Jump to content

Rulmenti


DosarPenal
 Share

Postare recomandată

Puteai sa specifici pentru ce sunt rulmentii pusi de tine.

Eu am cumparat din Bucuresti rulmenti Meyle pentru butuc fata la pretul de 90 lei/buc.

Arhivistu... eu sincer nu recomand Optimal. Eram cat pe ce sa cumpar cand mi-a povestit un vecin cum i-au cedat lui dupa 15.000 de km... Nu pot sa inteleg de ce s-a impanzit tara cu marca asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    15

  • Eto

    10

  • valioglu

    7

  • johnny erasure

    5

toate pt roata fata.nu despre asta se vorbea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am auzit ca nu prea is straluciti rulmeti optimal.Rulmeti meyle is mai ok? ca au pret bun daca zici ca sunt numai 90 de lei:P

Daca nu ma duc pana la urma pe skf si gata :Driver:

@adyi,

cred ca depinde si de la cine cumperi piesa,eu am fost la un magazin in bistrita si mi-au zis ca, rulment skf...220 de lei

Modificat de arhivistu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optimal e o firma nemteasca care face produse la preturi accesibile,doar atat.Recomand FAG(GERMANIA,SLOVACIA,BRAZILIA)care este in 90%din cazuri echipare de uzina a grupului vag.FAG mai ambaleaza in unele cazuri in special pt masini frantuzesti SNR.SNR sunt rulmenti foarte buni.Mai sunt SKF,care sunt mama si tatal rulmentilor din lume dar sunt foarte piperati la pret.In consecinta SKF-FAG-SNR sunt producatorii cei mai renumiti de rulmenti auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SKF cam acolo e... in jur de 200 lei.

Si Meyle sunt buni. Am prieten care si-a pus Meyle acum 60.000 si n-are probleme. De-aici am dedus ca sunt ok si mi-am luat si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
johnny erasure

Referitor la marca rulmentilor, aveti grija la FAG. Mi-am luat FAG, pe cutie scria made in Germany iar pe rulment made in Italy. Dupa 20000 km imi uruie si trebuie sa-i schimb iar. Inainte de montarea lor la service, am vazut asta si imi pare rau ca nu i-am refuzat. Cred ca am sa trec pe SKF.

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SKF, the best. Vorba aceea, dai un ban dar stau in fata...multi km. Apropo de OPTIMAL, am schimbat doua amortizoare spate (scuze de off topic), de la aceasta "marca" si dupa 2000km, respectiv 2400km au inceput sa curga amandoua. Alti bani, alta distractie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti tare la 20.000 de km la mine aceias marca dupe 7000 de km nu puteam sa mai stau in masina de huruit :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa o stationare de cateva luni mi-a aparut un huruit pe care eu il identific venind de la roata dreapta fata. Circuland in oras nu pot spune ca se aude, deoarece este acoperit de zgomotul motorului, insa cum trec de 70-80 km/h huruitul creste in intensitate, la 120 km/h deja nu mai auzi nici muzica in masina.

Am citit cateva topic-uri, unii zic ca e rulmentul de la roata, insa huruitul nu dispare si nici nu se modifica cand trag de volan stanga sau dreapta. Altii spun ca ar fi de la roti, insa cu exact aceste roti a fost parcata masina si nu huruia absout deloc, rotile au fost depozitate oarecum corespunzator (nu a stat masina pe ele, dar nici nu au fost facute turn). Directia este facuta acum, tot acum am schimbat cam toate bratele.

Zgomotul aduce cu un huruit de rulment, insa are si un hascait in el, adica e ca si cum as avea ceva pe o laterala a anvelopei care atinge de carenaj, cu cat viteza este mai mare si frecventa cu care se aude acest zgomot distinct este mai mare. Judecand dupa distanta intre sunete, cu siguranta este ceva la roata care, intr-un anumit punct al rotatiei, atinge sau hascaie undeva.

Inainte de a ma duce in service sa-si dea toti cu parerea si sa experimenteze pe masina mea, eventual sa ma puna sa schimb n-spe piese pana o gasesc pe cea defecta, poate ma ajuta un coleg de aici.

