Jump to content

Consum Octavia 2 - diesel


shkoda
 Share

Postare recomandată

La un mers lejer in Bucuresti te poti astepta la un 9% avand in vedere faptul ca e 4x4.

Afara cred ca te incadrezi in 5-7% mergand cu viteze intre 90 si 150 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constanta = 7.5 - 11 (iarna)

Autostrada = 5.5 - 6 (120-130 km/h)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian

Cam mici consumurile voastre puse pe aici, se vede ca cei mai multi nu fac consumul la pompa, se informeaza dupa BC care dupa mine este o mare abureala. Probabil ca acel BC este destul de bine gandit, insa traficul, drumurile si combustibilul nostru il cam fac inutil, de ani de zile nu ma mai iau dupa el. Am vazut postate consumuri de 7 % in Bucuresti, cred ca 7% in Bucuresti abia logan cu 1.5dci scoate, ganditi-va ca Skoda are 2-300 de kg in plus si o cilindree superioara.

Un consum realist pentru un motor diesel de 2000 cmc si 1,5t de caroserie ar fi cam 9-10 Bucuresti si pe extra-urban un 5.5-6.5 chiar un 7-7.5 daca ii rupi spinarea. :Driver:

Modificat de Catalin Emilian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si cand sunt scoase consumurile respective. Noaptea daca prinzi verde la toate semafoarele poti scoate si 5%. Eu personal nu am consumuri mai mari de 7.5% dupa ora 23:00 decat daca incerc...

Si la mersul extraurban depinde cum mergi. Daca mergi cu 90 km/h poti scoate 4% (sau chiar mai putin) si daca mergi cu 180-200 km/h cu franari si accelerari multe poti scoate 9%.

La mine BC-ul are o eroare de ~500g la ~60l ceea ce-l face destul de precis

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut si de la pompa la pompa si e cam acelasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la fel am fost mare sceptic in ceea ce priveste consumul real dat de BC dar spre surprinderea meea este extrem de precis (verificat la pompa de mai multe ori). Intr-adevar la golf-ul 4 1.6 mpi care l-am avut avea o abatere grosolana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut verificarea la pompa si CB, diferenta este undeva la 6-7%, va dau 2 exemple:

am pus poza ca nu retine formatarea.

post-28744-0-18541900-1301232356_thumb.p

Modificat de PsyChoRo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian

Sa inteleg ca pe linia 2 ai consumul facut in oras exclusiv(Bucuresti)? Daca este asa, este exact cum ma asteptam eu. Abaterea este rezonabila in cazul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skoda octavia II pe resita-timisoara consum 3.5 max 110 km/h

dupa schimb ulei sub 4.1 nu mai scot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian

:offtopic:

Trebuie sa fi tare cu nervii sa poti merge in halul asta. :RO flag: Daca si cu dieselul mergi la consum... O sa ajungeti sa mai scoateti din pistoane sa consume mai putin. :Driver:

Modificat de Catalin Emilian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa ma laud si eu :) Am reusit in iarna asta cel mai tare consum al meu in conditiile in care am mers destul de tare. De la Buc la Bad Gastein (Austria) 5,5% :D La intoarcere acelasi consum acelasi stil de mers. Si e O2 RS ;) Foarte multumit de motor si masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin am condus octavia 2 1.6 si stiu ca e ca pasta

invidia si regretul ca nu ai ales varianta pe motorina au atins cote inalte

eu spuneam ce consum am reusit sa fac, asta nu inseamna ca merg asa de fiecare data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Catalin - da, este exclusiv bucuresti.

Azi am realimentat dupa ce am facut aproximativ 760km [jumatate la drum lung si jumatate in bucuresti] si am observat ca abaterea era fooarte mica [cam 2%], pe CB am avut 7 iar la pompa 7.15.

Cred ca atunci cand mergi la drum lung eroare scade, si mi se pare destul de normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Week-endul acesta am fost la Craiova si consumul pe BC a fost si la dus si la intors 4.6 l/100km.

Consumul real pe ultimii 720 km este 6.86 l/100 km din care doar 240 km au fost extraurban avand totdata consumul mai sus amintit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ulei si filtre noi :P

Acuma serios am facut si eu craiova bucuresti dus intors, linistit, nu am depasit 150 de km pe ora dar am mers repede, consumul de pe bord a fost 4,1, cu jante de 15:D

Super bun consumul, in ultimul timp ma obijnuisem numai cu 8 sau 9 in oras pe vremea rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dus aveam cauciucuri de iarna, era seara (13 grade) si eram 2 persoane, iar la intoarcere aveam revizia facuta, 4 persoane in masina, bagaje, 18-20 grade si cauciucuri de vara am avut tot acelasi consum.

