Jump to content

Rulmenti


DosarPenal
 Share

Postare recomandată

Du-te la un atelier de vulcanizare si echilibreaza rotile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    15

  • Eto

    10

  • valioglu

    7

  • johnny erasure

    5

Sunetul s-a diminuat in ultima perioada. Am fost la vulcanizare si aveam 2.4 bar in cauciucuri, a lasat presiunea la 2.2 bar. Azi aproape de loc nu am auzit acel huruit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu am sunet mai bine zis un vuiet la 90-100 doar pe drum f bun .

dupa aceasta viteza nu se mai aude nimic ... :emthup:

cat traiesc ?

pai eu merg asa de vreo 100 de mii ....

asa ca ......

p.s. masina are aprox 250k de km 100k doar in Romania - Land of Choice ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, eu am dat acum 3 luni intr-o groapa, de fapt au fost 2 consecutive :blah_:, janta de aliaj s-a facut ovala, am indreptat-o, dar acum trage stanga, desi lovitura a fost pe dreapta

in afara de rulment ce as mai putea avea stricat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie mare atunci cand inlocuiti rulmentii,cu o surubelnita foarte mica demontati usor oringurile de pe rulmentul nou si o sa ramane.ti suprinsi cand o sa observati ca are vaselina in el decat sa nu rugineasca.

Completati cu vaselina speciala de rulmenti si remontati oringurile de etansare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am constatat ce spune bibanu47 la pivoti. Producatorii astia mai bine ar face precum la planetare: vaselina separata in tub si o pui tu.

faibox, daca ai dat asa de hotarat in gropi de ai indoit janta, problema poate fi mai complexa decat un cap de bara:

- bratele sunt din aluminiu asa ca daca ai dat si cu ele in marginea gropii s-ar putea sa ai o surpriza

- si sus la sistemul de prindere a bratelor superioare e posibil sa ai vreo surpriza

- si ar mai fi si alte posibilitati neplacute dar nu vreau sa te sperii.

In concluzie, trebuie sa verifici absolut totul cu simt de rapundere si cu atentie sporita, altfel pe linga disconfortul de a tine tot timpul strans de volan o sa dai la bani pe cauciucuri si nu numai

Jocul in rulment il depistezi astfel; ridici masina si prinzi puternic de cauciuc sus si jos si incerci sa il misti in plan vertical perpendicular pe axa masinii. Daca joaca e rulmentul

Bafta la depistare problema

Modificat de mslo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca incerci asa poti sa depistezi si un joc de pivot. In completare la ce a spus mslo iti recomand sa iei pe cineva cu tine si sa pui degetul (tu sau ajutorul) pe nuca pivotului si la intrarea planetarei in fuzeta de la interior. Te prinxiimediat ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, mai trebuie un ajutor, care sa miste stanga-dreapta si scurt de volan. In plus mai trebuie un levier, ca sa poti verifica bucsele, in special cele de la bratele inferioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a schimbat rulmenti fata spate sa ne spuna si noua pret,serie,sau se comanda numa pe original?

La dileri de rulmenti,nu o sa gasim dupa numar,serie..!!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu un rulment pe stanga-fata ( dar degeaba :rolleyes: - ca huruitul din jurul vitezei de 40 km/h tot din zona aceea pare ca se aude ).

Am montat după sfaturile vanzatorului si a mecanicului ( care m-au consiliat independent unul de celalalt ) un rulment marca Optimal KG ( Made in Germany ) cod 100 098, ( desi pe cutie era sfecificat : Volkswag 1996 / 08 -- 2000 / 11 si Audi 1982 / 08 -- ... ) iar Passatul meu este productie 2003 !?! Amandoi au zis ca este acelasi tip de rulment ... eu habar n-am :(

Costul rulmentului a fost 110 ron.

Modificat de D a n i
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit 2 tipuri de passat 2002 . La unul rulmentul era mai lat la altul mai ingust .