Multumesc!

PS: dupa 2 tepe mari luate in service in ultimele 4 saptamani, nu ma mai prezint in service decat ca sa le zic eu ce au de facut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun eu, ca am trecut prin asta. E rulmentul. :)

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am fost in service, erau anvelopele de vina. Deci cei cu zgomote suspecte la roti faceti intai o vizita la vulcanizare, schimbati rotile fata su cele spate si vedeti daca zgomotul se modifica. Mai bine sa dati 10-15 lei decat sa luati din prima rulment ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna. Mi-am schimbat cauciucurile cu unele noi si am constatat ca nu-mi mai uruie "rulmentii". Asadar retrag tot ce am spus despre rulmentii marca FAG. Ca si @dolphspeed99, verificati mai intai anvelopele cand va uruie "ceva" la roti. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FAG sunt rulmenti premium,se mai intampla ca la masinile frantuzesti gen Master ,sa fie doar ambalator de SNRcare vin echipare de prim montaj pe masini produse in Franta.Deci..mai rar sa cada FAG repede sau sa fie probleme cu ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca poate cineva sa posteze o schema cu ordinea montarii a pieselor inapoi dupa schimb de rulment fata .......

spun asta pt ca rulmentul nou are 2 inele metalice pe care mecanicul meu nu le-a pus si banuiesc k ar fi trebuit montate daca vin in set cu rulmentul...el zice ca nu trebuie dar am vazut o schema de genu la vw golf si acolo apareau si cele 2 inele si banuiesc k ar trebui si la passat sa fie montate.

P.S.zgomotul de cauciuc uzat sau rulment uzat e fffffff diferit....:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am si eu un joc, pe verticala, dar e un joc fix, nu elastic, cum ar fi de ceva bucsa de cauciuc. si e destul de mic, dar se simte.

am zis ca e pivotul si l-am schimbat. jocul a ramas la fel :(

ar putea fi rulmentul?

precizez ca nu se aude nici un huruit

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca am precizat mai devreme, poti avea joc fara ca rulmentul sa produca zgomot, sau poate hurui fara sa aiba joc sesizabil. Nu are sens sa schimbi piese daca nu stii ce faci. Pune pe cineva sa miste roata si uita-te de sub masina unde are joc, e foarte simplu sa descoperi. Poate rulmentul nu are joc, poate trebuie doar sa mai strangi planetara. Un rulment cu joc nu bate la gropi ataa vreme cat roata pastreaza contactul cu solul - adica in majoritatea cazurilor.

Principala cauza de uzura este geometria dereglata (sau unghiul de fuga cum i se spune popular desi este fundamental gresit, e cu totul alt parametru).

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu postezi pe aria Golf4/Bora? Trenul de rulare difera mult fata de Passat. Asadar pot fi diferente mari in comportament si uzuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa postez acolo, doar ca acolo nu am gasit nimic asemanator, dar aici am gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

sall, sunt nou pe forum am si eu o problema la passatul meu 1.9 tdi din 2000 si nu stiu sigur ce este,imi huruie ceva pe partea dreapta fata doar cand trag stanga de volan in linie dreapta nimic cand trag dreapta nimic ,mie mi sa parut k este rulmentul huruie ,astept parerile voastre sa fie rulmentul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

are cineva idee cu rulmentul este 11595/10 0306 eu am impresia ca e mai mic am schimbat pe dreapta acum 2 luni si parca era altfel mai lat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ce intelegi din ce ai scris?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna. A trebuit sa schimb fuzeta pe fata stanga la Passat-ul din semnatura si am luat-o cu tot cu rulment. Problema este ca rulmentul uruie. Cel care este pe fuzeta mea este bun dar am inteles ca atunci cand se scoate se sparge si nu mai poate fi folosit. Asa este? Nu este o modalitate de a fi scos rulmentul intreg din fuzeta? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are sens sa te chinui. Un rulment nou nu e prea scump pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il scoti la presa nu cred ca se strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!