Consum mai mic de 4.4 (la destinatia finala) n-am avut niciodata.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian

Scuze de OFF, dar trebuie sa-i dau Domnului johnny_b1 un raspuns.

catalin am condus octavia 2 1.6 si stiu ca e ca pasta

invidia si regretul ca nu ai ales varianta pe motorina au atins cote inalte

eu spuneam ce consum am reusit sa fac, asta nu inseamna ca merg asa de fiecare data

Sigur! Motorul 1.6 l-am ales pentru ca nu merg mult, este fiabil si merg exclusiv in oras, adica in Bucuresti unde ma avantajeaza consumul suspensia fiabila a Octaviei plus taxele mici. Si motorul 1.6 mpi poate scoate 5% daca mergi ca orbul, insa nu sunt atat de zgarcit incat sa incerc. Pentru asfalt(a se intelege drumuri lungi) eu mai am o masina, un BMW 320i (2200 cmc si 170 de cai, cu care mananc orice RS TDI),in niciun caz nu duc lipsa unui motor diesel. Si daca imi dai gratis 1.9 TDI nu-l vreau, este la fel de vechi si depasit ca 1.6-le meu. Are 3 cai in plus fata de cel 1.6, nesemnificativ din punct de vedere al performantelor, oricum performantele acestor doua motoare lasa de dorit pe o caroserie de Octavia. Am avut si diesel (320D common rail), acest motor este mai rafinat, mai performant si mai fiabil decat cele VAG de 1.9 sau 2L, concluzia in cazul meu este ca nu mai vreau diesel, nu vreau sa-mi asum riscuri de injectoare, turbine, volant, etc. Aceste probleme sunt tipice pentru motoarele diesel, sunt pline forumurile de oameni care se plang de diesel. Fiecare isi ia ce vrea cu banii lui, insa e bine sa ramanem coerenti si sa nu dezinformam colegii cu aceste consumuri ireale. Cred ca relevant este consumul real, consumul de zi cu zi, nu teste in care apar consumuri mai mici decat cele date de producator.

Modificat de Catalin Emilian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu a mea scot cand nu e frig uzual 7 in oras si 4.8 in afara. Seara scot in oras cam 6.5 iar in afara mers cu 80 sa zicem dar nu subturat ci mers normal scot si 4 si astea chiar fara mari eforturi. Am avut pe golf 4 si 1.6 mpi diferenta este uriasa fata de 1.9 tdi in favoarea dieselului .1.9 tdi este chiar mai vanjos si ca 1.6 tdi. Dar 1.9 consum destul de mare pentru un diesel (in fond e 1.9). Eu cu o bora 1.9 tdi PD in afara am mers ca bunicutza efectiv numai din inertie si nu am reusit sa scot sub 6...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian

Scuze OFF, insa e bine sa clarificam cateva lucruri.

Am avut pe golf 4 si 1.6 mpi diferenta este uriasa fata de 1.9 tdi in favoarea dieselului .1.9 tdi este chiar mai vanjos si ca 1.6 tdi.

Este diferenta, dar in favoarea Golf-ului. Golf 4 1.6 mpi atinge 0-100 km/h cu o secunda mai rapid decat Skoda Octavia 2 1.9 TDI. Pentru amatori senzatia de cuplu da falsa impresie ca masina este mai rapida, in realitate acul kilometrajului urca foarte greu, mai greu decat al benzinarului.

Date oficiale:

VW Golf 4 an 2000 1.6 mpi-16v--> 0-100km/h 10.8 sec.

Octavia 2 an 2004 1.9 TDI-PD --> 0-100km/h 11.8 sec.

Octavia 2 an 2010 1.6 TDI-CR --> 0-100km/h 11.8 sec.

Modificat de Catalin Emilian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru asfalt(a se intelege drumuri lungi) eu mai am o masina, un BMW 320i (2200 cmc si 170 de cai, cu care mananc orice RS TDI),in niciun caz nu duc lipsa unui motor diesel. Si daca imi dai gratis 1.9 TDI nu-l vreau, este la fel de vechi si depasit ca 1.6-le meu. Are 3 cai in plus fata de cel 1.6, nesemnificativ din punct de vedere al performantelor, oricum performantele acestor doua motoare lasa de dorit pe o caroserie de Octavia. Am avut si diesel (320D common rail), acest motor este mai rafinat, mai performant si mai fiabil decat cele VAG de 1.9 sau 2L, concluzia in cazul meu este ca nu mai vreau diesel, nu vreau sa-mi asum riscuri de injectoare, turbine, volant, etc. Aceste probleme sunt tipice pentru motoarele diesel, sunt pline forumurile de oameni care se plang de diesel. Fiecare isi ia ce vrea cu banii lui, insa e bine sa ramanem coerenti si sa nu dezinformam colegii cu aceste consumuri ireale. Cred ca relevant este consumul real, consumul de zi cu zi, nu teste in care apar consumuri mai mici decat cele date de producator.

Ai prea mare incredere in BMW-ul tau :)

Daca e sa comparam timpii dati de fabrici pana la 100 km/h 320i are 8.2-8.3 (asa am gasit) si RS TDI are 8.5.

