Jump to content

Topic Cu Metale Grele


Fikat
 Share

Postare recomandată

singura problema cu vopsitul e praful. de bine de rau, masina o vopsesti si in parcare. insa firele de praf fac vopseaua sa arate urat de tot.

ref mitica la*@giul (cu m mic) poti sa faci treaba cu el daca-l iei incet sa nu ameteasca.. insa tot ce-si face omu cu mina lui lucru manual se cheama... si nici dracul nu-l desface. perioada de "training" la buffering , care de fapt se refera la un termen de informatica in scrierea CDurilorsau a DVDurilor, e scurta de tot, ca vorba aia... pui CD-ul si se scrie singur. la buffingu ala de vopsea ai nevoie de o masina , si niste scule, care nu-s greu de procurat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Fikat

    15

  • jan

    8

  • 4boxer

    5

  • victori

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

perioada de "training" la buffering , care de fapt se refera la un termen de informatica in scrierea CDurilorsau a DVDurilor

;) si nu numai domnucu :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu numai... la HDD si cam la tot ce e unitate de citire/scriere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) ...Da' vorbeste asta cu femeia. Auzi, fa, cit fac 9 ori 8? Ce-i, fa, ala buffering?

Una pe zi. Azi, buffering, miine: SCHEKHEFTGEPFLEGT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai bre Jane.. asta-i simpla de tot.. hecknustiucum inseamna carte de service, de mentananta, jurnal complet de service, intretinere conform norme de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fikat, praful e o problema mica pe langa pregatire, acolo se vede un vopsitor bun, la pregatit, iar la masini de 30 de ani minim, e munca multa la pregatire, si foarte important e ce face tinichigiul inainte. am un prieten care a incercat sa faca un 1303, si vopsitorul n-a vrut sa ii faca maisna pt 1000 euro doar manopera.

ca se apuca unu' de nebun sa isi vopseasca maisna, n-are decat, dar in cazul asta ce-ti faci tu cu mana e bun facut, e valabil doar daca esti vopsitor,

ma rog, fiecare cu parerea lui, asta e a mea. si nu vb din carti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate cu pregatitul si sudurile. eu am avut ocazia sa imi sudez masina in mig, retusata cu cositor, si pregatita binisor spre bine.

daca vrei inainte de toate conteaza proiectul pentru care te apuci sa investesti. nu vreau sa fiu carcotas dar nu as investi intr-o masina cocosata in timp, rupta si carpita peste tot doar de dragul de a avea broasca. un panou drept de broasca e destul de greu de gasit, fara chit si reparatii. cred ca intai ar trebui sa vedem ce baza alegem si abia apoi ce operatiuni facem.

P.S. putem comenta asa la nesfarsit, mai adaugi tu ceva, mai combat eu, mai ma pun de acord... din nefericire realitatea e ca putini mesteri se gasesc sa faca si treaba buna, si acceptabil ca pret. si din pacate, si masini bune de reparat se gasesc din ce in ce mai rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IO unu m-am saturat de vopsitori de 2 lei care in afara de a face lucru de mantuiala habar nu au de nimic.Banu sa iasa repede, calitatea...da-o dracu.Acum 3 ani habar nu aveam de vopsit si mergeam la cate un maestru d'asta sa-mi vopseasca motocicletele si ce sa mai zic de pregatire ptr. vopsit ca nici macar nu erau in stare sa dea cu wapp-ul jegul jos de pe piese.Am mers la altul si imi zic,stau cu el ca sa faca treaba :icon_thumright: ma intreba,asta e fata sau dosu'?sa dau aici sau nu?nelipsita coaja de portocala si alte scursaturi.In final sa-mi zica vorba asta tipic romaneasca "lasa bah ca e bine si asa,iese la polish".Dezastru total si oricat ai plati manopera si chiar daca stai cu biciul in spatele lor e tot degeaba.Nema interes.

Cabina de vopsit fara praf in ea nu cred ca eczista in RO,filtrele alea costa cateva zeci de milioane si ar trebui schimbate odata la 6 luni iar alti nu le schimba nici la 2 ani.Mi-am zis ca praf am si IO in curte si mai bine incerc sa mi le fac singur si cam singura solutie de a elimina toate imperfectiunile dupa vopsire e o polishare buna.Am cautat in Germania codurile de la polishul lu' nenea americanu de pe thesamba si din pacate nu le-am gasit dar am cumparat ceva asemanator de la 3M ptr. eliminarea hologramei.Am mai cautat o masina de polishat pe aer si nu am gasit decat dupa ce mi-am cumparat una electrica si o sa incerc cu asta prima data.

Asa ca mai bine incerc sa mi le fac singur ca sigur nu pot sa le fac mai rau ca alti.

mai jos,coaja de portocala din vopsea matuita cu 1500 si lac nematuit si nepolishat si cu cateva fricele de praf in el facute in curte

post-12968-1212775710_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun topicul. Am citit tot pe nerasuflate.

In ideea ca trebuie sa imi vopsesc masina inteleg ca e un "must" polisharea. Vreau sa va contrazic. Polisharea e necesara doar daca vopsitorul greseste la cea mai usoara etapa, adica la aplicarea vopselei si a lacului. Daca nu e greseala umana, asa cum a fost discutat, doar praf/impuritati depuse pe masina, atunci necesita o polisare.