O sa ma uit pe codul de rulment sa iti spun exact ce si cum insa daca rulmentul scos era idetic cu cel nou pus e clar ca piesele au fost bune. Oricum...nu cred ca cei doi consilieri te indrumau amandoi gresit. verifica sa nu iti faca zgomot de la altceva (discuri de frana, planetara...etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutie de viteze, diferential... :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva, vezi sa nu fie zgomotul de la cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,la mine se manifest altfel:peste 70km un huruit dar numai la curbe largi pe stanga fata,o fi tot rulmentul ???

dar asta numai dupa ce merg minim 30km cu ea ,mi-a spus cineva dupa ce sa incinge ar fi o posibilitate.iti creaza un disconfort mai ales si cand intri intr-o depasire.

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ideea care este, daca iei o curba la dreapta trebuie si iti huruie inseamna ca e un rulment de pe stanga, daca iei o curba la stanga si huruie inseamna ca e un rulment de pe dreapta :D simplu nu? Rulmentii se poti verifica foarte usor la un service si nu cred ca costa nimic, costa inlocuitul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ai dreptate dar pe cine am intrebat pana acum a spus a nu domule ca nu sunt cursii ,sunt unsi de primul proprietar

si la mine cand iau cu stnga se aude tot in stanga,nu stiu ca sa zic multumesc mult.

sper sa-l inlocuiesc e 110 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eto ... tu ai intuit bine in cazul meu. La mine de la anvelope era zgomotul.

O.T. - Imi cer scuze pt. raspunsul intarziat asa de mult timp. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Lam passatul meu se auzea un vajait in mers, mai sesizabil peste 60 km/h.

Curand am schimbat kit brate fata complet, bielete directie stg + dr, cauciucuri (toate 4 pt iarna noi) dar vajaitul e tot acolo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca nu iti vajaie de la cauciucuri, ca zici ca sunt noi. Oricum, cele de iarna fac ceva zgomot in plus fata de cele de vara. Fa stanga, dreapta de volan, in timp de vajaie. Daca se modifica/dispare sau intensifica zgomotul, inseamna ca e de la rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Voi ce marci de rulmenti ati pus si cum se comporta in timp?

Azi am de schimbat si eu unul pe dreapta-fata. Va urma si cel de pe stanga, sa fie noi amandoi.

Optiuni prea multe nu am din moment ce service-ul unde mi-l depreseaza, imi impune sa cumpar de la ei. Marca Optimal - 130 ron.

Ar mai fi SKF - 250 ron si Ruwille - 230 ron, la alte magazine. Dar depresatul e inca 50 ron.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo luna am schimbat si eu rulmentul dreapta fata, la 165000 km. Destul de greu de diagnosticat zgomotul respectiv. Partea interesanta e ca la mine acel zgomot se auzea la virajul la dreapta mai pronuntat, desi rulmentul cu probleme era tot pe dreapta. Am pus Ruwille impachetat FAG. Deocamdata se comporta bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scapat ieftin. Erau toate rotile slabite. :grrrrrr:

Ieri cand mi-au echilibrat rotile, desi au strans prezoanele cu pistolul pneumatic si apoi cu cheie dinamometrica, banuiesc ca erau dereglate si n-au mai strans destul.

Nici prin gand nu mi-a trecut sa verific si eu cu cheia de roti.

Azi cand sa desfac rotile constat ca prezoanele se desfac cu mana libera. Noroc ca n-au apucat sa-si faca joc in jante.

Maine am sa ajung la service-ul respectiv sa-i trag de urechi... :slap:

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Voi ce marci de rulmenti ati pus si cum se comporta in timp?

Azi am de schimbat si eu unul pe dreapta-fata. Va urma si cel de pe stanga, sa fie noi amandoi.

Optiuni prea multe nu am din moment ce service-ul unde mi-l depreseaza, imi impune sa cumpar de la ei. Marca Optimal - 130 ron.

Ar mai fi SKF - 250 ron si Ruwille - 230 ron, la alte magazine. Dar depresatul e inca 50 ron.

Vin si eu cu aceasta intrebare pusa si de Cosmin...trebuie sa schimb un rulment pe stanga fata? Sa ma duc pe optimal care costa 120 de lei sau mai bine mai pun un milion si ceva si iau SKF? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care au problema cu rulmentii ii ajut cu niste preturi.sper ca nu sunt off-topic :blink:

meyle - 220 lei

ruville - 200 lei

skf - 280 lei

swag - 390 lei

vag(4A0 498 625) - 160 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!