Jump to content

Lichid frina - schimbare


oaspetele
 Share

Postare recomandată

E clar acum, lichidul de frana se schimba la 2 ani si antigelul cam la 5 ani.

Multam pt. informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel tester est chiar banal:

Brake Fluid Tester

Art. # 0715 53200

Art. # 0715 53201 - Replacement Battery

* 5 LED's for accurate indication of water content in the brake fluid in stages of 0%, <, approx. 2%, approx. 3%, ɰ%

* TUV certified for safety

* Robust with protective cap for professional use

* Small and handy, always ready for use

* For use in car, truck and motorcycle workshops and in service areas

* Battery included

* Replacement battery: 9V

071553200.jpg

© 2005 Wurth USA Inc.

Mihai, din avatar vad ca esti din Romania, deci nu prea pricep. In afara de internet (unde poti gasi si un Maybach ca al lui Gigi, daca vrei, nu numai tot felul de stilouri "banale"), la care mecanic roman ai vazut tu scula aia, desi poate ca nu sare de 100$? Ti-ajung degetele de la o mana sa-i numeri? Eu, sincer, sa fiu mecanic, mi-as lua chestia aceea abia dupa ce am reusit sa-mi dotez atelierul cu multe-multe-multe alte chestii mult mai folositoare. Mai ales ca probabil nici nu s-ar prea inghesui clientii :-) De altfel, vad din ce-a raspuns andrei, ca nici la reprezentanta n-o aveau :-( Asa ca nu stiu cu ce ne ajuta pe noi amaratii ca exista undeva de vanzare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cam asa e.

Testerul ala de masurat cantitatea de apa din lichidul de frana nu numai ca nu o aveau la service-ul dealerului din Craiova, dar nici nu stiau ca se poate determina apa din lichid.

Stiau doar de masurarea ''ochiometrica''.

Cum am mai zis, s-au uitat doar la culoarea lichidului de frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a masurat la D&C in Oradea cu testerul acesta. Asa de chestie. Mie mi-a iesit cam 2% si intentionez sa il schimb in primavara. Singura problema e ca as vrea sa il schimb cu DOT 5.1 de la OMV dar nu sunt foarte sigur ca e bun pentru masinuta mea. Chiar daca pe el scrie ca e compatibil. :D

Si apropo de Maybach-ul lui gigi.

Este cel din spatele meu (in poza). Este masina pe care o foloseau de drivetest cei de la Maybach la salonul auto de la Geneva in martie 2005. N-a avut noroc gigi de un Maybach nou.... :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca e mai bun DOT 5.1

Poti sa-l folosesti fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil voi folosi DOT 5.1 Nu am gasit nicaieri sa spuna ca e nerecomandat. Deci banuiesc ca e ok si la masini mai vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil voi folosi DOT 5.1 Nu am gasit nicaieri sa spuna ca e nerecomandat. Deci banuiesc ca e ok si la masini mai vechi.

Am inteles ca DOT 5.1 este un DOT 4 imbunatatit; oricum sa nu folosesti DOT 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, DOT 5.1 este urmasul lui DOT4. DOT5 este bazat pe silicon si NU trebuie folosit decat in sisteme de franare concepute special pentru el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
gabryell_08

Puteti sa-mi spuneti si mie cat lichid de frana imi trtebuie pentru un schimb?(pt Bora)

Am cautat pe forum dar nu am gasit cantitatea, si poate imi spuneti cam cat ajunge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreicosminus

Din cate stiu eu, 2l.

Cat ai cu masina de cand nu l-ai schimbat (ani, km)?

P.S. Pana acum nu am schimbat lichidul de frana, dar la vara o sa fac operatiunea asta.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

M-am uitat ieri in rezervorul cu lichid de frina, si am constatat ca e la nivel,dar are o culoare mai inchisa,asa ca ......., ar trebui schimbat. In cartea service a masini zice ca a fost inlocuit ultima data in 2004-10,deci a trecut mai mult de 2 ani.Se poate schimba pe u rampa,cu aerisirile de rigoare(ca la dacia),sau tre sa merg in service,reprezentanta.......? Scuze daca sa mai discutat, am dat search, dar nu am gasit nimic.

Am uitat sa zic, masina are ESP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il poti schimba si tu,cu ajutorul inca a unei persoane care sa apese frana si sa aerisesti tu franele,nu trebuie rampa doar ridici cu cricul masina ,este o ordine de aerisire-RL,RR,FR,FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi dobitoci de la service-uri o sa-ti spuna ca n-are rost sa-l schimbi si doar sa completezi daca e nevoie...

In carte scrie ca trebuie schimbat din 2 in 2 ani pt ca isi pierde din proprietati chiar daca nu isi schimba culoarea. La tine daca are alta culoare e clar ca trebuie schimbat!