Scurgerile si "coaja de portocala" pot fi cauzate si de proasta preparare a vopselei, adica prea mult ori prea putin diluant. Cati mesteri vazurati care sa masoare cu rigla (daca nu stiati exista o rigla speciala pt a doza in cutia standard de 1 lt amestecul de vopsea/diluant)? Eu unul, nu prea am vazut decat tipi care trec vopseaua printr-un dres de dama (asta in cazul fericit!) si apoi adauga "la ochi" diluantul amestecand cu un bat gasit prin imprejurimi.

Stiu si de ce nu utilizeza rigla respectiva. Ea trebuie spalata dupa fiecare folosire, si la "meseriasii" de la noi le e greu sa curete si pistolul, asa ca angajeza un pusti "bagator de seama" pentru treburile "non artistice" din atelier.....

Eu, lucrand si trecand prin multe ateliere, am o filozofie personala. Cu cat e mai curat atelierul si mecanicul; cu atat mai multa incredere imi inspira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu eu un asemenea vopsitor,cu rigla si cu toate cele.SCUMP dar face toti banii.lucreza undeva pe SOS.GIURGIULUI sect.4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da-i cu nr. de telefon, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ma bag si eu in seama....

din cate stiu eu, dupa ce vopsesti cu vopsea metalizata se da lac obigatoriu

la vopsea nemetalizata sunt 2 variante:1 are lac in ea si se da ca atare

2 fara lac, se vopseste si dupa aceea se da si cu lac ( asa voi face eu acum)

in alta ordine de idei am gasit in sfarsit un vopsitor constiincios....

pe masina mea existau 3 feluri de vopsea plus chiturile si sprit kit urile aferente...

mi a curatat o la tabla goala unde a fost cazul, unde nu, a dat jos straturile de vopsea pana la chitul vechi pe care la subtiat cat s a putut

pasul urmator a fost datul cu pensula peste suprafetele de tabla goala cu un inhibitor de rugina

dupa aceea mi a dat cu chit pe care l a slefuit ulterior

peste acest chit a dat cu un sprit chit sau cu un chit pistolabil

dupa asta l a luat la puricat si a mai dat un strat f subtire de chit normal acolo unde era nevoie

urmand ca dupa slefuire sa dea cu fuller ...vopsea...lac....

dezavantaje...: nu are cabina de vospsit cu cuptor...am vazut masini vopsite asa si au iesit decent

pt doritori dupa pregatire se poate duce masina intr un loc unde exista cuptor si se vopseste acolo

la masina mea voi pune si poze facute cu tel...sper sa reusesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spui la un vopsitor sa foloseasca rigla sau pahar gradat l-ai jignit rau..."lasa bah ca stiu io cat sa torn din sticla".Daca pui prea mult diluant risti sa diluezi prea mult vopseaua si se va matuii si va curge.Eu dupa ce amestec vopseaua cu intaritorul pun cam 25-30% diluant.Depinde si ce fel de vopsea folosesti.Mie unu imi place f.mult Klar-ul.Vopseaua de policolor cred ca e cea mai proasta de pe piata

Eu unul nu am cele mai bune conditi ptr. o vopsire profesionala si de asta incerc sa repar imperfectiunile din lac cu un polish bun.Cui ii plac femeile cu celulita probabil ca ii plac si masinile la fel si de asta nu e "musai" obligatorie o polishare.

L.E.Stie cineva cam ce pret are 1L de vopsea Glasurit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK,probabil ca m-am exprimat eu gresit si nu trebuia sa generalizez.Eu m-am referit la jegu' ala de vopseaua clasica de policolor,Emaur sau cum drac' o cheama,fara intaritor si cu lac inclus.Klar-ul chiar daca e facut de policolor e cu totul altceva.Neavand alta vopsea alba ptr. negativul de la linii am dat cu aia clasica si peste am dat cu klar negru si a facut o reactie de toata frumusetea. ;) E foarte proasta si sigur nu am sa mai folosesc.

Totusi stie cineva cat costa 1L de vopsea Glasurit?E singura firma la care am gasit codurile necesare ptr. a obtine RAL-ul vechi ptr. bus-ul meu.Top Lac Buc. distribuie glasurit dar nu dau preturi deloc si pana la urma trebuie sa ma pun cu mail-uri pe ei.

Modificat de 4boxer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara o promisiune ferma, pot incerca sa trag o raita pe la ei, ca sunt aci langa pravalie, la capula Cotroceni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sigur astea sunt culorile?RUBY RED care este dat la 1965 nu seamana cu rosul de la masini. s-o fii pierdut nuanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe aici s-a uitat cineva : http://www.bartholland.de ? Au o galerie imensa cu diverse etape de restaurare al masinilor, inclusiv antebelice sau masini foarte rare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Impresionant ce face omu ala .... foarte misto ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca-i saitul conceput in limba ciinilor si nu se-ntelege ce-s substantele alea verzi, poate faceam si noi de-astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor cata mestesugarul suedez, foarte frumos restaureaza metalul, pacat ca nu e tradus site-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-a dati cu serciu pe gugle la dictionar suedez roman,sa vedeti ce surpriza o sa aveti.

i-a dati cu serciu pe gugle la dictionar suedez roman,sa vedeti ce surpriza o sa aveti. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal. Mai exact finlandez-roman. Am ales la intimplare cuvintul "aikaansaamiseksi". Nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!