cumperi cu specificatie DOT 4

Dot 4 ca dot 4 insa ce cantitate??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara un bidon de 1L, eu mi-am schimbat de curand la O1 si a intrat 800 ml.

Vezi sa fie DOT4 cel putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bidonul de 1 L este suficient, cand am schimbat la Golf mi-a mai si ramas din acel bidon. Vezi ca lichidul original de frana Volkswagen este pana in 500.000 litrul si este f. bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la inceput am cautat si eu Castrol pt ca langa remiderul de pe capacul de la sigurante cu schimbul de lichid de frana aveam lipit stickerul cu Castrol........... nu prea am gasit in Brasov....... pana la urma am ajuns la TRW-Lucas. asa mi s-a recomandat. cu acest tip de lichid vin masinile din fabrica. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe capacul vasului de lichid de frana scrie sa se inlocuiasca numai cu cel original. Castrol este cel original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut vreau sa stiu cat lichid de frana sa cumpar sa schimb la un G4.....

De asemenea stie cineva in Bucuresti de unde se poate cumpara( nu Augsburg ca e la mama naibii de mine...) undeva in zona iancului, pantelimon daca stie cineva un magazin...

multam mult

Promotor, zona Agricultori, au f multe pe stoc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DOT 4 , 1.25 litri pentru G4 1.9 TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o poveste...

Se facea ca ieri avind nevoie de lichid de frana, am mers pana in AutoVit unde am zis ca trebuie sa gasesc cel putin un sortiment de Castrol ca sa am de ales daca vreau race sau normal...Surpriza a venit cand in TOT targul nene, nu am gasit fir de lichid de frana Castrol..

Fir domne...Am gasit la unii la sticla de 500ml cu 23 lei/sticla Aral DOT 4 simplu, si in alta parte Ferodo DOT 4 la 14 lei litrul ...

Mi se pare incredibil, pentru ca peste tot aveau uleiuri Castrol , Aral Total etc...Chiar asa domne nimeni nu-si schimba si asta iin mashina??? Chiar daca in carte scrie ca se face la 2 ani??? Inconstienta domne, iresponsabilitate si amatorism..comertul din romanica vad ca tot la stadiul de KKO a ramas...

O sa ma duc pe Agricultori sa caut unde naiba este magazinula asta Promotor (multam de informatie frate) ca e langa mine si daca nu dau de el sau nu au, ma duc pe oil shop si comand cum a zis celalalt frate...

Da inca odata am ramas surprins de raritatea unui produs care credeam ca e banal..(nu mai zic ca in Cora nu era de asemenea...)

De lamurit in privinta cantitatii am ramas cum am inceput, am sa iau 1 litru si daca mai trebuie ma duc si mai iau...

Multam tuturor pentru posturi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La revizia de azi , la mentiunea mea de a inlocui si lichidul de frana , mecanicul a folosit un tester ,( ceva in genul alcooltesterului , avea LED-uri in loc de display ) cu o sonda in partea de jos . A bagat sonda in rezervorul de lichid de frana si s-a aprins un LED(verde) care arata ca nu e nevoie de schimbare . La rugamintea mea a repetat testul , acelasi rezultat. Ca sa ma "convinga" , a turnat dintr-un bidon de Castrol intr-un alt vas si testerul a aratat acelasi rezultat.

Concluzie finala : nu e nevoie , nu se schimba pt ca testerul nu arata nevoia de schimbare . :study:

Rog lamuriti-ma si pe mine :

* ce masoara acest tester ? (pH-ul , continutul de apa...)

* este safe sa iau decizia de neinlocuire a lichidului pe baza indicatiei acestuia ?

* a mai facut cineva masuratori cu asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in carte si pe usa scrie ca lichidul se schimba 1 data la 2 ani.... acu' ce o fi zicqand testreul nu stiu exact, dar parca tot dupa producator m-as lua. daca nu stii cand a fost schimbat...atunci mergi dupa tester.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alc2

Testerul ala masoara cantitatea de apa din lichidul de frana.la mine cand a facut testul ledurile alea s-au aprins toate pana la rosu.mi-a zis ca trebuie inlocuit.Ca sa ma convinga a tras un scuipat in palma si a pus testerul care s-a aprins la fel ca la lichidul din borcanul meu-pana la rosu.

Asa ca daca la tine e verde nu-l scimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuze daca nu am fost atent dar eu tot nu am inteles cat lichid de frana intra la un golf 4 1.9 TDi. Vreau sa il schimb saptamana asta

si nu as vrea sa iau pentru tot service-ul dar nici sa fac doua drumuri degeaba.

Mentionez ca vreau inlocuirea totala a lichidului de frana nu doar completarea lui.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 liru dar spre exemplu la mine in primavara cind a facut schimbarea sa facut cu o instalatie , pompa de vid , practic trage lichidul vechi pe o parte si baga bun, iar cu calculatorul verifica la bord .consum total 2.25.Pret per litru 300 marca Bosch.Pret manopera 1 milion.Timp ca durata 1 ora.

Culoarea testerului de lichidul de frina era roza-deci trebuia schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la extragerea lichidului de frana si de pe circuitul ambreiajului. Dupa fiecare schimbare de lichid de frana trebuie aerisit si acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut in service lichidul nu se extrage ci se adauga lichid cu un dispozitiv sub presiune si se purjeaza lichidul vechi pe la aerisitoare, o anumita cantitate pe la fiecare, inclusiv ambreiaj, si astfel nu e nevoie nici de o aerisire ulterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Descizand si eu capota la noua mea masinutza, o am de 3 luni, pentru completare ulei si lichid parbriz, si aruncand un ochi de curiozitate pe la motor am observat c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista pe piata doar Castrol...de exemplu si Mobil 1 este foarte bun. Chiar zilele trecute am vazut asa ceva in Carrefour...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!