Poti sa faci schimbul ca la dacie sa il lasi sa curga si pe urma torini noul lichid dar iti garantez din proprie experienta ca o sa ai niste surprize tare neplacute cand incerci sa franezi. (am avut mare noroc ca la mine tine frana de mana bine)

Cel mai bine mergi la un service specializat care iti face schimbul cu o pompa speciala cu care iti trage lichidul din furtunase pe la rotile din spate! (asta daca mai ai treburi de rezolvat in viata) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MERSI PT RASPUNS. La masinile voastre ati schimbat voi lichidul?

ma gindeam ca daca are ESP treaba se complica.Am schimbat la un opel astra lichidul, dar nu avea decit ABS,si a fost OK,DUPA O AERISIRE CA LA DACIE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ESP si la-m schimbat in service...dar ca la dacie ca nu aveau pompa asta de care-ti vorbesc si pt ca nu am stat langa ei..mi-au turnat inapoi acelasi lichid vechi si doar au completat cu nou ce a curs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apoi nu ai avut prbl cu frinele,in sensul ca poate nu au aerisit cum trebuie,ca sa nu mai zic de chestia ca au pus lichidul vechi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aerisit franele de 3 ori in 3 zile diferite+ scanarea ABS-ului pt ca se auzea un carait cand franam si pedala vibra de-mi provoca furnicaturi in talpa(nu te gandi la vibratul normal cand intra ABS-ul si blocheaza rotile treptat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acum sa rezolvat?de asta mie frica si mie ,ca altfel l-as schimba eu ca ma mai pricep la mecanica, dar o sa caut un service bun cu pompa pt lichid,si o sa stau linga ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum s-a rezolvat partial...adica are cati va milimetri cand pedala se duce in gol...semn ca inca mai am aer in instalatie..o sa trebuiasca sa mai fac o aerisire.

Problema mai mare e ca eu merg f mult cu masina la viteze mari, in ultimile 2 luni de cate ori am mers la Constanta numai 190-200 (atat arata pe bord) si sunt momente cand nu franeaza la fel cum mergea frana inainte sa umblu la lichidul de frana.

De asta am spus la inceput ca e mai bine sa-ti implinesti planurile in viata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut operatia asta la cateva masini,pana acum fara reclamatii,inainte de a te duce la service,mai asteapta si alte pareri,deoarece pana acuma doar 2 suntem care au raspuns,scorul e 1 pro si 1 contra,alegerea e oricum a ta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calin,si eu am facut operatiunea asta,la G3,ASTRA 2002,FORD 2003.Nici una nu avea ESP,si de asta mie frica sa no buctez ,chiar la masina mea.Am condus de curind G5 cu ESP SI ALTE SISTEME,dar nu am simtit o frinare mai buna ca la al meu,asa ca am frine ok,dar ma ingrijoreaza starea lichidului de frina. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am interesat de schimbarea lichidului de frana, la un service de incredere, si mi-au spus ca se face cu o pompa, care trage lichidul...nu stiu detalii. Lichidul se poate verifica cu un aparat care se introduce in rezervorul de lichid si masoara procentul de apa. Am vrut sa il schimb dar am DOT 5.1 long life si mai pot merge un an, dupa cum a indicat si aparatul. Toata operatiunea costa aprox 200-250 ron, lichid inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce iti bati capul atita. Schimbatul lichidului de frana a costat 50 RON (manopera) la dealerul VW din Cluj anul trecut. Nu mi se pare o avere si nu cred ca este dintre service-urile cele mai ieftine ca si manopera. Intr-adevar lichidul de frana isi pierde din propietati dupa 2 ani si este obligatoriu sa fie schimbat la 2 ani.

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt. cei interesati,am un document in format.pdf despre schimbarea lichidului de frana,pt. a vi-l trimite intrati pe mine pe messenger ca are 2,8 M,e cu poze si parerea mea e ca oricine poate face asta cu minim pregatire tehnica si putine scule.

chiar daca are ESP,acesta e un modul electronic de comanda si control al masinii,nu e un modul mecanic,ABS e si mecanic si electric si e legat de ESP,deci a goli sistemul de franare nu influenteaza nici abs nici esp.lucrarea se face cu motorul oprit, fara contact pus.se poate face si prin comanda din vag-com pt. cei care poseda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform cu cartea ar fi nevoie de comanda prin OBDII a valvelor sistemului ABS pentru a face o purjare eficienta. Practic?? am schimbat lichidul de frina la un service FARA interfata OBDII, prin metoda apasarilor pe frina si purjarea/aerisirea la fiecare roata si apoi mi-au facut si un test de frine pe aparat sa vad eu ca e ok. As fi totusi curios sa ii fac o determinare higroscopica sa vad cam cit lichid s-a schimbat efectiv deoarece cartea zica ca instalatia are o capacitate de 2L dar pt schimbare s-a folosit doar 1L !! (si atit folosesc cam toate serviceurile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!