RS-ul TDI este cu aproape 100 kg mai grea decat 320i. Se stie de asemenea ca motoarele diesel VAG au puteri mai mari decat cele date de producator. RS-urile TDi ieseau in general din fabrica cu 180 CP dar am citit si de cazuri unde aveau mai mult.

Nu stiu cu cate motoare 1.9 TDI ai mers (si ce motoare)de le urasti atat de mult. Fiabilitatea la motorizarile astea (in specil la cele inainte de euro 4) chiar nu lasa de dorit... si in nici un caz nici forta motoarelor.

Si ca sa fiu ON TOPIC mi-am citit alalteeri consumul din bord pe ultimii ~2700 km (sau 3700 km nu retin exact). Consumul este de 6.8%

Mers combinat:

-Bucuresti cam 40% din numarut total de km (mai mult seara ce-i drept)

-autostrada

-nationale

-drumuri cu piatra prin sate unde de-abia pot baga viteza a 2-a

Ieri am avut la 9 dimineata traseu Gorjului-Podul Baneasa-Bobocica-Gorjului. In total 35km Am stat 1h si 51 min in trafic mergand cu o viteza medie de 19 km/h. Consumul a fost de 8.8% in conditiile in care a mancat jar de la Bobocica spre casa.

Seara cu traseu de la 20:30 consumul pe 20 km a fost 7.4% M-a depasit doar Kostas in rond la Alba Iulia :)

NU inseamna ca nu am si consumuri mari daca merg mai tare. Exemplu in weekend pe traseul Militari-Gaesti-Picior de Munte am scos consum de 6.7%

90 km (autostrada 70 km si restul sate si nationale cu sau fara gropi)

timp 46 minute

viteza medie 96 km/h

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian

Am avut mult timp pe mana Audi A6 1.9 TDI(131CP) cum as putea sa urasc niste motoare? Dar vad ca unii pe aici le ridica statui. Si da am condus cam toate motoarele VAG de la 1.9 TDI(90,110,131,150) pana la 3.0 TDI. Motoare cu adevarat bune sunt cele de 2.5 si 3.0, cele in 4 cilindri sunt modeste si nu exceleaza in nimic, aici includ si fiabilitatea, exista alte motoare mai bune la concurenta. Motoare pe benzina am condus,1.2 tsi 1.4 MPI,1.6MPI,1.8TFSI,1.8T si 2.0T. Mi-a placut cel mai mult 1.2 tsi(senzational pentru cilindreea lui). Cat despre Octavia RS vs BMW... aici nu e nimic de comentat.Datele producatorilor vorbesc de la sine.

Si ca sa revin on.

A6-le mi-a consumat intre 7 si 10, niciodata 3.5-4, va mai mirati ca stati la coada la turbine cu regimuri din astea economice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian no offense dar pe golful meu indiferent de ce cifre imi dai , motorul era un chin de condus in oras trebuia turat excesiv tot timpul. La un diesel nu ai aceasta problema ai cuplu care vine foarte de jos si mergi fara probleme si riscuri sa-t moara motorul( acest comportament din pacate la noile motoare tdi cum este al meu nu se mai respecta , sa vedem la viitoarele updaturi). In plus si consuma imens. Stiu ca am mers pana in elvetia odata si aveam portiuni unde ii dadeam 200 km/h si consumam 14 litri in conditiile in care cu un 1.9 tdi la aceeasi viteza consumam 9 litri si era si mai silentios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian

Nu stiu ce sa zic, poate avea ceva probleme, timpii oficiali nu sunt dati la intamplare de producator. Motoarele de 1.6 sunt facute sa mearga mai turat, eu dau in el fara mila, se misca foarte decent pentru 100 de cai, iar consumul este in media motoarelor de 1.6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

Raman la parerea ca benzina vs diesel e doar o chestiune de gust ... mie personal nu-mi plac motoarele pe benzina si atunci desi am condus si octavia II 1.6 cum ai tu (eu am 1.9 TDI) mi s-a parut mult mai lenesa decat a mea (poate am eu stil de dieselar la condus si de aia)..

end of :offtopic:

Ca sa intru din nou in topic, pot spune sincer ca la drumul Galati-Bucuresti pe care-l fac destul de des - acelasi stil de mers - dieselul imi ia motorina (dus-intors) pana in 150 de lei, iar la benzina daca as pune de 200 de lei benzina sigur as ramane cu ea in drum in pana prostului ... eu am consum mixt (e drept Galatiul nu-i Bucuresti) pe ultimii 3000 de km 5.4 L/100 km si pot sa fac poza s-o demonstrez.

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca relevant este consumul real, consumul de zi cu zi, nu teste in care apar consumuri mai mici decat cele date de producator.

Catalin, consumul postat de mine este cat se poate de real fara sa testez cat de mult se poate imbacsi turbina pana crapa (a se citi ca schimb pe undeva la 2800-3000 RPM si nu merg cu masina subturata - sub 1900 RPM). Mai real decat atat este consumul din semnatura pe ultimii 25.000 km in conditiile in care zilnic traversez Bucurestiul din sud pana in Piata Victoriei si lunar am o iesire din localitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!